Lira odzyskuje siły. Katar obiecał pomoc Turcji

Turecka waluta umocniła się po tym, jak Katar zapowiedział pomoc w wysokości 15 miliardów dolarów. Relacje na linii Ankara-Waszyngton pozostają napięte, więc do całkowitego uspokojenia sytuacji wciąż daleko.

Mniej niż 6 lir za dolara oznacza, że para USD/TRY powróciła do poziomu z piątkowego poranka, kiedy na dobre zaczął się turecki kryzys. Po 07.15 notowania wskazują 5,97 TRY.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Wczoraj na rynek trafiła informacja z Kataru, który zapowiedział zainwestowanie 15 miliardów dolarów nad Bosforem. Jak informuje Reuters, powołując się na źródła rządowe, środki te będą wprowadzone do banków i na rynki finansowe, co ma zapewnić bezpośrednie wsparcie lirze. Pakiet inwestycyjny ogłoszono po spotkaniu w Ankarze emira Kataru, szejka Tamima ibn Hamada as-Saniego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Decyzją emira Katar ma wesprzeć gospodarkę turecką różnymi "projektami gospodarczymi, inwestycjami i depozytami".

Negatywnym czynnikiem dla notowań tureckiej waluty wciąż pozostaje konflikt z USA. Biały Dom zapowiedział, że nawet uwolnienie przetrzymywanego w Turcji pastora Andrew Brunsona nie spowoduje zmniejszenia sankcji nałożonych na stal i aluminium. Wczoraj turecki sąd odrzucił wniosek o zwolnienie Amerykanina z aresztu domowego.

Tymczasem także władze w Ankarze zdecydowały się na podwojenie ceł na niektóre amerykańskie towary. Na pierwszy ogień poszły samochody osobowe, alkohol i tytoń. Można przypuszczać, że lista ta będzie rozszerzona o np. elektronikę, do bojkotu której otwarcie wzywał prezydent Erdogan.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 32 ajwaj

"Prawdziwych przyjaciól poznaje sie w biedzie" :)
Kiedy na gwizdek kal-bojów Ar. Saudyjska, kraje arabskie zablokowaly przyjaciól w Katarze, Turcja bez namyslu ruszyla na pomoc. Zartowalem wtedy, ze Arab Araba zabija (nie maja wody pitnej i swojego jedzenia na pustyni, mimo ton zlota w skarbcach), a pomagaja wlasnie Turki i ....Persowie z Iranu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 _jasko

"Prawdziwych przyjaciól poznaje sie w biedzie" :)
Kiedy na gwizdek kal-bojów Ar. Saudyjska, kraje arabskie zablokowaly przyjaciól w Katarze, USA sprzedała Katarczykom 36 szt. F-15.
Katar ma również wobec Turcji dług wdzięczności za okupację tego terytorium przed I WŚ. Po 100 latach wojska Tureckie wróciły do Kataru instalując tam bazę wojskową (w tym lotniczą).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 26 piterro1980

Przyjaciele, haha. Jasne, trzeba by tylko zapytać sułtana na jakich warunkach dostał tę pomoc od emira. Tylko biznes ,żadna przyjaźń.

! Odpowiedz
44 42 sel

Naszego Sułtana też to czeka, państwa religijne były modne w średniowieczu a nie dzisiaj, dzisiaj to tylko u arabów..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,18% 3,8295
2020-01-21 09:22:00
EUR/PLN 0,12% 4,2462
2020-01-21 09:23:00
EUR/USD -0,08% 1,1088
2020-01-21 09:23:00
CHF/PLN 0,20% 3,9558
2020-01-21 09:23:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil