REKLAMA

Łatwiejszy dostęp do broni. Kukiz'15 składa projekt

2022-03-02 07:06
publikacja
2022-03-02 07:06
Łatwiejszy dostęp do broni. Kukiz'15 składa projekt
Łatwiejszy dostęp do broni. Kukiz'15 składa projekt
fot. Jonathan Ernst / / Reuters

Sytuacja na Ukrainie może spowodować łatwiejszy dostęp do broni palnej w Polsce. Projekt Kukiz'15 z poparciem PiS ma w tym tygodniu trafić do Sejmu – informuje w środę "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wraz z posłami PiS złoży w tym tygodniu w Sejmie projekt nowej ustawy o broni i amunicji, dużo bardziej liberalnej od obecnej.

"To realizacja apelu Pawła Kukiza, którego formacja ma porozumienie programowe z PiS. W ubiegłym tygodniu zaapelował on z mównicy o ułatwienie dostępu do broni. Powodem jest sytuacja w Ukrainie" – podkreśla "Rz".

Dziennik przypomina, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji ukraiński parlament zagłosował za zmianami w przepisach, które przyznają prawo do noszenia broni w celu samoobrony. Ruszyła też akcja rozdawania broni cywilom. Jednak już wcześniej w rękach Ukraińców było ok. 1,2 mln sztuk broni.

"Tymczasem w posiadającej podobny potencjał ludnościowy Polsce broni jest dwukrotnie mniej, bo 658,4 tys. Liczba pozwoleń wynosi 252,3 tys., a ponieważ niektórzy mają ich kilka, realnie posiadaczy broni jest około 170 tys. Więcej broni jest nie tylko w Ukrainie, ale też np. w Czechach czy w Niemczech, gdzie przypada statystycznie dziesięciokrotnie więcej jednostek strzeleckich niż w Polsce. Jeszcze więcej broni jest w krajach będących liderami w Europie, czyli w Szwajcarii i Finlandii" – wskazano.

"Rz" ocenia, że Polska jest w ogonie Europy, choć teoretycznie prawo sprzyja posiadaniu broni. Ułatwiła to nowelizacja ustawy o broni i amunicji z 2011 r., która zmniejszyła uznaniowość policji w wydawaniu pozwoleń. Najłatwiej uzyskać je w celach sportowym oraz kolekcjonerskim, a w ubiegłym roku Polacy pobili rekord, jeśli chodzi o zakupy broni. Kupili jej 70,5 tys. egzemplarzy.

Projekt, który w tym tygodniu znajdzie się w Sejmie, powstaje na podstawie propozycji opracowanej przez Jarosława Lewandowskiego z miesięcznika "Strzał", którą już w ubiegłej kadencji złożył klub Kukiz'15.

"Rz" podaje, że projekt przewiduje likwidację obecnych celów posiadania broni. W zamian ma zostać ustanowiona obywatelska karta broni, dostępna bez egzaminu na odpowiednio umotywowany wniosek. Uprawniałaby do posiadania mniej niebezpiecznych rodzajów broni, np. bocznego zapłonu, jak karabinki sportowe. Kolejnym szczeblem miałoby być pozwolenie podstawowe, wymagane do zakupu broni centralnego zapłonu, np. typowego pistoletu. Do zdobycia tego pozwolenia potrzebny byłby egzamin lub kilkuletni staż w posiadaniu karty obywatelskiej. Projekt przewiduje też pozwolenie rozszerzone, uprawniające do noszenia broni.(PAP)

reb/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (76)

dodaj komentarz
karbinadel
Jedno nie ulega wątpliwości: Kukiz potrafi zadbać o rozgłos
jacmen
Parę dni temu się paliwo na stacjach skończyło, bo ktoś januszom puścił fake'a i pojechali tankować do wiader. Połowa wyborców pisu, kukiza i konfederacji stała by z tymi swoimi kałachami na jasnej górze razem z najmanem i bąkiewiczem, bo by im wmówili, że tam lgbt atakuje.
Nie rozśmieszajcie mnie ..
dongonzales
Tak właśnie powstaje propaganda. Ja nie uważam że moi rodacy stanowią dla mnie zagrożenie.
jacmen odpowiada dongonzales
Sęk w tym, że nie wiesz kiedy wybuchnie wojna i jaka będzie wtedy sytuacja i czy te kałachy będą wtedy zagrożeniem, czy pomocą, czy będą bez znaczenia.
jacmen
Rozumiem, że ktoś się filmów naoglądał, albo w csa grał, to mu się potem różne rzeczy wydają, ale macie teraz pełno obrazów tego jak to wygląda. Czołgi, rakiety, dywersanci bez mundurów.
A niektórym się wydaje, że sobie wyciągną swojego kałacha z szafki i wyjdą przed blok, i co dalej :D
dongonzales
Nauka strzelania trwa tak naprawdę kilka lat. Bez własnej broni nie można się tego nauczyć. Broń strzelecka to jest podstawa. Nikt nie mówi że na czołgi trzeba iść z karabinem, ale jeśli nie umie się obsługiwać nawet karabinu, to jakakolwiek obrona nie jest realna.
jacmen odpowiada dongonzales
Pewnie tak jest, ale nawet jak osiągniesz poziom snajperski to i tak nic z tego, skoro wyjdziesz przed blok i nawet nie będziesz wiedział do kogo strzelać.
santoriusz odpowiada dongonzales
jak by trwała kilka lat to w jaki sposób wojsko jest wyszkolone? W dawnych czasach przymusowego poboru służba trwała 2 lata i jakoś wyszkolenie w strzelaniu i to dobrym jak ktoś chciał mieć to miał po kilku miesiącach co najwyżej.
drzaraza
Jak wybuchnie wojna u nas, to broń będzie dostępna za darmo dla każdego chętnego obrońcy.
trolley
Po co jak Polacy ogólnie nie wiedzą skąd pocisk wylatuje bo kolejne rządy dobrze o to zadbały żeby mało kto wiedział jak strzelać?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki