REKLAMA

Kurs euro lekko w górę. Dolar najdroższy w tym roku

2021-03-22 10:05
publikacja
2021-03-22 10:05
Kurs euro lekko w górę. Dolar najdroższy w tym roku
Kurs euro lekko w górę. Dolar najdroższy w tym roku
fot. Salov Evgeniy / / Shutterstock

Euro w trakcie poniedziałkowego przedpołudnia lekko umacnia się względem złotego. W efekcie kurs EUR/PLN znalazł się znów w pobliżu tegorocznych maksimów. Maksima te nad ranem sforsował z kolei dolar.

Początek tygodnia przyniósł lekkie umocnienie się euro względem złotego. Wspólnotowa waluta drożeje o 0,1 proc. do poziomu 4,6188 zł. Warto dodać, że tegoroczne maksima - wyznaczone w ubiegłym tygodniu w czwartek - wynoszą 4,6282 zł, cena za euro wciąż jest zatem bliska najwyższej w tym roku.

fot. / / Bankier.pl

- Oczekiwane dalsze umocnienie dolara powinno negatywnie odbić się na walutach CEE w tym tygodniu. Według naszych szacunków złoty jest już jednak obecnie silnie niedowartościowany wobec euro, co powinno ograniczyć pole do wzrostu pary EUR/PLN. Dlatego naszym zdaniem para wyhamuje wzrost pomiędzy 4,63, a 4,65. Gdy presja na umocnienie dolara opadnie, spodziewamy się dość szybkiego zejścia pary EUR/PLN poniżej 4,60 - napisano w raporcie dziennym ING Banku Śląskiego.

Wspomniany dolar także dziś drożeje. Kurs USD/PLN idzie w górę o 0,08 proc. do poziomu 3,8787 zł. Warto jednak zaznaczyć, że dziś za "zielonego" płacono nawet 3,8930 zł, co jest najwyższym wynikiem w tym roku.

fot. / / Bankier.pl

Według analityków banku Credit Agricole najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będą środowe odczyty indeksów PMI dla usług oraz przemysłu w Niemczech, we Francji oraz w całej strefie euro. Natomiast ekonomiści banku Millennium zwrócili uwagę na zaplanowane na ten tydzień wystąpienia prezes EBC, szefa SNB oraz przedstawicieli Fed. Pierwsze już dziś ok. godziny 14, na mównicę wyjdzie szef Fed - Jerome Powell

MimoMimo iż jesteśmy dość świeżo po posiedzenia FOMC i EBC, to inwestorzy doszukiwać się będą kolejnych wskazówek dotyczących perspektyw polityki pieniężnej. W przypadku strefy euro będą one koncentrowały się na programach skupu długu. W USA zaś interesująco zapowiadają się liczne wystąpienia pozostałych członków Fed, które interpretowane będą pod kątem rosnącej liczby przedstawicieli Rezerwy Federalnej chcących stopniowo zaostrzać politykę pieniężną - napisali wspominani analitycy.

Złoty traci także do innych głównych światowych walut. Frank drożeje o 0,37 proc. do poziomu 4,1868 zł. Cena funta idzie z kolei w górę o 0,17 proc. do 5,3833 zł.

W poniedziałek największą uwagę na rynku walutowym przykuwa jednak turecka lira, której notowania załamały się po odwołaniu prezesa tamtejszego banku centralnego. Wydarzenie to i jego konsekwencje szeroko opisujemy w osobnym artykule

AT

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki