Kto i jak z $1,000 zrobił $4mln?

Kto zainwestował w roku 1969 $1,000 w fundusz makro Quantum Fund założony przez amerykańskiego finansistę, znanego spekulanta walutowego i filantropa George’a Soros’a, przy założeniu, że wszystkie zyski były reinwestowane, w 2000 roku wyjąłby z tego funduszu $4mln. Fundusz hedgingowy Quantum Fund zanotował średnią roczną stopę zwrotu przez okres 35 lat (od 1969 do 2004) powyżej 30%. Geniusz Georga Sorosa, jedyna i niepowtarzalna strategia, a może szczęście? Co pozwoliło na utrzymanie tak wysokiej stopy zwrotu w tak długim okresie czasu?

Fundusze makro

Fundusze makro wypracowują zyski poprzez przewidywanie prognoz makroekonomicznych. Zarządzający, w szukaniu możliwości inwestycyjnych, biorą pod uwagę czynniki takie jak: wydarzenia polityczne, wskaźniki ekonomiczne, trendy na danych rynkach oraz płynność w zajmowaniu pozycji. Fundusze te są aktywne na wielu rynkach: walutowym, obligacji, kontraktów terminowych, towarów oraz akcji.

Fundusze makro bardzo często stosują dźwignię finansową oraz inwestują w instrumenty pochodne. Zarządzający nie koncentrują się tylko na rynku lokalnym, lecz szukają okazji inwestycyjnych na całym świecie. Strategia inwestycyjna polega na tym by prognozy wypracowane przez zarządzających funduszami makro były bardziej trafne od prognoz, które formułują i zgodnie, z którymi inwestują inni gracze.

Należy pamiętać, że zyski w funduszach makro są bardziej podatne na wahania niż w innych funduszach. Dzieje się tak, dlatego że fundusze makro inwestują częściowo w aktywa niepłynne i stosują dźwignie finansową przy zajmowaniu pozycji. Oprócz tego fundusze te często inwestują w krajach rozwijających się (emerging markets), gdzie korelacja pomiędzy aktywami, w które inwestuje fundusz, jest większa niż w krajach rozwiniętych (im mniejsza korelacja pomiędzy aktywami w portfelu, tym portfel mniej podatny na duże wahania cen).

Geniusz George’a Sorosa

Strategię makro jako pierwszy zastosował George Soros w swoim funduszu Quantum Fund. George Soros urodził się 12 stycznia 1930 roku w Budapeszcie w rodzinie węgierskich żydów. Ukończył w 1952 r. London School of Economics. W roku 1969 założył swój pierwszy fundusz Double Eagle Fund, który później zmienił nazwę na Quantum Fund - jeden z najbardziej znanych i uważany przez lata za najskuteczniejszy fundusz na świecie. Sławę największego spekulanta przyniosła mu inwestycja w 1992 roku. George Soros po bardzo głębokiej analizie makroekonomicznej doszedł do wniosku, że funt brytyjski jest przewartościowany. Oczekując na spadek wartości funta pożyczył 5mld funtów i wymienił walutę na markę niemiecką z przekonaniem, że Wielka Brytania nie zdoła utrzymać wartości funta. Rząd brytyjski by ratować funta wydał w jednym dniu 27mld funtów, jednak operacja ta nie powiodła się i w ostateczności Brytyjczycy się poddali. George Soros i jego Quantum Funds zarobili na tej spekulacji $1mld. George Soros po tej inwestycji został nazwany „człowiekiem, który rozbił bank Anglii”.

Jedyna i niepowtarzalna strategia?

Na czym polega strategia funduszy makro już wiemy. Przyjrzyjmy się natomiast bliżej funduszowi Quantum Fund i temu jak w przeszłości wypracowywał zyski. Quantum Fund został założony w latach 70-tych zatrudniając tylko jednego pracownika i sekretarkę. Początkowa strategia funduszu polegała na tym, że zarządzający uważali, iż rynek się myli i zajmowali pozycje przeciwstawne. W czasach rosnącej inflacji i kryzysu na rynku ropy naftowej fundusz zajmował krótkie pozycje w akcjach do osiągania zysków. Strategia okazała się pomyślna, gdyż w pierwszych kilku latach istnienia, fundusz potroił swoją wartość, podczas gdy indeks S&P500 w tym samym okresie wzrósł tylko o 3,4%.

W roku 1981 fundusz stracił na wartości w ujęciu rocznym (-22%). Była to jedyna taka strata do roku 1996. Spowodowane to było błędną analizą stóp procentowych. Soros myślał, że stopy są bardzo wysokie i że będzie obniżka w najbliższym czasie. Zajął odpowiednią pozycję w obligacjach, niestety jednak pomylił się.

Stratę tą fundusz szybko odrobił, by następnie w roku 1985 zająć agresywną, krótką pozycję w amerykańskim dolarze, jednocześnie inwestując pożyczone dolary w markę niemiecką i japońskiego jena. Inwestycja była trafiona, a fundusz zarobił w tym roku 122%. Należy bardziej sprecyzować, co to znaczyło w tym wypadku zająć agresywną pozycje? Fundusz zainwestował w tą transakcję aktywa o wartości większej niż wartość całego funduszu! Następnie był rok 1992, w którym to fundusz Quantum Fund przy pomocy Georga Sorosa „rozbił bank Anglii”, o czym wspominałem już wcześniej. W roku 1997 Quantum zarobił tylko 17%, podczas gdy S&P500 wzrósł dwa razy tyle. Fundusz stworzył błędną prognozę makroekonomiczną. Zarządzający uważali, że będzie ożywienie gospodarcze, dlatego też sprzedali papiery o niskim ryzyku (obligacje) by pieniądze pozyskane z tych aktywów ulokować w akcje japońskich spółek. Ożywienia niestety nie nastąpiło.

Wyżej wymienione przykłady pokazują, strategię funduszu. Polegała ona w skrócie na: szukanie okazji, a następnie inwestowanie w dana okazję nierzadko 100% aktywów funduszu lub czasem nawet więcej. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, że strategia ta jest majstersztykiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Ryzyko upadku funduszu było tak ogromne, że nawet najdrobniejsza pomyłka podczas analizy i prognoz mogła być równoznaczna z upadkiem Quantum Fund. Fundusz jednak nie upadł, a by tego było mało, może się pochwalić jedną z największych stóp zwrotu z zainwestowanego kapitału w taki długim okresie działalności (od roku 1969 do roku 2004 ponad 30% rocznie).

A może szczęście?

Trudno mówić w tym wypadku o jedynej i nie powtarzalnej strategii Quantum Fund, gdyż jak wiemy nikt nie ma przepisu na zarabianie bez ryzyka, z drugiej zaś strony ciężko mówić tylko o szczęściu. Co wiemy na pewno to, że fundusz Quantum Fund zapoczątkował strategię makro i jest jednym z najbardziej efektywnych i zyskownych funduszy na świecie (obecnie pod nazwą Quantum Endowment). George Soros, założyciel funduszu, jest jednym z najbogatszych amerykanów, a jego inwestycje na całym świecie zawsze wzbudzały dużo emocji. Analiza fundamentalna gospodarki jako całości może przynieść zyski i w zależności od zaangażowania kapitałowego, mogą to być zwroty pokaźnych rozmiarów. Należy jednak pamiętać, o jednej bardzo ważnej rzeczy! Nic w świecie nie dostaje się za darmo, a więc tłumacząc to na język inwestora, agresywny styl inwestowania łączy się z ponoszeniem ogromnego ryzyka.

Michał Szpin
Źródło: www.inwestycjealternatywne.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,13% 59 039,84
2020-01-17 17:15:02
WIG20 0,10% 2 175,95
2020-01-17 17:15:01
WIG30 0,02% 2 505,71
2020-01-17 17:15:01
MWIG40 0,22% 4 076,72
2020-01-17 17:15:00
DAX 0,72% 13 526,13
2020-01-17 17:37:00
NASDAQ 0,34% 9 388,94
2020-01-17 22:03:00
SP500 0,39% 3 329,62
2020-01-17 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.