REKLAMA

Kropiwnicki, członek RPP: Deficyt budżetu państwa mógłby być wyższy, NBP może wspierać wzrost działaniami kursowymi

2021-01-04 14:54
publikacja
2021-01-04 14:54
fot. Filip Błażejowski / FORUM

Deficyt budżetu państwa nie budzi niepokoju i mógłby być nawet wyższy, a zarząd NBP mógłby wspierać wzrost gospodarczy działaniami w zakresie polityki kursowej i wspierania eksportu - napisał w poniedziałek na swoim blogu członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

"Recesja w minionym roku 2020 była faktem. Groźba jej trwania lub pogłębienia realnie istnieje. Ograniczenia społeczne związane z pandemią i wynikający z nich +lockdown+ większości punktów sprzedaży dóbr i świadczenia usług, hamują wzrost gospodarczy. Deficyt budżetu (umiarkowany nawet wg kryteriów Układu z Maastricht) nie budzi niepokoju. Moim zdaniem mógłby być nawet większy" - napisał Kropiwnicki.

"Nie podzielam obaw dotyczących skutków deficytu budżetowego i długu budżetowego. Przeciwnie – uważam, że w aktualnej sytuacji mógłby on być nawet wyższy. Priorytetowym celem jest niedopuszczenie do głębokiej recesji gospodarczej i masowego bezrobocia. A inflacja? To zadanie polityki pieniężnej prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej (w zakresie wysokości stóp procentowych). Zarząd NBP mógłby wspierać wzrost działaniami w zakresie polityki kursu dewizowego i wspierania eksportu polskich dóbr i usług" - dodał.

Sejm uchwalił w połowie grudnia ustawę budżetową na 2021 rok, z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział 22 grudnia, że deficyt budżetu na koniec 2020 r. będzie prawdopodobnie niższy niż 100 mld zł wobec 109,3 mld zł założonych w ustawie na 2020 r.

Kropiwnicki ocenił w poniedziałek, że istnieje "groźba inflacji", co wynika nie tylko ze wzrostu popytu zwiększonego deficytem budżetowym, ale także ze wzrostu kosztów utrzymania w wyniku wzrostu cen administrowanych (opłata mocowa, cukrowa, inne ceny regulowane przez rząd lub samorządy).

"Podnoszą one koszty utrzymania i reprezentują przejawy tzw. inflacji kosztowej. Oczywiście wpływ na nią będzie miała także podwyżka płacy minimalnej oraz wszystkie świadczenia tzw. +Tarczy+" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
itso_media_to_kibel
to już bardziej interesująca by była rozmowa o tym co się jadło na śniadanie :)
itso_media_to_kibel
''Priorytetowym celem jest niedopuszczenie do głębokiej recesji gospodarczej i masowego bezrobocia.'' - no moze pora zaktualizować dane o otaczającej sytuacji
jes
Nie no, 200mld ekstra deficytu to jeszcze za mało. Ten pisowski odłam RPP powinien być sądzony doraźnie.
jasiek2017
Oszczędności żegnajcie
długi witajcie
jes
Chyba nie trzymasz oszczędności w PLN???
jkl777
Szanowni Panstwo, nie wiem jak wy, ale ja zarobki zamieniam na USD, bo PEWEXY beda nieodzownym elementem krajobrazu Polnej Wolski dojnej zmiany.

jes
Ale ty się tam nie dostaniesz tylko uprzywilejowane grupy jak górnicy czy hutnicy. Już to kiedyś było czy mi się wydaje?
demeryt_69
Czy w skład tej instytucji wchodzi jest choć jeden Słowianin?
dlaczego_nie
A to Słowianie jeszcze istnieją ??? Moze na Słowacji

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki