REKLAMA

Kraków wycofuje się z organizacji Igrzysk Olimpijskich po referendum

2014-05-26 08:52
publikacja
2014-05-26 08:52

Niedzielne referendum w Krakowie, w którym mieszkańcy miasta odpowiadali m.in. na pytanie dot. organizacji w stolicy Małopolski ZIO w 2022 r. jest ważne. Większość głosujących - 69,72 proc. - opowiedziała się przeciw imprezie. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że Kraków wycofuje się z walki o igrzyska.

Po druzgocącym wyniku lokalnego referendum prezydent miasta podjął decyzje o tym, że Kraków wycofuje się z walki o organizację zimowych igrzysk. Głos mieszkańców zadecydował - Kraków się wycofuje. Szkoda, bo straciliśmy wszystkie gwarancje rządowe i dopłaty, około 3 miliardów złotych. - powiedział prezydent Krakowa - Mieszkańcy Krościenka, Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej i przede wszystkim Słowacy będą się czuli rozczarowani - dodawał Jacek Majchrowski. W ciągu najbliższych kilku tygodni rozwiązany zostanie Komitet Konkursowy Kraków 2022.

Wyniki lokalnego głosowania jeszcze dziś zostaną przekazane do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Referendum jest ważne

Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc. - do urn poszło 35,96 proc. uprawnionych do głosowania. W poniedziałek rano wyniki przedstawił przewodniczący Miejskiej Komisji ds. Referendum Jakub Michaluk.

W niedzielnym referendum - które zostało zorganizowane równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego - krakowianie odpowiadali na cztery pytania: na temat organizacji ZIO 2022, budowy metra (55,11 na tak), stworzenia systemu monitoringu wizyjnego (69,73 na tak) oraz przeznaczenia większych środków budżetowych na budowę ścieżek rowerowych (85,18 na tak). Członkowie Komitetu Konkursowego Kraków 2022 w nocy z niedzieli na poniedziałek nie chcieli komentować sprawy.

igrzyska kraków
REPORTER/EASTNEWS

Koordynator Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom Tomasz Leśniak nie krył radości - jak to określił - z rozsądnego wyboru mieszkańców. Nie obawia się on, że władze Krakowa różnymi kruczkami prawnymi będą próbowały zdyskredytować głos krakowian. "To dla nas koniec sprawy. Przecież ustawa o referendum lokalnym wyraźnie o tym mówi. Frekwencja wyniosła odpowiednią ilość i tutaj nie ma pola do interpretacji" - powiedział Leśniak.

Głosować można było w 448 obwodowych komisjach ds. referendum, które zlokalizowano w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu. Według słów Michaluka referendum przebiegło spokojnie. "Nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów" - dodał.

Inicjatorem przeprowadzenia referendum lokalnego dotyczącego zorganizowania przez Kraków igrzysk był prezydent miasta Jacek Majchrowski.

W tej sprawie krakowscy radni przyjęli na początku kwietnia uchwałę. Do pytania o zimowe igrzyska: czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.?" dodano także trzy inne pytania: Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?, Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście? oraz Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?.

O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. do niedzieli walczyło pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Wszystko wskazuje na to, że kandydatura stolicy Małopolski zostanie wycofana. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.(PAP)

rcz/ rda/

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~Krakus
Nie sądziłem, że w Krakowie jest taka przewaga ludzi mądrych nad oszołomami i kibolami! Możemy sobie wzajemnie pogratulować. Trudno w tym wszystkim nie doceniać roli Majchrowskiego. To jego zasługą jest, że doszło do referendum. Pomysł z olimpiadą to równie żałosna co samobójcza próba poprawienia wyników PO. Nie sądziłem, że w Krakowie jest taka przewaga ludzi mądrych nad oszołomami i kibolami! Możemy sobie wzajemnie pogratulować. Trudno w tym wszystkim nie doceniać roli Majchrowskiego. To jego zasługą jest, że doszło do referendum. Pomysł z olimpiadą to równie żałosna co samobójcza próba poprawienia wyników PO. Równie nieudana jak skandal z przygarnięciem śmiecia politycznego - M. Kamińskiego. Zawsze głosowałem na PO, a wcześniej na UW i UD. Te wybory są ostatnimi kiedy To zrobiłem. Głosowałem zresztą na konkretnego człowieka, jednego z najpracowitszych w Parlamencie Europejskim - Bogdana Sonika. Szkoda, że zamiast niego wlazł tam zwykły celebryta. Dać Bogdanowi na liście dopiero trzecie miejsce to też skandal. (Może będzie prezydentem Krakowa; zasługuje.)
~Cba
Dobra i rozsądna decyzja mieszkańców małopolski,można było stracic miliardy złotych ,a tak na przygotowania poszly tylko miliony,
~smok
Zapraszam teraz wszystkich uczestników społecznych inicjatyw przeciwnych inwestycjom w infrastrukturę, aby wskazali, gdzie w rządowych planach finansowania w najbliższych 10 latach znajduje się:
1. Droga wylotowa na warszawę, która jest już w przetargach do granicy woj. świętokrzyskiego (a u nas brak DŚU).
2. Dokończenie
Zapraszam teraz wszystkich uczestników społecznych inicjatyw przeciwnych inwestycjom w infrastrukturę, aby wskazali, gdzie w rządowych planach finansowania w najbliższych 10 latach znajduje się:
1. Droga wylotowa na warszawę, która jest już w przetargach do granicy woj. świętokrzyskiego (a u nas brak DŚU).
2. Dokończenie obwodnicy, lub chociażby dokończenie przetargu na 4 km wleczące się od wielu lat. Proszę o wyliczenia w jaki sposób ruch tranzytowy przeciskający się przez aleje wpływa na poziom smogu, hałasu i jakości życia mieszkańców.
3. Połączenie kolejowe z Zakopanem, połączenie dwujezdniowe z Tatrami.
4. Kilka tys. mieszkań komunalnych.
5. Realny plan obniżenia niskiej emisji, od którego dzieci nie będą kaszleć i łapać chorób płuc.
6. Plan połączenia szybkimi drogami dużych miast i zakładów dających pracę z południa województwa do autostrady, tak żeby nie przeniosły się w okolice rzeszowa itp.
7. Dokończenia remontu połączenia kolejowego ze Śląskiem - jednego z najbardziej obciążonych odcinków w Polsce, gdzie przejazd 50 km trwa 2 godziny, a całkiem niedawno pani Bieńkowska odebrała 1 mld zł dotacji.
itd.

Chciałbym, aby cały impet i energia włożone w kontestację, znalazły teraz ujście w postaci wyszukania pieniędzy, które w Gdańsku, Wrocławiu i przede wszystkim w Warszawie na wszystko się znalazły. Nawet na wiadro narodowe, którego koszt przewyższa wartość wszystkich obiektów sportowych na zimową olimpiadę.

Zobaczycie, pył po referendum opadnie, krakowska konserwa się nadpsuje, a za rok Warszawa poszybuje na pieniądzach całego kraju do organizacji letnich igrzysk. I nikt się nie będzie Krakusów pytał, czy będą chcieli na to marnować swoje podatki.
~xRTm
Już pierwsze zdanie dyskwalifikuje możliwość podjęcia merytorycznej dyskusji.
Idź porozmawiaj z kurami, dlaczego jeszcze nie odleciały do ciepłych krajów - one Cie zrozumieją.
~woocash83
W tym rzecz, że takich gwarancji nie było nawet w przypadku organizacji igrzysk.
Była to tylko kiełbasa i koncert życzeń. Prawda jest taka, że ponad to co absolutnie niezbędne czyli parę obiektów sportowych, nie byłoby niczego innego. Z drugiej strony, dlaczego srodki na rozwój Krakowa maja płynąć tylko przy okazji
W tym rzecz, że takich gwarancji nie było nawet w przypadku organizacji igrzysk.
Była to tylko kiełbasa i koncert życzeń. Prawda jest taka, że ponad to co absolutnie niezbędne czyli parę obiektów sportowych, nie byłoby niczego innego. Z drugiej strony, dlaczego srodki na rozwój Krakowa maja płynąć tylko przy okazji igrzysk? Jakoś da sie zrobić obwodnice jakiejś pipidówki dolnej bez większej okazji.
~rb
jestem z Krakowa, byłem na wyborach o 12.30 t.j. pora w której można zobaczyć ludzi przy urnach i miałem obawy co do przekroczenia 30% frekwencji. Szczęście, że dobrze się to skończyło. Teraz Majchrowskiego (prezydenta) - komunisty za PRL, a obecnie cwaniaczka u żłobu wyrzucić na zbity pysk i nie dopuścić POdobnego mu Kracika
~mar78399
Niby wszyscy się cieszą, że wygrała gospodarność, że nie będzie budowana zbędna infrastruktura i że nie będzie jakiejś kradzieży oszustwa... Tymczasem z jakiej gospodarności, żyją: Zakopane, Bukowina, Krościenko czy nawet Kraków? Przecież bardzo duży wpływ gospodarczy na te miasta mają turyści- od chodzących Niby wszyscy się cieszą, że wygrała gospodarność, że nie będzie budowana zbędna infrastruktura i że nie będzie jakiejś kradzieży oszustwa... Tymczasem z jakiej gospodarności, żyją: Zakopane, Bukowina, Krościenko czy nawet Kraków? Przecież bardzo duży wpływ gospodarczy na te miasta mają turyści- od chodzących po górach po kibiców sportów zimowych. Dalej infrastruktura- Byliśmy świadkami zwycięstwa Polaka panczenisty. Tyle się powiedziało na temat braku krytego toru łyżwiarskiego w Polsce. Przecież takie igrzyska są najlepszy argumentem aby taki tor zbudować na przykład w Krakowie. Podobnie z wiecznie zakorkowaną Zakopianką. Igrzyska to argument do jej skończenia, w końcu!
I dalej to, że będą przekręty. Będą albo nie będą, Czy jak nie będzie igrzysk to znikną ? Krakowianie staną się uczciwsi ? A gdzie nie ma jakichś przekrętów? W Londynie, w Nowym Jorku, w Pekinie nie ma przekrętów ? Dla mnie odrzucenie organizacji igrzysk w Polsce w Małopolsce to przejaw buntu a nie gospodarności. Trochę to jednak dziecinne ;)
-pozdrawiam ;)
~xRTm
Powiedz to samo o mieszkańcach Monachium, Garmisch-Partenkirchen i dwóch innych gmin w Alpach Salzburskich którzy wypowiedzieli się w referendum przeciw ubieganiu się o organizację zimowych igrzysk w 2022 roku. W ich przypadku to też zapewne przejaw buntu.

Pokaż ile inwestycji, które zostały wybudowane w Soczi, służy
Powiedz to samo o mieszkańcach Monachium, Garmisch-Partenkirchen i dwóch innych gmin w Alpach Salzburskich którzy wypowiedzieli się w referendum przeciw ubieganiu się o organizację zimowych igrzysk w 2022 roku. W ich przypadku to też zapewne przejaw buntu.

Pokaż ile inwestycji, które zostały wybudowane w Soczi, służy obecnie całemu społeczeństwu. Aha, zły przykład? To może, ile pobudowano w Brazylii ? Też, zły przykład?
To może, ile w Katarze ? Też zły ? Kurcze, same złe przykłady....

~MI$
A co stoi na przeszkodzie, żeby zrealizować to bez olimpiady?
~stefan550
ani trochę mnie to nie dziwi, tylko problemy z tym i tłumy ludzi
http://3docean.net/user/Stefan40

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki