REKLAMA

Europa znosi kolejne restrykcje. Jaka sytuacja w Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Francji...

2021-06-19 08:16
publikacja
2021-06-19 08:16
Europa znosi kolejne restrykcje. Jaka sytuacja w Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Francji...
Europa znosi kolejne restrykcje. Jaka sytuacja w Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Francji...
fot. Marek Szandurski / / Shutterstock

Od niedzieli, 20 czerwca, we Francji przestanie obowiązywać godzina policyjna. Od poniedziałku zostanie ona również zniesiona w regionach Włoch, w których nie stało się to już wcześniej. We Francji, Niemczech, Hiszpanii łagodzone są również przepisy dotyczące noszenia maseczek.

We Francji od niedzieli zostanie zniesiona obowiązująca od godz. 23 do 6 rano godzina policyjna. Od czwartku maseczki w otwartej przestrzeni publicznej trzeba nosić tylko w najbardziej zatłoczonych miejscach, takich jak stadiony czy kolejki. Usta i nos nadal trzeba zakrywać w zamkniętej przestrzeni publicznej, np. w sklepach czy pojazdach transportu zbiorowego. W czwartek po blisko ośmiu miesiącach zamknięcia otwarto dla zwiedzających podparyski Disneyland. Już wcześniej po długiej przerwie turystów przyjął Parc Asterix i Futuroscope.

W środę 9 czerwca ponownie otwarto we Francji wnętrza lokali gastronomicznych, w których przebywać może 50 proc. normalnej liczby klientów, a przy stolikach może siedzieć najwyżej sześć osób. Ogródki gastronomiczne mogą być w całości wypełnione. Zwiększono też limit widzów w kinach, teatrach czy muzeach. Od 9 czerwca pracownicy sektora publicznego pracują dwa dni w tygodniu stacjonarnie, a trzy dni zdalnie. Minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział w czwartek, że w lipcu zostaną otwarte dyskoteki i kluby nocne.

We Włoszech od poniedziałku 14 czerwca większość regionów, zamieszkanych przez ponad 40 mln osób, w tym Lacjum, Lombardia i Piemont, leży w białej strefie minimalnych restrykcji. Nadal obowiązuje tam jedynie zakaz zgromadzeń oraz wymóg noszenia maseczek, także na zewnątrz, który najprawdopodobniej zostanie zniesiony w połowie lipca. Już wcześniej zniesiono tam obowiązywanie godziny policyjnej. W pozostałych regionach, opisywanych jako strefa żółta, w tym Kampanii, Toskanii i na Sycylii godzina policyjna przestanie obowiązywać w poniedziałek, do tego czasu będzie utrzymywana od północy do 5 rano.

W Niemczech po 30 czerwca nie będzie przedłużony obowiązek pracy zdalnej - ogłosił w środę szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun. Poszczególne kraje związkowe luzują także zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Od przyszłego tygodnia maseczki nie będzie trzeba zakładać na ulicach Berlina, chyba że nie będzie możliwe utrzymanie odległości od innych osób. Zasady dotyczące działania lokali gastronomicznych są również ustalane przez władze landów. Działają ogródki gastronomiczne, w niektórych miastach mogą w nich zasiąść tylko klienci z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu.

W Austrii ogłoszono otwarcie od 1 lipca pozostających w większości zamkniętych od marca 2020 r. dyskotek. Z końcem czerwca mają także zostać zniesione limity liczby uczestników wydarzeń kulturalnych, a także obowiązek zamykania lokali gastronomicznych do godz. 22. Restauracje, hotele i placówki kultury pozostają otwarte dla osób posiadających świadectwo szczepienia lub wyzdrowienia po przejściu Covid-19 albo negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W Anglii na poniedziałek planowano całkowite zniesienie wszystkich restrykcji epidemicznych. Ten termin został jednak przesunięty o cztery tygodnie. Do tego czasu w Anglii wciąż obowiązywać będzie m.in. limit sześciu osób, które mogą się spotkać w prywatnym domu oraz ograniczenie miejsc na widowniach kinowych i teatralnych o połowę. Zamknięte pozostaną nocne kluby. W spotkaniach na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 30 osób, od poniedziałku ten limit zostanie zniesiony dla wesel. Na terenie całego Zjednoczonego Królestwa generalnie działają lokale gastronomiczne, hotele, placówki kultury, miejsca rozrywki i obiekty sportowe. Szczegółowe zasady i ograniczenia sanitarne mogą się jednak różnić w zależności od części kraju.

W Hiszpanii od soboty 26 czerwca nie będzie już trzeba nosić maseczek w otwartej przestrzeni publicznej.

W Belgii od 9 czerwca restauracje i bary ponownie przyjmują klientów wewnątrz lokali. Już wcześniej czynne były ogródki gastronomiczne. Zezwolono także na prywatne wizyty w domach, w których mogą brać udział maksymalnie cztery osoby. Znów działają zamknięte do tego czasu kina, teatry i siłownie, ale z ograniczeniami.

W Portugalii przez weekend obowiązuje zakaz wjazdu i wyjazdu ze stołecznego regionu Lizbony. Jak poinformowały władze jest to odpowiedź na drastyczny wzrost zachorowań na Covid-19 w portugalskiej stolicy. Władze przedłużyły też obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej co najmniej do połowy września.

W Grecji już w połowie maja oficjalnie otwarto sezon turystyczny. Czynne są sklepy, restauracje, bary, hotele, muzea i plaże.(PAP)

adj/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
Ciekawe, kiedy ktoś logicznie wyjaśni sens wprowadzania godziny policyjnej w ramach walki z epidemią? I dlaczego była ona potrzebna we Francji czy Włoszech, ale w Niemczech czy w Polsce już niekoniecznie?
darius19
a ja czekam na komentarz tow. "ajwaj_" adwokata wzorcowych wschodnich demokracji nt. sytuacji w Rosji czy na Bialorusi albo Korea.Pln. A moze ktos inny z "Putin's squad"?
enthe
A ja nie czekam, mam lepsze rzeczy do roboty.
innowierca
Juz dzis ciekawi mnie w jaki sposob politycy wytlumacza podwojnie zaszczepionemu spoleczenstwu w zime dlaczego wprowadzaja lockdawn znowu zamykajac biznesy. Wraz z rozpoczeciem sezonu grypowego na jesieni zaczna sie zwiekszac zachorowania spowodowane sezonowoscia. Na poczatku 1 czy 2 kraje wprowadza jakies ograniczenie, pozniej lockdawn.Juz dzis ciekawi mnie w jaki sposob politycy wytlumacza podwojnie zaszczepionemu spoleczenstwu w zime dlaczego wprowadzaja lockdawn znowu zamykajac biznesy. Wraz z rozpoczeciem sezonu grypowego na jesieni zaczna sie zwiekszac zachorowania spowodowane sezonowoscia. Na poczatku 1 czy 2 kraje wprowadza jakies ograniczenie, pozniej lockdawn. A po swietach "zamknieci" bedziemy juz wszyscy identycznie jak w tym roku.
innowierca
I wlasciwie wszystko zostalo juz oficjalnie zaplanowane a nawet podane do publicznej wiadomosci. Czyli ogloszono ze linie lotnicze wroca do normalnego funkcjonowania dopiero w 2025 r. Dalej koncerny produkujace szczepionki dopiero otwieraja dodatkowe zaklady na swiecie do produkcji szczepionek co wiaze sie z milionowym kosztami ktore I wlasciwie wszystko zostalo juz oficjalnie zaplanowane a nawet podane do publicznej wiadomosci. Czyli ogloszono ze linie lotnicze wroca do normalnego funkcjonowania dopiero w 2025 r. Dalej koncerny produkujace szczepionki dopiero otwieraja dodatkowe zaklady na swiecie do produkcji szczepionek co wiaze sie z milionowym kosztami ktore trzeba bedzie odrobic na handlu szczepionkami.
Dlatego coraz wiecej artykulow przekonujacych do szczepienia dzieci. Taki sposob funkcjonowania swiata jest korzystny dla wspolpracujacych rzadow pod wzgledem wprowadzania ustaw i praw ograniczajacych prywatnosc jak I wolnosci finansowa jednostki. Wiemy przeciez ze tylko specyficzne branze i zawody traca na kryzysie.
NO WAY OUT.
bankster-kreator
Nie ma najmniejszego problemu nawet z pięćdziesiątym piątym lock-dałnem
Politycy mogą wcisnąć wszystko ciemnemu ludowi, ciemny lud kupi wszystko. Tak naprawdę cieszę się, że wprowadzili tą pandemonię i te lockdowny i te szczepionki i tą telewizyjną propagandę bo to otworzyło mi oczy i uświadomiło mnie, że
Nie ma najmniejszego problemu nawet z pięćdziesiątym piątym lock-dałnem
Politycy mogą wcisnąć wszystko ciemnemu ludowi, ciemny lud kupi wszystko. Tak naprawdę cieszę się, że wprowadzili tą pandemonię i te lockdowny i te szczepionki i tą telewizyjną propagandę bo to otworzyło mi oczy i uświadomiło mnie, że 99% ludzi to ameby. Praca, dom, kredyty, zapchać kichę, wypić jakieś piwko w weekend. Zero samodzielnego logicznego myślenia, rozwoju osobistego, analizy poznawczej itp. itd -> nic. Równie dobrze możnaby im usunąć mózg i napisać zamiast tego prosty skrypt w pętli do obsługi stanowiska pracy, domu, jak obsłużyć bąbelkami, jak złożyć wniosek o 500+ i gdzie kupić piwko.
1984
Po prostu pojawieniem się nowej mutacji. Na razie straszą deltą ale do jesieni będzie jakaś theta albo lambda. Oczywiście winni będą niezaszczepieni bo... no bo są winni z definicji i już. Przecież wiadomo, że całe zło tego swiata pochodzi od "kowidowych negacjonistów" co nie chcą nosić maseczek na zewnątrz,Po prostu pojawieniem się nowej mutacji. Na razie straszą deltą ale do jesieni będzie jakaś theta albo lambda. Oczywiście winni będą niezaszczepieni bo... no bo są winni z definicji i już. Przecież wiadomo, że całe zło tego swiata pochodzi od "kowidowych negacjonistów" co nie chcą nosić maseczek na zewnątrz, nie dezynfekują rak co 10 min itp. A jak nie będzie nowej mutacji to ją znajdą choćby w takich mrożących krew w żyłach danych:

https://gizycko.naszemiasto.pl/koronawirus-w-powieciegizyckim-19062021-najnowsze-dane-z-sanepidu-sprawdz-ilu-jest-chorych/ar/c14p1-21012843

"17.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 1
16.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
15.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
14.06.2021: zakażonych 1, zmarłych 1
13.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
12.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
10.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 1
9.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
8.06.2021: zakażonych 1, zmarłych 2
7.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 2
6.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
5.06.2021: zakażonych 1, zmarłych 0
4.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 1
3.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
2.06.2021: zakażonych 0, zmarłych 1
1.06.2021: zakażonych 1, zmarłych 1
31.05.2021: zakażonych 1, zmarłych 1
30.05.2021: zakażonych 0, zmarłych 0
29.05.2021: zakażonych 2, zmarłych 1
28.05.2021: zakażonych 1, zmarłych 2
27.05.2021: zakażonych 2, zmarłych 1
26.05.2021: zakażonych 3, zmarłych 1
25.05.2021: zakażonych 4, zmarłych 2
24.05.2021: zakażonych 0, zmarłych 1
23.05.2021: zakażonych 1, zmarłych 2
22.05.2021: zakażonych 0, zmarłych 2
21.05.2021: zakażonych 2, zmarłych 3
20.05.2021: zakażonych 4, zmarłych 2"

Powiat kilkadziesiąt tys ludzi ale prawie każdego dnia zgon "z powodu COVID". Nie jest ważne, że od dawna z trudem znajdują 1-2 zakażonych (nawet nie chorych), ludzie masowo umierają więc za mordę cały naród wziąć należy! A że tak duża śmiertelność z daleka pachnie szwindlem? Kogo tam "z góry" to obchodzi? Ważne że dane są po ich myśli wiec będą niczym strzelba w teatrze: skoro wisi na ścianie to kiedyś musi wystrzelić.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki