REKLAMA

Kopacz: Polska przyjmie tylko uchodźców, a nie emigrantów ekonomicznych

2015-09-20 20:48
publikacja
2015-09-20 20:48
fot. Michal Dyjuk / EastNews

Polska przyjmie tylko uchodźców, a nie emigrantów ekonomicznych i nie będzie ich zbyt wielu - zdeklarowała premier Ewa Kopacz w niedzielę w oświadczeniu telewizyjnym. Zaapelowała do partii politycznych, aby nie podsycały niepotrzebnych lęków i nie straszyły.

"Polska przyjmie tylko uchodźców, a nie emigrantów ekonomicznych, i już dziś mogę powiedzieć - nie będzie ich zbyt wielu. Z całą pewnością mniej, niż w latach 90., gdy Polska przyjęła ponad 80 tys. uchodźców z Czeczenii" - podkreśliła premier. "Dziś już nawet o tym nie pamiętamy" - dodała szefowa rządu.

"Czego się od nas oczekuje? Chodzi o gest solidarności. Liczba uchodźców, jakich mielibyśmy przyjąć jest symboliczna, stanowi bardzo drobny ułamek całości. Otworzymy się na rodziny z dziećmi uciekające przed śmiercią" - zapowiedziała premier.

Zapewniła, że nasza gościnność będzie skierowana do prawdziwych uchodźców, którzy "z bólem porzucili swoje domy, którzy uciekli z wojennej zawieruchy, często ratując tylko najbliższych".

"Apeluję do partii politycznych, aby nie podsycały niepotrzebnych lęków i nie straszyły. Nasz udział w rozwiązywaniu poważnego europejskiego problemu jest również w naszym interesie" - powiedziała szefowa rządu.

Zapowiedziała również, że w negocjacjach w sprawie liczby uchodźców, których miałaby przyjąć Polska, będą postawione konkretne warunki. "Polska chce pomóc, jednak będziemy korzystać z naszego wyboru, komu tę pomoc zaoferujemy" - podkreśliła Kopacz.

"Chcę państwa zapewnić, że w negocjacjach, które teraz toczymy stawiamy konkretne warunki: rozdzielenie uchodźców od emigrantów ekonomicznych, uszczelnienie zewnętrznych granic UE oraz pełna kontrola naszych służb nad osobami, które przyjmiemy. Polska jest i będzie bezpieczna. Polska jest i będzie proeuropejska. Polska jest i będzie tolerancyjna" - oświadczyła premier.

Zapewniła, że w obliczu największego po II wojnie światowej kryzysu migracyjnego sprawy bezpieczeństwa oraz spokój polskich rodzin są dla niej wartością nadrzędną. "Nie widzę jednak sprzeczności w tym, że dbając o bezpieczeństwo własnych obywateli, oferuję pomoc ratującym swoje życie, uciekającym z terenów wojny" - podkreśliła Kopacz.

Jak dodała, polski rząd nie musi, ale powinien "w obliczu solidarności z Europą, której częścią jesteśmy, wesprzeć działania innych". "Nie możemy udawać, że nas to nie dotyczy" - oświadczyła premier.

W niedzielnym wystąpieniu Kopacz podkreśliła, że jesteśmy częścią Europy i dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi, a Polska staje się coraz bardziej zamożna. "Prowadzimy wiarygodną politykę w Europie. Jesteśmy solidarni i dbamy o własne interesy" - zadeklarowała szefowa rządu.

"Nasza Polska nie jest obozem oblężonym przez obcych. Nasza Polska nie pyta, kto w co wierzy i kim byli jego przodkowie. Spuścizna naszej historii, to otwartość na tych, którzy od setek lat w naszej Rzeczypospolitej szukali schronienia przed prześladowaniami" - przypomniała premier Kopacz.

Jak zauważyła, koszty pobytu uchodźców zostaną pokryte z pieniędzy Unii Europejskiej.

Nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska odbędzie się w środę, 23 września. Toczą się negocjacje przed wtorkowym spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw UE, podczas którego może zapaść decyzja w sprawie podziału uchodźców pomiędzy poszczególne kraje.(PAP)

ago/ rcze/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (145)

dodaj komentarz
~dkk
Proszę, proszę, jak to potęga gospodarcza się z Polski zrobiła. A naszych emigrantów ekonomicznych wyrzuconych z UK też nie przyjmiemy?
~Adam222
A my będziemy głosować na uczciwych polityków a nie na polityczne prostytutki. Tylko jak ich odróżnić?
~terminator_PO
tu jest dobry materiał Maxa, co ciekawe jest to materiał sprzed roku a od początku do końca porażajaco aktualny!, Szok! Czy ten facet jest jasnowidzem!!!

https://www.youtube.com/watch?v=gVqqkx_xQYA
~25październik2015
Jeśli Ewa Kopacz i Grzegorz Schetyna zgodzą się na jakiekolwiek tzw. "brukselskie kwoty" ws. imigrantów, to przewalą wybory!
~Adam222
I tak przewalą. 8 lat złodziejstwa i wyzysku. Wystarczy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Wróżka_Ewa
Wróżka Ewa przepowie Twoją przyszłość. Szczerze. Na metr w głąb.
~powróżmi
Ta kobieta chyba dużo kłamała jak była dzieckiem, tego się już nigdy nie zapomina. Kłamstwo najwyraźniej przynosi jej ulgę. Kłamstwo to taka druga skóra.
~emigrantZAROBKOWY
Prawda o emigrantach zarobkowych:

https://www.youtube.com/watch?v=UYdQO58FXvE

https://www.youtube.com/watch?v=qvy7xornVW0
~józef_muamar_bąk
no właśnie, PO i Tusk mieli ściągnąć do Polski naszych emigrantów i zrobić drugą Irlandię a efekt jest taki że Polacy wciąż wyjeżdżają a przyśle nam muslimów co będą robić rozpierduchy na ulicach jak we Francji, Szwecji i Niemczech (kto nie widział to niech sobie zobaczy na Yt jak się asymilują i pracują).no właśnie, PO i Tusk mieli ściągnąć do Polski naszych emigrantów i zrobić drugą Irlandię a efekt jest taki że Polacy wciąż wyjeżdżają a przyśle nam muslimów co będą robić rozpierduchy na ulicach jak we Francji, Szwecji i Niemczech (kto nie widział to niech sobie zobaczy na Yt jak się asymilują i pracują). Trzeba podziękować PO za to w najbliższych wyborach.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki