REKLAMA

Koniec papierowych zwolnień dopiero za rok

2017-05-18 09:28
publikacja
2017-05-18 09:28

Jeszcze przez ponad rok lekarze będą mogli wystawiać papierowe zwolnienia. Ręcznie wystawiane druki miały zniknąć wraz z początkiem 2018 roku, Sejm przyjął jednak zmiany w prawie, które nie tylko przesuwają termin ostatecznej likwidacji papierowych zwolnień na drugą połowę przyszłego roku, ale co istotne także ułatwiają ich wystawianie.

fot. / / YAY Foto

Obecnie elektronicznie wystawione zwolnienia muszą być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Po wejściu zmian w życie lekarz będzie mógł uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia przy użyciu nowej formy autoryzacji na PUE, którą przygotuje ZUS. Ma to być proste i bezpłatne. Na profilu lekarza w PUE - Zakład udostępni dane ubezpieczonych gromadzone w swoich rejestrach, a dane samego wystawiającego pobierze ze swojego rejestru lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień. Wystawiony w komputerze druk zwolnienia lekarskiego (eZLA) jest automatycznie przekazywany do ZUS oraz do pracodawcy, jeśli ma on swój profil założony na PUE (Platformie Usług Elektronicznych).

- Lekarz nie musi, więc dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie musi także pobierać w placówkach ZUS bloczków zwolnień papierowych – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wystawianie elektronicznego zwolnienia jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej lekarza u pacjenta – zapewnia rzeczniczka.

W razie problemu z dostępem do internetu lekarz wystawi pacjentowi zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu, opatrzonym podpisem i swoją pieczątką. Takie papierowe zwolnienie pacjent jednak musi dostarczyć pracodawcy albo do ZUS. Natomiast na lekarzu ciąży obowiązek wprowadzenia tego zwolnienia do systemu w ciągu trzech dni.

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

 - System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Obecnie sporo miejsc pozostaje niewykorzystanych, bo lekarze nie korzystają z możliwości wysłania pacjenta na rehabilitację płaconą przez ZUS – mówi Iwona Kowalska

 W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz odpowiedniego wniosku i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Te wszystkie ułatwienia nie oznaczają, że ostatecznie pożegnaliśmy się ze zwolnieniami papierowymi. Te bowiem lekarze mogą wystawiać jeszcze do połowy przyszłego roku. Dlatego dzisiaj pacjent może otrzymać od lekarza zarówno zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Zwolnienia papierowe znikną 1 stycznia 2018 r. Od tego momentu będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Dzisiaj, gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent-pracownik nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. Nie grożą mu, więc konsekwencje w postaci obniżenia o 25 proc. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

- System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy-płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie, a naprawdę warto – zachęca Janusz Lipka naczelnik Wydziału Obsługi klientów i Korespondencji Oddziału ZUS we Wrocławiu.  - Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. I co też ważne pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia – dodaje Lipka.

Jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE, wtedy pracownik, któremu lekarz wystawił e-ZLA musi dostarczyć pracodawcy jego papierowy wydruk. Wydruki są również wydawane przez lekarzy zawsze wtedy, gdy pacjent o nie poprosi, bo np. będzie chciał mieć potwierdzenie wystawienia zwolnienia.

Nieco statystyki:

Liczba e-ZLA wystawionych w całym kraju od 1.01.2016 do 11.05.2017 -  856 226

W tym na Dolnym Śląsku: 112807

1)     W Oddziale ZUS w Legnicy: 10722

2)     W Oddziale ZUS w Wałbrzychu: 23308

3)      W Oddziale ZUS we Wrocławiu: 78777 

/ ZUS

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~jola
U nas jak w urzędzie wprowadzono składanie pism w formie elektronicznej to zatrudniono dodatkowo kilku informatyków a my prowadzimy te same sprawy w formie papierowej i elektronicznej. Ot taki to postęp i ułatwienie.
~Konowałmordercałap
Lekarze wcale nie muszą wystawiać zwolnień. Jest to relikt PRLu. Zus nie płaci za takie usługi a jest to firma ubezpieczeniowa taka sama jak inne tylko państwowa. Wystarczy dać pacjntowi zaświadczenie o niezdolności do pracy i niech sam zgłasza to do ZUSU
~Chorykraj
My chorzy domagamy się respektowania art. 32 KONSTYTUCJI RP . Dlaczego katar , zapalenie oskrzeli , płuc etc. zwykłego śmiertelnika kosztuje " 80%" a taki sam katar , zapalenie płuc , oskrzeli etc. , mundurowego kosztuje 100%. Pomijam nietykalność tych drugich w przypadku kombinacji .
~aaa
ja znam ludzi którzy przez 20 i więcej lat byli na zwolnieniu łącznie 0dni.
Najwyższy czas ukrócić patologię, za lewe zwolnienie doktor powinien mieć zabrane uprawnienia na 3 miesiące przy drugim na pól roku i 97% ludzi przestanie udawać że choruje.
oszczędności dla budżetu pójdą w miliardy rocznie.
Informacja
ja znam ludzi którzy przez 20 i więcej lat byli na zwolnieniu łącznie 0dni.
Najwyższy czas ukrócić patologię, za lewe zwolnienie doktor powinien mieć zabrane uprawnienia na 3 miesiące przy drugim na pól roku i 97% ludzi przestanie udawać że choruje.
oszczędności dla budżetu pójdą w miliardy rocznie.
Informacja o "chorobie" w trybie od ręki znacznie ułatwi ukrócenie patologi, bo teraz zwolnienie jest dostarczane po jego zakończeniu, no i co najgorsze doktorki są bezkarne za lewiznę i jeszcze znając życie łapówki za te lewe zwolnienia biorą.
~da odpowiada ~aaa
taki kraj on nasz oszukuje i i ludzie musza. koszty zycia w obozie w koncetracyjnym POLSKA

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki