REKLAMA
PILNE

Kolejny kościół akceptuje karty płatnicze

Wojciech Boczoń2018-07-03 09:11analityk Bankier.pl
publikacja
2018-07-03 09:11

Jednym z ostatnich bastionów gotówki w Polsce są kościoły. Sytuacja ta zaczyna się jednak powoli zmieniać. Po parafiach w Jastrzębiej Górze i warszawskim kościele Dominikanów na Freta, terminal płatniczy uruchomiła parafia w Mikstacie.

Polacy coraz częściej płacą kartami - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W czwartym kwartale 2017 roku dokonaliśmy za ich pomocą ponad 1,2 mld transakcji. Przybywa też miejsc wyposażonych w terminale płatnicze. Bank centralny podaje, że na koniec ubiegłego roku na rynku działało ponad 624 tys. urządzeń akceptujących płatności kartą. Płatności bezgotówkowe przełamują kolejne bastiony gotówki – pojawiły się na pocztach, u kurierów, a nawet w policyjnych radiowozach.

/ YAY Foto

Jednym z ostatnich miejsc, w których nie można płacić kartą, są kościoły. Sytuacja ta zaczyna się jednak powoli zmieniać – kolejna parafia zdecydowała się zainstalować terminal płatniczy. Z takiego urządzenia można już skorzystać w parafii w Mikstacie w województwie łódzkim. Terminal ma ułatwić i usprawnić pracę parafii oraz umożliwić wiernym nie posiadającym przy sobie gotówki złożenie ofiary. Możliwe będzie dokonanie odpłatności np. opłaty cmentarnej.

Nie jest to jednak pierwsza parafia w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Wiosną terminal płatniczy pojawił się w parafii pw. Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. Także i w tym przypadku zadecydowały względy praktyczne – kurort odwiedzany jest przez turystów, którzy nie zawsze noszą ze sobą gotówkę. Wcześniej terminal zawitał także do warszawskiego kościoła Dominikanów na Freta.

I choć w Polsce terminale płatnicze w kościołach to wciąż nowość, to w wielu krajach rozwiązanie takie staje się powoli standardem. Na przykład w Szwecji już kilka lat temu w kościołach pojawiły się urządzenia zwane "kollektomatami", które umożliwiają składane datków. Maszyna stoi w przedsionku kościoła i przypomina nieco bankomat. Na początku roku terminale wdrożył znajdujących się w eleganckiej dzielnicy Paryża kościół Saint Francois de Molitor. Za ich pomocą można składać datki na tacę.

Do płatności bezgotówkowych przekonał się także kościół anglikański. W POS-ach można płacić nie tylko kartami zbliżeniowymi, ale także za pomocą mobilnych portfeli Apple Pay i Google Pay. Bezgotówkowo można uiścić należność za chrzest czy ślub. Docelowo będzie można także składać datki.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
Wara od Kościoła Katolickiego bo krew się poleje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niepelnosprawny_org
koscioly protestanckie rowniez...
pull_up
Brak gotówki = nic do ukrycia. Tylko że w naszym pięknym kraju nikt nie odważy się na prawdziwą konfrontację z Kościołem.
fred_
Bardzo dobrze. Ja nigdy nie nosze gotowki, wszedzie place karta. OStatni raz placilem gotowka moze ze 4 lata temu.
msciwy_ogorek
Piekne jest to ze religi upada i broni sie kazdymy silami zeby jakos przetrwac na powierzchni.

W ta sobote bylem na weselu w kosciele. Kiedys do komuni szlo 90% zebranych i ci co zostali w lawkach byli ci zli. Na szczescie teraz sytuacja sie odwraca, 90% osob w sobote zkstalo w lawkach a 10% osob poszlo zjesc chlebek i ewidentnie
Piekne jest to ze religi upada i broni sie kazdymy silami zeby jakos przetrwac na powierzchni.

W ta sobote bylem na weselu w kosciele. Kiedys do komuni szlo 90% zebranych i ci co zostali w lawkach byli ci zli. Na szczescie teraz sytuacja sie odwraca, 90% osob w sobote zkstalo w lawkach a 10% osob poszlo zjesc chlebek i ewidentnie wszyscy patrzyli na nich jak na szalencow religijnych :)
tbielik
Nasz Pan powiedział: "Większa jest w niebie radość z nawrócenia jednego grzesznika, niż z 99 sprawiedliwych". Pamietaj Pan w ostatniej godzinie życia możesz wezwać duchownego i pogodzić się z Panem, czego panu życzę.
forfun
żadna religia kasą nie pogardzi i nie zrobi nic za bóg zapłać - to działa tylko w drugą stronę.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki