Kolejny kościół akceptuje karty płatnicze

Wojciech Boczoń2018-07-03 09:11analityk Bankier.pl
publikacja
2018-07-03 09:11

Jednym z ostatnich bastionów gotówki w Polsce są kościoły. Sytuacja ta zaczyna się jednak powoli zmieniać. Po parafiach w Jastrzębiej Górze i warszawskim kościele Dominikanów na Freta, terminal płatniczy uruchomiła parafia w Mikstacie.

Polacy coraz częściej płacą kartami - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W czwartym kwartale 2017 roku dokonaliśmy za ich pomocą ponad 1,2 mld transakcji. Przybywa też miejsc wyposażonych w terminale płatnicze. Bank centralny podaje, że na koniec ubiegłego roku na rynku działało ponad 624 tys. urządzeń akceptujących płatności kartą. Płatności bezgotówkowe przełamują kolejne bastiony gotówki – pojawiły się na pocztach, u kurierów, a nawet w policyjnych radiowozach.

/ YAY Foto

Jednym z ostatnich miejsc, w których nie można płacić kartą, są kościoły. Sytuacja ta zaczyna się jednak powoli zmieniać – kolejna parafia zdecydowała się zainstalować terminal płatniczy. Z takiego urządzenia można już skorzystać w parafii w Mikstacie w województwie łódzkim. Terminal ma ułatwić i usprawnić pracę parafii oraz umożliwić wiernym nie posiadającym przy sobie gotówki złożenie ofiary. Możliwe będzie dokonanie odpłatności np. opłaty cmentarnej.

Nie jest to jednak pierwsza parafia w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie. Wiosną terminal płatniczy pojawił się w parafii pw. Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. Także i w tym przypadku zadecydowały względy praktyczne – kurort odwiedzany jest przez turystów, którzy nie zawsze noszą ze sobą gotówkę. Wcześniej terminal zawitał także do warszawskiego kościoła Dominikanów na Freta.

I choć w Polsce terminale płatnicze w kościołach to wciąż nowość, to w wielu krajach rozwiązanie takie staje się powoli standardem. Na przykład w Szwecji już kilka lat temu w kościołach pojawiły się urządzenia zwane "kollektomatami", które umożliwiają składane datków. Maszyna stoi w przedsionku kościoła i przypomina nieco bankomat. Na początku roku terminale wdrożył znajdujących się w eleganckiej dzielnicy Paryża kościół Saint Francois de Molitor. Za ich pomocą można składać datki na tacę.

Do płatności bezgotówkowych przekonał się także kościół anglikański. W POS-ach można płacić nie tylko kartami zbliżeniowymi, ale także za pomocą mobilnych portfeli Apple Pay i Google Pay. Bezgotówkowo można uiścić należność za chrzest czy ślub. Docelowo będzie można także składać datki.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
Wara od Kościoła Katolickiego bo krew się poleje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niepelnosprawny_org
koscioly protestanckie rowniez...
pull_up
Brak gotówki = nic do ukrycia. Tylko że w naszym pięknym kraju nikt nie odważy się na prawdziwą konfrontację z Kościołem.
fred_
Bardzo dobrze. Ja nigdy nie nosze gotowki, wszedzie place karta. OStatni raz placilem gotowka moze ze 4 lata temu.
msciwy_ogorek
Piekne jest to ze religi upada i broni sie kazdymy silami zeby jakos przetrwac na powierzchni.

W ta sobote bylem na weselu w kosciele. Kiedys do komuni szlo 90% zebranych i ci co zostali w lawkach byli ci zli. Na szczescie teraz sytuacja sie odwraca, 90% osob w sobote zkstalo w lawkach a 10% osob poszlo zjesc chlebek i ewidentnie
Piekne jest to ze religi upada i broni sie kazdymy silami zeby jakos przetrwac na powierzchni.

W ta sobote bylem na weselu w kosciele. Kiedys do komuni szlo 90% zebranych i ci co zostali w lawkach byli ci zli. Na szczescie teraz sytuacja sie odwraca, 90% osob w sobote zkstalo w lawkach a 10% osob poszlo zjesc chlebek i ewidentnie wszyscy patrzyli na nich jak na szalencow religijnych :)
tbielik
Nasz Pan powiedział: "Większa jest w niebie radość z nawrócenia jednego grzesznika, niż z 99 sprawiedliwych". Pamietaj Pan w ostatniej godzinie życia możesz wezwać duchownego i pogodzić się z Panem, czego panu życzę.
forfun
żadna religia kasą nie pogardzi i nie zrobi nic za bóg zapłać - to działa tylko w drugą stronę.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki