REKLAMA
WEBINAR

Klimatyzacja w mieszkaniu tylko za zgodą zarządcy

2016-07-01 06:00
publikacja
2016-07-01 06:00

Jednym ze sposobów radzenia sobie z upałami w nagrzanych blokowych mieszkaniach jest montaż klimatyzacji. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku urządzeń mających jednostki zewnętrzne, do montażu na elewacji budynku, balkonie lub loggi, potrzebna będzie zgoda zarządcy budynku. Nie zawsze uda się ją uzyskać.

Z wysoką temperaturą w mieszkaniu można walczyć na różne sposoby. Jednym ze skuteczniejszych jest montaż klimatyzacji typu split posiadających jednostkę wewnętrzną chłodzącą pomieszczenie i jednostkę zewnętrzną odprowadzającą ciepło. Wspominając ubiegłoroczne upalne lato, zapewne coraz więcej osób będzie decydowało się na takie rozwiązanie w tym roku.

fot. Astapkovich Vladimir / / FORUM

Klimatyzacja w bloku spółdzielni mieszkaniowej wymaga zgody administratora

Jeśli mieszkamy w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej, trzeba pamiętać, że montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji to ingerencja w budynek. Wymagane będzie uzyskanie na to zgody administratora. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto się upewnić, czy jego montaż w interesującym nas miejscu będzie w ogóle możliwy, a jeśli tak, to jakie wymagania będzie musiał spełniać.

Reklama

We wniosku, składanym najczęściej w działach technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zwykle trzeba będzie wskazać, jakie wymiary ma urządzenie i gdzie dokładnie ma być zamontowane. Może się zdarzyć, że w przypadku spółdzielni mieszkaniowej, wewnętrznymi regulaminami określone będą też inne warunki techniczne dotyczące np. głośności urządzenia czy sposobu odprowadzania cieczy. Na przykład w jednej z największych w Polsce spółdzielni mieszkaniowych, SM ,,Osiedle Młodych” w Poznaniu, zgoda na montaż klimatyzatora będzie wydawana pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:

  1. Podanie informacji odnośnie do poziomu hałasu generowanego przez jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną klimatyzatora wraz z odległością z jakiej wykonano pomiar. Należy dokonać montażu w taki sposób, aby wibracje generowane przez klimatyzator nie przenosiły się na ściany budynku. Dźwięki generowane przez urządzenie nie mogą przekraczać dopuszczalnych poziomów.
  2. Klimatyzator należy zainstalować na posadzce loggii lub na ścianie okiennej loggii. Dopuszcza się montaż do wysokości balustrady. 
  3. Zalecamy wybór urządzenia posiadającego zamknięty obieg skroplin. W przeciwnym razie koniecznym jest zastosowanie rozwiązania umożliwiającego zagospodarowanie skroplin w obrębie mieszkania. Niedopuszczalne jest, aby skropliny spływały w sposób niekontrolowany po posadzce loggii, prowadząc do zalewania elewacji i loggii znajdujących się poniżej.
  4. Powyższe prace po wykonaniu należy niezwłocznie zgłosić do Działu Technicznego Administracji w celu spisania protokołu odbioru.

Podobne regulacje mogą obowiązywać również w innych spółdzielniach mieszkaniowych. Po rozpatrzeniu wniosku spółdzielnia wydaje zgodę z określonymi zasadami montażu. Zdarzyć się może, że nie zawsze uzyskanie zgody na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku będzie możliwe. Nie wyraża jej np. jedna z większych wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych. Z kolei w dziale technicznym krakowskiej spółdzielni mieszkaniowej „Krakus” uprzedzono nas, że zgoda może nie być wyrażona w przypadku budynków, które w niedawnym czasie przechodziły remont i miały zmienianą elewację. Wykonywanie prac polegających na przytwierdzaniu na niej dość ciężkiego urządzenia może uszkodzić zewnętrzną warstwę ściany budynku.

Z kolei w warszawskiej spółdzielni mieszkaniowej „RSM Praga” zgoda jest wydawana tylko w przypadku montażu klimatyzatora na balkonie. – W budynkach RSM „Praga” montaż klimatyzatorów zdarza się sporadycznie. Spółdzielnia wyraża zgodę lokatorom na montaż takich urządzeń, ale tylko na balkonach. Muszą być przy tym spełnione następujące warunki: jednostka zewnętrzna klimatyzatora musi być ustawiona na posadzce na odpowiednich podkładkach lub zamontowana do ściany na wspornikach, posiadających mocowania tłumiące jej drgania, a przewody freonowe i elektryczne oraz skropliny z jednostki zewnętrznej klimatyzatora należy wprowadzić do lokalu ( np. do istniejącej kanalizacji ) – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Marek Wilanowski, inspektor nadzoru robót budowlanych RSM „Praga” w Warszawie.

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – jak zorganizować?

  • Pisemna prośba do administratora/zarządcy budynku/działu technicznego SM o wydanie pozwolenia na montaż urządzenia na elewacji lub balkonie budynku
  • Załączenie do prośby rysunku z zaznaczeniem miejsca montażu i określeniem wielkości urządzenia
  • Analiza wniosku pod względem uciążliwości montażu dla pozostałych mieszkańców i spełnienia warunków technicznych wymaganych regulaminem (np. dotyczących głośności urządzenia czy obiegu skroplin)
  • Wydanie pozwolenia wraz z warunkami montażu lub braku zgody (w ciągu kilku dni)

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

We wspólnocie mieszkaniowej również potrzebna zgoda na klimatyzator

W blokach prowadzonych w ramach wspólnoty mieszkaniowej na montaż klimatyzatora na zewnątrz budynku również wymagana jest zgoda administratora. Jak sugeruje Mieczysław Mielniczyk z firmy zarządzającej nieruchomościami, dobrze byłoby, aby we wspólnotach również obowiązywały uchwały określające zasady, na jakich możliwy jest montaż tego typu urządzeń. Wskazuje również, że wspólnoty mogłyby pobierać za to dodatkową opłatę. – Montaż klimatyzatora na elewacji budynku to temat, który coraz częściej będzie pojawiał się wśród problemów do dyskusji we wspólnotach mieszkaniowych. (…) W tej sytuacji najlepsze byłoby podjęcie uchwały przez wspólnotę mieszkaniową o zasadach montażu urządzeń na elewacji budynku. Uchwała mogłaby określać przykładowo: maksymalną wielkość urządzenia, zasady usytuowania na elewacji, maksymalną głośność działania sprzętu czy sposób odprowadzania cieczy z urządzenia. Niektóre wspólnoty mogłyby zdecydować się na pobieranie opłat za dzierżawę elewacji na podobnej zasadzie, jak pobierają opłaty za dzierżawę miejsca pod reklamę. Opłata ograniczyłaby ilość urządzeń na elewacji w momencie, kiedy skala zjawiska nagle zaczęłaby narastać, a mieszkańcy chcieliby zachować urok swojego osiedla – wyjaśnia Mieczysław Mielniczyk, Major Domus Zarządzanie i Obrót Nieruchomościami.

Dodaje, że jeśli takiej uchwały nie ma, to decyzję o montażu urządzeń podejmuje zarząd wspólnoty. Ponieważ skala zjawiska nie jest jeszcze bardzo duża, to z uzyskaniem zgody zarządu nie ma zwykle problemu. –  Zarząd żąda od właściciela rysunku z zaznaczeniem miejsca montażu oraz określenia wielkości urządzenia. Analizuje otrzymane informacje pod względem uciążliwości dla pozostałych członków wspólnoty i jeśli nie ma zastrzeżeń, wydaje pozwolenie w ciągu kilku dni. W pozwoleniu zaznacza, że roboty mają zostać wykonane zgodnie z prawem budowlanym, prawem miejscowym oraz decyzją architekta budynku, a po demontażu elewacja zostanie przywrócona przez zainteresowanego do stanu sprzed instalacji. Obecnie skala zjawiska jest mała i w przypadkach nam znanych nie było problemu z uzyskaniem pozwolenia od zarządu na montaż klimatyzatora, jednak urządzenia te szpecą estetykę osiedla, podobnie jak reklamy. Niektórzy deweloperzy już dziś dostrzegli problem i projektują budynki z uwzględnieniem miejsca na montaż klimatyzatorów – dodaje Mielniczyk.

Osoby, które wbrew obowiązującym zasadom na własną rękę dokonają montażu zewnętrznych jednostek klimatyzatorów, muszą mieć na uwadze, że jeśli zarządca lub administrator się o tym dowie, może żądać usunięcia urządzenia i przywrócenia zewnętrznej części budynku do wcześniejszego stanu.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
keena_t
No zdecydowanie przed montażem klimatyzacji trzeba dopełnić wszelkich formalności. Ale jak juz to zrobimy i przyjdzie do wyboru dostawczy klimatyzacji, to polecam wam bardzo kontakt z https://www.klimainstal.pl/ - robią to świetnie!
~esterla
rozważam montaż markiz pionowych w swoim mieszkaniu bo przez klimatyzację borykam sie z ciągłymi przeziębieniami w sezonie letnim ;/
~jo44
wiecej takich przepisow. prace musi miec kazdy..
~azaz
Czyli nic nowego ! Jak to zwykle w Polsce bywa - jakiś pan pierdzistołek wyda łaskawie zgodę właścicielowi na montaż klim czy anteny !
~endi
A w przypadku kamienicy wielolokalowej ile wynoszą stawaki za dzierżawę powierzchni pod reklamę czy jednostkę zewnętrzną . Skoro to jest budynek prywatny to właściciel ustala taką stawkę czy to jest regulowane odgórnie ? ktoś coś słyszał na ten temat , pytam bo ciągle ukazują się artykuły na temat spółdzielni mieszkaniowych , bloków A w przypadku kamienicy wielolokalowej ile wynoszą stawaki za dzierżawę powierzchni pod reklamę czy jednostkę zewnętrzną . Skoro to jest budynek prywatny to właściciel ustala taką stawkę czy to jest regulowane odgórnie ? ktoś coś słyszał na ten temat , pytam bo ciągle ukazują się artykuły na temat spółdzielni mieszkaniowych , bloków TBS-owskich , lokali komunalnych , socjalnych , służbowych , wspólnot mieszkaniowych , a NIGDY na temat kamienic prywatnych wielolokalowych
~Dżejms
Tak jest zawsze w kołchozie. Niby twoje ale trzeba pytać i uszy po sobie.
~dfsdfg
zabytkowa kamienica, mieszkanie wlasnosciowe z balkonem, tam na podłodze stalaby jednostka zewnętrzna czyli jedyna ingerencja to wywiercenie w scianie zewnętrznej dziury na przewody z jednostki wewnętrznej, wymagane jest zapytanie o zgodę?
~gRUBU
Konserwator zabytków zaksztusiłby się kanapką albo służbowym ciasteczkiem na wieść o Twojej beztrosce i dewastacji zabytku przez wywiercenie 4 malutkich dziurek i jednej dużej. A potem zacząłby działać, bo robić coś musi. Więc jeśli naprawdę mieszkasz w budynku wpisanym do rejestru zabytków to bądź ostrożny i na wszystko miej papier.
~Dżejms
Właściwie to powinieneś pomyje wylewć przez okno. Jak konsera zabytkœw zgodziła się na kanalizację, prąd? To jakieś szaleństwo modernizmu
~michal
Jednostkę zewnętrzna można także zamontować na parapecie i wtedy wspólnota może nas cmoknąć

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki