REKLAMA

Każdy bank będzie musiał oferować darmowe konto

Wojciech Boczoń2015-08-10 09:38analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-10 09:38

Wszystkie banki oraz SKOK-i zostaną zobowiązane do posiadania w swojej ofercie tzw. rachunku podstawowego. Będzie to bezpłatne konto z limitem darmowych operacji. Taki wymóg nałoży na nie ustawa opracowana przez Ministerstwo Finansów, która implementuje do naszego prawa przepisy unijne.

Ministerstwo Finansów kończy prace nad ustawą, która wprowadzi do naszego prawa tzw. rachunek podstawowy. Taki wymóg nakłada na nas unijna dyrektywa, która powinna zostać wdrożona do naszego prawa najpóźniej we wrześniu 2016 roku. Od tego momentu banki i SKOK-i będą miały jeszcze rok na wprowadzenie konta do oferty.  Szczegółowe zapisy ustawy poznamy po konsultacjach społecznych, ale już dziś możemy powiedzieć coś więcej na temat założeń projektu.

/ fot. michaklootwijk /

Unijni urzędnicy chcą, by konsumenci legalnie przebywający na terytorium państw UE mogli bez problemów zakładać najprostsze rachunki płatnicze na terenie państw członkowskich. Dziś mogą mieć z tym problem na przykład ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania. Dyrektywa zakłada też, by dostęp do takich kont zyskały osoby nieubankowione. Będą tam wpływały ich dochody lub świadczenia i stąd mogliby wykonywać podstawowe operacje płatnicze.

Dyrektywa zakłada ustawowe ograniczenie funkcjonalności rachunku podstawowego do najprostszych i najbardziej popularnych usług płatniczych i - co się z tym wiąże - ograniczenie możliwości pobierania opłat. Unijni urzędnicy liczą, że zachęci to nieubankowioną część społeczeństwa do korzystania z płatności bezgotówkowych.

Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, projekt ustawy implementującej do naszego prawa dyrektywę unijną zakłada, że wszystkie banki oraz wszystkie spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) zostaną zobowiązane do posiadania w swojej ofercie usługi rachunku podstawowego.

Konto będzie bezpłatne, ale liczba darmowych operacji płatniczych będzie ograniczona. Prawdopodobnie bez opłat klient będzie mógł wykonać około 10-15 transakcji na rachunku co miesiąc. Jeśli przekroczy ten limit, bank będzie mógł naliczyć opłatę, ale nie będzie mogła być ona wyższa niż stosowana w ramach standardowych kont osobistych oferowanych innym klientom. Projekt ustawy zakłada, że w ramach bezpłatnego limitu powinny się znaleźć takie usługi jak:

  • dokonywanie wpłat środków pieniężnych na ten rachunek;
  • dokonywanie wypłat gotówki, w bankomacie lub w placówce dostawcy, przy użyciu terminala płatniczego („cashback”);
  • wykonywanie poleceń przelewu, poleceń zapłaty w tym stałych zleceń;
  • dokonywanie płatności kartą płatniczą, w tym płatności „online”.

Jak informuje MF, dostawcy nie będą mogli w ramach rachunku podstawowego oferować innych usług, w tym usług powiązanych z udzielaniem konsumentowi kredytu. Wynika to z koncepcji samego rachunku, który w założeniu ma być oferowany mniej zamożnej i nieubankowionej części społeczeństwa.

Taki zapis ma też drugie dno. Ma zniechęcić obecnych posiadaczy płatnych kont do przesiadki na darmowe  rachunki. Operacje będzie oczywiście możliwa, ale funkcjonalność nowego pakietu zostanie ograniczona do podstawowych operacji. Nie będzie można w nim na przykład korzystać z limitu kredytowego czy debetu. Żeby zamienić konta, trzeba będzie wpierw wypowiedzieć umowę starego rachunku i złożyć oświadczenie o nieposiadaniu innego rachunku płatniczego.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała kwestia opłat związanych z kartą płatniczą. Aktualnie projekt ustawy znajduje się jeszcze na etapie przed wysyłaniem go na uzgodnienia zewnętrzne i konsultacje społeczne.

Dziś bezwarunkowo bezpłatne konta osobiste to białe kruki. Banki wprowadziły dodatkowe opłaty, by odbić sobie kolejne obciążenia ograniczające ich zyski. To m.in. zmniejszenie opłaty interchange, niskie stopy procentowe, wyższa obowiązkowa składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy wizja podatku bankowego i przewalutowania kredytów frankowych.

W tym kontekście warto się zastanowić, czy obowiązek oferowania darmowego rachunku nie skłoni banków do podniesienia opłat w innych pakietach. Jak do tej pory, wszystkie dodatkowe obciążenia banki przerzucały na klientów. Może się jednak okazać, że z dużej chmury spadnie mały deszcz. Polacy niechętnie zmieniają swoje konta i zapewne nie rzucą się masowo na bezpłatne rachunki podstawowe. 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (77)

dodaj komentarz
~ŚwiadomyKonsument
Obecnie, jeżeli ma się choć trochę oleju w głowie, można nie zapłacić bankom ani złotówki za korzystanie z konta osobistego, oszczędnościowego, lokat i karty debetowej.

Od ukończenia 18 r.ż posiadam konto w banku (aktualnie kilka kont w kilku bankach). Na początku założyłem sobie, że przez kilka lat nie
Obecnie, jeżeli ma się choć trochę oleju w głowie, można nie zapłacić bankom ani złotówki za korzystanie z konta osobistego, oszczędnościowego, lokat i karty debetowej.

Od ukończenia 18 r.ż posiadam konto w banku (aktualnie kilka kont w kilku bankach). Na początku założyłem sobie, że przez kilka lat nie zapłacę ani grosza. I w ciągu 8 lat na opłaty/prowizje wydałem całe 12LN. I to na usługi, z których świadomie skorzystałem.
Wystarczyło poczytać ulotki kilku banków, dopytać pracowników, żeby dobrać konto "pod siebie"

W międzyczasie zyskałem trochę więcej świadomości odnośnie produktów oszczędnościowych i nadwyżki wpłacałem tam, gdzie dostanę ponadprzeciętne oprocentowanie.
Teraz jestem na etapie zakładania co parę miesięcy kont/lokat z premią za otwarcie/korzystanie. W ten sposób można niewielkim wysiłkiem zarobić dodatkowo kilkaset złotych w ciągu roku, korzystając zaledwie z kilku promocji, z wielu dostępnych.

Pozdrawiam wszystkich "strzyżonych" klientów banków, którzy ufundowali mi premie od banków za skorzystanie z ofert promocyjnych ;)
~magda-i-kasia-
czesc kaska i jula. My tez mamy konto u Czarneckiego i wcale nas nie okrada na polisolokatach. Polecamy - trzy magdy i osiem kasiek
~jula
i brawo, mam juz takie w getin up, do tego logowanie wezykiem i kilka innych fajnych funkcji
~ernest
szczegolnie logowanie wezykiem to jest clou bankowosci. Dziwne, ze UE tego nie uwzglednila w projekcie.
~Heruka
Widać, że finansjera światowa za wszelką cenę dąży do tego żeby zlikwidować pieniądz papierowy. Gdy już osiągnie swój cel wtedy będzie kontrolować każdy ruch pieniądza a co za tym idzie każdego człowieka. Pieniądza papierowego nie da się w pełni kontrolować. Pieniądz elektroniczny to władza. O to im właśnie Widać, że finansjera światowa za wszelką cenę dąży do tego żeby zlikwidować pieniądz papierowy. Gdy już osiągnie swój cel wtedy będzie kontrolować każdy ruch pieniądza a co za tym idzie każdego człowieka. Pieniądza papierowego nie da się w pełni kontrolować. Pieniądz elektroniczny to władza. O to im właśnie chodzi o kontrolę. Oczywiście zawsze powiedzą, że to dla naszego dobra. Większość nieświadomych ludzi też powie, że to świetna propozycja. Władza kwitnie na ludzkiej nieświadomości.
~kaśka
najważniejsze,żeby konto było dobre, bo z reguły opłaty jeśli są niewielkie. Ja korzystam z nowoczesnego konta getin up- karta z wyświetlaczem, przelewy przez facebooka i mam wszystko czego potrzebuję :)
~SONDA
Czy dasz sobie wszczepić chip od NWO?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda niesponsorowana przez rodzinę Rotschildów)
~gringo
chipy to coś nieuniknionego, bo trzoda ludzka jest po prostu głupia i należy ja kierować, oby tylko rozsądnie
~Łódź
Pora przenieść się będzie z mBanku do PKO BP bo nieliczny Polski a i tak płacił będę gotówką.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki