Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. Był to kulminacyjny moment koronacji, która odbyła się w sobotę Opactwie Westminsterskim.


Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi.
Po namaszczeniu i koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III namaszczona i koronowana została jego małżonka Camilla. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej-małżonki" Camilla będzie od tej pory po prostu "królową".
Camilla została koronowana pochodzącą z 1911 r. koroną Marii Teck i był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, by małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję, choć została ona nieco zmodyfikowana. (PAP)
bjn/ zm/





























































