Kaczyński: Polakom żyje się lepiej i o to nam chodzi

Polakom żyje się lepiej i o to nam chodzi - podkreślił we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wśród sukcesów rządu wskazał - poza programem "Rodzina 500+" - m.in. na podnoszenie płac, spadek bezrobocia oraz program "Mieszkanie Plus".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Jesteśmy w stanie prowadzić politykę, która służy wielkiej części polskich rodzin, które przedtem z rozwoju gospodarczego w Polsce nie korzystały; mamy na to pieniądze - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło z okazji dwulecia rządu.

"Uznaliśmy, że choćby częściowe okiełznanie tego mechanizmu patologicznego, pozwoli na to, by podjąć skuteczną politykę społeczną, politykę, która będzie służyła tym grupom, które dotychczas ze zmian w Polsce skorzystały w niewielkim stopniu a niekiedy nie skorzystały w ogóle i ta diagnoza okazało się diagnozą prawdziwą" - powiedział Kaczyński.

"To dzisiaj jest łatwe do pokazania przy pomocy liczb, jest jeszcze tylko kwestia odpowiedzialności politycznej a być może także i odpowiedzialności karnej za doprowadzenie do takiej sytuacji, natomiast są pieniądze i wbrew różnego rodzaju zapowiedziom, że będzie jakiś wielki upadek, jesteśmy w stanie prowadzić politykę, która służy wielkiej części polskich rodzin, tych które przedtem ze zmian w Polsce, z rozwoju gospodarczego nie korzystały" - dodał prezes PiS.

Zmiany wymagają więcej niż jednej kadencji i dlatego nasza polityka jest nastawiona na to, by nasza władza trwała dłużej, by Polskę można było do końca zmienić - powiedział.

"Ta specyfika polskiej sytuacji politycznej to jest totalna opozycja, która rzucała kłody pod nogi i która wymagała z naszej strony zarówno wielkiego opanowania, spokoju, ale także wymagała zdecydowania i zdecydowania także w różnego rodzaju trudnych momentach i tutaj chcę jeszcze raz podziękować, że pani premier pod różnymi naciskami będąca nigdy w tych sytuacjach trudnych, zarówno z początku kadencji jak i tych późniejszych, nie zawiodła" - dodał.

Prezes PiS zaznaczył, że ten proces zmian trzeba kontynuować. "On jest dzisiaj trudniejszy niż był przedtem. Dlaczego jest trudniejszy? Jak wszyscy państwo wiecie nieco zmieniły się okoliczności polityczne od 24 lipca tego roku, ale w dalszym ciągu jesteśmy całkowicie zdeterminowani, żeby go zrealizować do końca i chcę jasno powiedzieć - to wymaga więcej niż jednej kadencji i dlatego nasza polityka jest nastawiona na to, by nasza władza trwała dłużej, by Polskę można było do końca zmienić" - podkreślił Kaczyński.

Kaczyński podkreślił, że polityka PiS nie jest tylko nastawiona na program "Rodzina 500+". Wskazał, że działania jego ugrupowania są też ukierunkowane m.in. na podnoszenie płac. "I to się udaje, zarówno przez metody administracyjne - minimalna płaca, minimalna emerytura, minimalna renta" - mówił prezes PiS. "To jest podnoszone i będzie jeszcze podnoszone" - zadeklarował.

Zwrócił również uwagę, na "mechanizm związany ze spadkiem bezrobocia". "Tutaj mamy kolejny element naszej diagnozy, mianowicie stwierdzenie, że pewna aktywna rola państwa - której w żadnym wypadku nie należy mylić z etatyzmem - może wesprzeć rozwój polskiej gospodarki" - powiedział. Lider PiS ocenił, że to wsparcie nastąpiło poprzez m.in. realizowany Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Dzięki temu mamy także rozwój gospodarczy, a dzięki rozwojowi gospodarczemu mamy spadek bezrobocia" - podkreślił Kaczyński.

"Polakom, żyje się lepiej i o to nam chodzi. Chcemy jeszcze - i ten program jest dzisiaj u początku swojej realizacji, ale to są już takie początki zaawansowane - by Polacy mogli zdobywać to dobro, które jest potrzebne każdemu czyli mieszkanie - dużo łatwiej, czyli dużo taniej niż dotychczas. I to jest program +Mieszkanie Plus+" - zaznaczył lider PiS.

Jak oświadczył, to wszystko służy jeszcze jednemu, by możliwie jak najwięcej Polaków "wyrwać ze specyficznej niewoli, jaką jest niewola kredytowa".

Najważniejszym założeniem programu PiS było nastawienie na to, by wszyscy Polacy - bez względu na miejsce zamieszkania, czy wykonywaną pracę - mieli równe szanse - mówiła we wtorek premier Beata Szydło.

Premier przypominała, że program PiS powstał dzięki podróżom i rozmowom polityków PiS z Polakami przez wiele, wiele lat. "Kiedy jeździliśmy i spotykaliśmy się z Polakami, tam słyszeliśmy o wielu sprawach, bolączkach, o tych kwestiach które uważaliśmy, że powinny się znaleźć w naszym programie, bo tego nasi rodacy oczekiwali" - tłumaczyła szefowa rządu. Wskazywała, że program PiS jest programem napisanym przez Polaków.

"Za dwa dni przypadnie rocznica dwóch lat, kiedy rząd PiS otrzymał zaufanie od parlamentu i przystąpiliśmy do pracy. Ta praca mogła być szybko realizowana, ze względu na to, że my mieliśmy dobrą diagnozę i dobry program, i od razu, na początku, wielu ministrów miało ułatwione zadanie, w tym sensie, że mogli usiąść i od razu zacząć pisać projekty ustaw a wiele takich ustaw już było wcześniej przygotowanych" - mówiła Szydło.

"Ten zrównoważony rozwój, to żeby każdy poczuł się w Polsce, jak u siebie domu i mógł realizować swoje marzenia, to była podstawa wyjścia do napisania wielu projektów, wielu programów. Przywrócenie polskim rodzinom godnego życia. Przywrócenie polskiej gospodarce możliwości konkurowania, oddanie Polakom możliwości decydowania o własnych sprawach" - podkreśliła szefowa rządu.

PiS uwalniania polską gospodarkę i polskich przedsiębiorców z okowów niemożności, biurokracji, tego wszystkiego, co pozytywną energię polskiej gospodarki do tej pory blokowało - podkreśliła premier Beata Szydło.

"To jest uwalnianie polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców z tych okowów niemożności, biurokracji, tego wszystkiego, co tę energię pozytywną polskiej gospodarki do tej pory blokowało" - oceniła szefowa rządu.

Szydło mówiła także, że PiS "odbudowuje" polski sektor bankowy, przemysł - m.in. stoczniowy - oraz "ratuje" górnictwo, któremu "pokazano, że może być nowoczesne".

"Polska energetyka będzie bezpieczna, bo będzie oparta o surowiec, który mamy i który będziemy w kolejnych latach doinwestowywali, tak żeby ta gałąź gospodarki była konkurencyjna, nowoczesna i żeby również nie szkodziła środowisku" - wskazała premier.

Chciałabym złożyć podziękowania na ręce prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za zaufanie, jakie otrzymałam dwa lata temu - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Dziękowała też posłom PiS oraz Polakom za wsparcie w czasie rządów jej ekipy.

"Pan premier (Kaczyński) podziękował mi za te dwa lata, ale ja muszę zacząć od podziękowań, złożyć podziękowania właśnie na ręce pana premiera Jarosława Kaczyńskiego za zaufanie, jakie otrzymałam dwa lata temu. Chcę też podziękować moim wszystkim koleżankom i kolegom, członkom rządu PiS, Zjednoczonej Prawicy, bo to przede wszystkim ich ciężka praca w tych 24 miesiącach pozwoliła nam na to, że dziś możemy na półmetku mówić o wielu zrealizowanych już deklaracjach wyborczych, które złożyliśmy Polakom i tych pozostałych, które praktycznie w większości zostały już rozpoczęte" - powiedziała premier Szydło we wtorek na wspólnej konferencji z Kaczyńskim.

Premier dziękowała też posłom PiS za wsparcie dla rządu i dobrą współpracę.

"Przede wszystkim chcemy podziękować bardzo serdecznie, bardzo gorąco, wszystkim Polakom, którzy na tę dobrą zmianę pozwalają i pomagają nam wprowadzać w życie; dziękujemy państwu za te dwa lata, bo to był rzeczywiście dobry okres dla Polski, ale też okres wytężonej pracy" - mówiła szefowa rządu.

autor: Anna Tustanowska, Rafał Białkowski, Mateusz Roszak, Wiktoria Nicałek, Aleksandra Rebelińska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 31 ajwaj

Jasne, ze Polakom zyje sie lepiej ... na emigracji...
Przyjezdza na "zachód" coraz wiecej, zakladaja firmy, kupuja nieruchomosci, sciagaja rodziny..

Zreszta moze temu Panu & co. o to chodzilo :)

! Odpowiedz
2 9 niepelnosprawny_org

no tak, jednak potrzeba "uszczelnić" wybory, większe kary za oszustwa wyborcze, to jest pilne...

! Odpowiedz
13 52 czerwony_wiewior

"PiS uwalniania polską gospodarkę i polskich przedsiębiorców z okowów niemożności, biurokracji" - tak jest, za poprzednich rządów wystarczyło wysyłać 8 deklaracji rocznie, teraz 16, a od roku 2018 co najmniej 28. Walka z biurokracją na całego!

! Odpowiedz
6 32 czerwony_wiewior

Za co te minusy? Jakąś nieprawdę napisałem? Czy łapkę w dół dają osobniki, które nigdy nie pracowały na siebie i po prostu nie mają pojęcia o czym mowa?

! Odpowiedz
7 41 karbinadel

Rozdawaniem nie swoich pieniędzy daleko nie zajedziecie. Najlepszym sposobem, by ludziom żyło się naprawdę lepiej, jest pozwolić im zarabiać

! Odpowiedz
8 14 john-eire

To jest pierwszy zdjęcia że Kaczyński jest szczęśliwy i uśmiechnięta. Nie wiedzalem że on ma uśmiech.

! Odpowiedz
36 48 bionikjaga

Kwa kwa kwa!

! Odpowiedz
43 49 marcinst

"Polakom żyje się lepiej i o to nam chodzi" - mnie nie żyje się lepiej, wręcz przeciwnie.
"podnoszenie płac" - nie zauważyłem. Za to dwukrotnie obniżył mi już pensje. Ciekawe

! Odpowiedz
19 57 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Wspaniały człowiek, jak nikt inny jednoczy nas Polaków.

! Odpowiedz
11 59 marcin321

Wyczuwam sarkazm

! Odpowiedz