REKLAMA

KNF ukarał Alior Bank na łączną kwotę 10 mln zł

2019-08-06 14:56, akt.2019-08-06 15:25
publikacja
2019-08-06 14:56
aktualizacja
2019-08-06 15:25

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Alior Bank dwie kary pieniężne o łącznej wartości 10 mln zł w związku z naruszeniem przez bank przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - podała komisja po wtorkowym posiedzeniu. Naruszenia dotyczyły pośrednictwa w obrocie certyfikatami funduszy WI.

fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"Wskazane naruszenia związane były z pośrednictwem Alior Bank SA w obrocie certyfikatami inwestycyjnymi funduszy: WI Inwestycje Selektywne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, SGB WI Lasy Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, WI Inwestycje Rolne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, WI Vivante Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej „fundusze WI”)" - napisano w komunikacie KNF.

"Z ustaleń przeprowadzonego postępowania wynika, że miały miejsce między innymi przypadki braku zawierania przez Bank pisemnych umów dotyczących przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych z osobami nabywającymi i zbywającymi certyfikaty inwestycyjne funduszy WI w ramach obrotu wtórnego za pośrednictwem Biura Maklerskiego Banku" - dodano.

Ponadto, Alior Bank miał świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego na rzecz klientów, z którymi nie zawarto wcześniej umów dotyczących tego rodzaju usług.

Jak podano, kara w wysokości 1 mln zł nałożona została za istotne naruszenie m.in. przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 listopada 2015 r. (maksymalny wymiar kary wynosi 10 mln zł), a kara w wysokości 9 mln zł nałożona została za naruszenie m.in. przepisów ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 21 kwietnia 2018 r. (maksymalny wymiar kary wynosi 482,85 mln zł).

Komisja podała, że na wysokość sankcji wpłynęły działania podejmowane przez bank w celu usunięcia skutków naruszeń prawa, w szczególności działania wobec osób, które za pośrednictwem banku złożyły zapisy na certyfikaty inwestycyjne funduszy WI.

"Bank zawiera obecnie z tymi osobami porozumienia, na podstawie których odkupuje oznaczone certyfikaty inwestycyjne. Komisja wskazuje, że tego rodzaju działania budują zaufanie do podmiotów nadzorowanych jako instytucji zaufania publicznego i są pożądane z punktu widzenia ochrony interesu klientów" - napisano.

Z komunikatu wynika, że naruszenia obejmowały brak zawarcia pisemnych umów dotyczących świadczenia usług maklerskich przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, brak zawarcia pisemnych umów dotyczących świadczenia usług maklerskich wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, świadczenie usług maklerskich bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta oraz przekazywanie klientom bez uprzedniego zawarcia z nimi umów o doradztwo inwestycyjne, pisemnych rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.

Alior Bank nie komentuje decyzji KNF ws. kar nałożonych na bank

Alior Bank nie komentuje decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z 6 sierpnia 2019 r. - przekazał we wtorek PAP dyrektor działu PR i komunikacji wewnętrznej banku Marcin Herman. KNF nałożyła na bank 10 mln zł kar za naruszenia m.in. przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Przedstawiciel banku zwrócił uwagę, że w opinii KNF "na wysokość sankcji znacząco wpłynęły działania podejmowane przez Alior Bank SA w celu usunięcia skutków naruszeń prawa, w tym w szczególności działania wobec osób, które za pośrednictwem Banku złożyły zapisy na certyfikaty inwestycyjne funduszy WI. (...) Komisja wskazuje, że tego rodzaju działania budują zaufanie do podmiotów nadzorowanych jako instytucji zaufania publicznego i są pożądane z punktu widzenia ochrony interesu klientów".

Na zakończenie wtorkowej sesji na GPW akcje Aliora zwyżkowały o ponad 9 proc.

We wrześniu 2018 r. KNF wszczęła postępowanie w sprawie nałożenia kary w związku z podejrzeniem naruszenia przez bank przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

epo/ doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
degrengolada
kolejne miliony zasilą Polaków. Brawo KNF za rozwiązanie afery
marianpazdzioch
Alior jest z grubsza rzecz biorąc państwowy. Skarb państwa przełożył sobie po prostu te 10 mln z kieszeni do kieszeni, po potrąceniu prowizji za mielenie tej sprawy przez urzędników.
marianpazdzioch
Jaki w ogóle sens mają te kary? Ludzie odpowiedzialni za taką poltykę już pewnie nawet w banku nie pracują. W międzyczasie akcjonariusze zmienili się n-razy. A winni śmieją się tylko, bo wiedzą że nikt im już tego co "zarobili" nie zabierze.
degrengolada
w korporacjach jak w urzędach wyrok wskazujący konkretne osoby to rzadkość. To nie wina sądów, ale podziału obowiązków. Jedną sprawą zajmuje się kilka działów w każdym wielu pracowników.

To tak jakby za rozległą chorobę w organizmie skazać konkretną komórkę.
cyklotron odpowiada degrengolada
rozległa choroba organizmu może organizm zabić. a nad pracownikami jest nadzór ,za który szef bierze grube wynagrodzenie
fakty odpowiada degrengolada
Jeśli się mieszka w buntustanie zwanym Polską, to winnych faktycznie nie ma. W krajach lewackiego zachodu winny z reguły się znajduje, vide. Enron, Madoff, czy nawet taka tuza jak Ulii Hennes, legenda Bayernu trafił za kratki, za oszustwa podatkowe. No , ale to zgniła, lewacka, muzułmańska Europa, gdzie im tam do standardów Jeśli się mieszka w buntustanie zwanym Polską, to winnych faktycznie nie ma. W krajach lewackiego zachodu winny z reguły się znajduje, vide. Enron, Madoff, czy nawet taka tuza jak Ulii Hennes, legenda Bayernu trafił za kratki, za oszustwa podatkowe. No , ale to zgniła, lewacka, muzułmańska Europa, gdzie im tam do standardów naszej wielkiej katolickiej Lechii. A najlepsze jest to, że zawsze znajdzie się jakiś akolita jak degregolada, który usprawiedliwia takie wały i tłumaczy "suwerenowi", że tak musi być.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki