Nowy „Klejnot” Singapuru. Niesamowity port lotniczy

Najwyższy na świecie wewnętrzny wodospad, las, park linowy – to tylko niektóre z odblasków nowego klejnotu, jaki zaświecił w Singapurze. Dosłownie klejnotu, ponieważ nowy budynek, jaki powstał przy porcie lotniczym Changi w Singapurze nosi nazwę "Jewel", czyli po polsku "Klejnot".

Nad lotniskiem góruje wieża kontroli lotów.
Nad lotniskiem góruje wieża kontroli lotów. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Singapurskie lotnisko, które zostało uznane siedem lat z rzędu najlepszym na świecie przez recenzentów serwisu Skytrax, ma teraz kolejny powód do dumy. Nowy, zbudowany ze szkła i stali budynek powstał pomiędzy dotychczasowym terminalem lotniczym a wieżą kontroli lotów.

Łącznik nowego budynku ze starym terminalem lotniczym.
Łącznik nowego budynku ze starym terminalem lotniczym. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Budynek został oficjalnie otwarty 17 kwietnia 2019 roku. Asymetryczna bryła geometryczna wzięła swój wzór z toroidu powstałego na bazie okręgu. Prace nad budową trwały 4 lata i pochłonęły nakłady o wartości 1,3 mld dolarów.

"Klejnot" zbudowany jest ze szkła i stali.
"Klejnot" zbudowany jest ze szkła i stali. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

W środku "Klejnotu" znajdziemy zarówno przestrzenie przeznaczone do odpoczynku, jak i komercyjnie i rozrywkowe. O nowym budynku z pewnością można powiedzieć jedno – w niczym nie przypomina portu lotniczego. Składa się z 10 pięter, z czego połowa znajduje się pod ziemią.

"Jewel" ma dać pasażerom namiastkę Singapuru, określanego jako "miasto ogrodów".
"Jewel" ma dać pasażerom namiastkę Singapuru, określanego jako "miasto ogrodów". (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Dlaczego zdecydowano się na taką inwestycję? "Singapur jest kierunkiem turystycznym, jednak 30 proc. przybywających na Changi osób nie odwiedza go" – mówi w wypowiedzi dla New York Timesa Ivan Tan, członek zarządu portu lotniczego. „Jewel” ma to zmienić, ma dać posmakować pasażerom samolotów tego, co czeka ich, jeśli zdecydują się na odwiedzenie Singapuru. Ma ich zachęcić, aby pozostali tu na dłużej.

W centrum nowego budynku znajduje się najwyższy na świecie wewnętrzny wodospad o wysokości 40 metrów.
W centrum nowego budynku znajduje się najwyższy na świecie wewnętrzny wodospad o wysokości 40 metrów. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Sercem nowego budynku jest wielki, blisko 40-metrowy wodospad (Rain Vortex), najwyższy na świecie wodospad jaki zbudowano w zamkniętym budynku. Woda spada w dół w szklanym tunelu na wysokość siedmiu pięter. Nazwa wodospadu nie jest przypadkowa – woda jest pozyskiwana z padającego deszczu. Wieczorami odbywają się tutaj świetlne pokazy wodne.

Wieczorami na tle wodospadu odbywają się pokazy świetlne.
Wieczorami na tle wodospadu odbywają się pokazy świetlne. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Las znajdujący się w tym budynku (Forest Valley) rozciąga się na przestrzeni czterech pięter. Nawiązuje do określenia Singapuru, jako miasta ogrodów. Na Leśną Dolinę składa się ok. 1400 drzew i ponad 60 tys. krzewów sprowadzonych z całego świata.

W centrum Leśnej Doliny znajduje się wodospad.
W centrum Leśnej Doliny znajduje się wodospad. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Na najwyższym piętrze zwanym Canopy Park zajdziemy podniebną kolejkę oraz szklany 50-metrowy most rozpostarty ponad 20 metrów nad ziemią, dwa labirynty (jeden lustrzany, drugi z żywopłotu) oraz zjeżdżalnię, która w mig zabierze każdego kilka pięter niżej.

Wieczorami odbywają się na wodospadzie pokazy świetlne.
Wieczorami odbywają się na wodospadzie pokazy świetlne. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Oprócz tych atrakcji, których nie spotkamy na innych lotniskach, w porcie lotniczym Changi znajdziemy oczywiście bardziej oczywiste elementy wystroju, czyli 280 sklepów, luksusowy hotel (pokoje w cenie 600 dolarów za 4 godziny), supermarket, multikino z salami IMAX oraz oczywiście stanowiska do odprawy podróżnych.

Na terenie lotniska znajduje się luksusowy hotel, gdzie można wynająć pokój na godziny. Cena to zaledwie 600 dolarów za 4 godziny.
Na terenie lotniska znajduje się luksusowy hotel, gdzie można wynająć pokój na godziny. Cena to zaledwie 600 dolarów za 4 godziny. (fot. FELINE LIM / FORUM/Reuters)

Budynek jest otwarty dla wszystkich chętnych przez całą dobę. 

Źródło: New York Times, National Geographic, CNBC

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 dziki_losos

A ja się zastanawiam, czy przy projektowaniu tegoż obiektu wzięto pod uwagę odbijanie słońca od szkła i oślepianie pilotów.

! Odpowiedz
0 2 aerk

My tez takie cos mamy - zlote tarasy

! Odpowiedz
0 2 dziki_losos

Wewnętrzny wodospad będzie, jak ktoś otworzy okno na górze, na tej kopule...

! Odpowiedz
2 24 silvio_gesell

Miasto utrzymuje się głównie z opodatkowania ziemi, która jest znacjonalizowana. Dzięki temu opodatkowanie pracy jest niskie.

! Odpowiedz
5 17 talmud

fajne miasto fajniejsze nominaly banknotow .....:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil