Jak Polacy spędzili pierwszą niedzielę bez handlu?

Przez ostatni rok ponad pół miliona Polaków spędzało średnio jedną niedzielę w miesiącu w galeriach handlowych i sklepach dużych sieci. Jak minęła nam pierwsza niedziela bez handlu? Przede wszystkim na spacerach i placach zabaw. Częściej korzystaliśmy też ze smartfonów, stron internetowych oraz aplikacji VOD.

(YAY Foto)
Jak wynika z analizy firmy Selectivv Mobile House, która specjalizuje się w profilowaniu danych o użytkownikach urządzeń przenośnych, 11 marca ponad 40 proc. z 511 221 osób objętych analizą wybrało aktywność na świeżym powietrzu i skorzystało ze spacerów lub wybrało się na place zabaw z dziećmi. Sprzyjała temu również piękna pogoda. 19 proc. osób odwiedziło stacje benzynowe. Ogólna aktywność na smartfonach, czyli korzystanie z aplikacji i stron www, wzrosła w tym dniu prawie dwukrotnie, a o 27 proc. wzrosło użytkowanie aplikacji VOD.

Zgodnie z uchwalonym harmonogramem, w tym roku przed nami jeszcze 22 niedziele bez handlu. Z kolei w przyszłym roku tylko jedna w miesiącu będzie handlowa, a już od 2020 roku sprzedawać będzie można tylko siedem niedziel w roku. Czy to oznacza, że przerzucimy się na zakupy online? Z analizy Selectivv wynika, że 11 marca  br., jedynie 3 proc. osób ujętych w badaniu korzystało z tej formy zakupów. Natomiast w porównaniu z poprzednimi niedzielami z ostatnich 12 miesięcy był to wzrost jedynie o 5 proc.

Dane z kanału mobile, do których dostęp ma firma, pozwalają również na oszacowanie, ile osób o określonym profilu znajduje się w pobliżu wybranego punktu czy w danej strefie. W ten sposób sprawdzono, jak kształtował się ruch na stacjach benzynowych w obszarach miejskich w całym kraju w ostatni dzień świąteczny. Z danych wynika, że o 302 proc. wzrósł ruch na stacjach paliw w porównaniu ze średnią odnotowaną w niedziele za ostatnie 12 miesięcy. Pod lupę wzięto również zewnętrzne punkty rekreacyjne (parki, place zabaw, tereny spacerowe), gdzie stwierdzono wzrost rzędu 189 proc.

Blisko pół miliona Polaków przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu spędzało dotąd na zakupach w obiektach handlowych. Przynajmniej jedną, bo część z tych osób odwiedzała galerie w każdą niedzielę. W większości (56 proc.) były to kobiety. Największy odsetek osób odwiedzających punkty handlowe w niedziele to rodziny z dziećmi -  33 proc. stanowili rodzice dzieci w wieku 1-4 lata, a 39 proc. rodzice dzieci w wieku 5-10 lat. Największy odsetek osób, bo aż 63 proc., odwiedzało Biedronkę, Lidla i Kauflanda, 36 proc. - galerie handlowe, 11 proc. - sklepy typu DIY jak Castorama czy Leroy Merlin, a 6 proc. - drogerie (Rossmann, Hebe, SuperPharm).

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 silvio_gesell

A co mnie to obchodzi co robią inni? Ważne że mają mnie w du..ie w ten same 6 dni gdy ja mam ich.

! Odpowiedz
18 38 passenger

Spędziłem ten weekend tak jak zawsze z rodziną z dala od Internetu i centrów handlowych, a jeśli chodzi konkretnie o niedzielę to tradycyjnie: po leniwym poranku przed południem do kościoła, potem rodzinny obiad, a po południu zabrałem dzieciaki na mecz Lecha z Jagiellonią. Wspaniałe widowisko, 28 tys. kibiców na stadionie i 7 strzelonych bramek (jedna nieuznana przez sędziego).

Cieszę się, że od tego weekendu wiele tysięcy innych rodzin w Polsce będzie miało taką samą szansę spędzić niedziele z rodziną, zamiast zapier...ać na kasie, bo jakieś lemingi nie potrafią zaplanować zakupów na jeden dzień do przodu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 11 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Zamiast fałszywej troski lepsza jest żadna.

! Odpowiedz
1 7 passenger odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Każdy ocenia swoją miarą i swoim charakterem.

Ja pisałem szczerze.

! Odpowiedz
22 46 jarekzbyszek

Janusz pojechał na myjnie, umył swój samochód i przez resztę dnia był wściekły, że nie ma co robić. Ale Grażyna co musiała w niedzielę zasuwać przy obiedzie i nic sobie nie kupiła, PISowi tego nie odpuści.

! Odpowiedz
6 5 antek10

Ponoć chcemy demokracji. Niech kazdy robi co chce. Żal ci że ktos ma lepszy samochod od ciebie? A moze PeKaEsami sie teleportujesz?

! Odpowiedz