REKLAMA

JSW ponownie wystawiła na sprzedaż hotel Różany Gaj w Gdyni

2016-08-31 15:32
publikacja
2016-08-31 15:32

Będąca w okresie restrukturyzacji Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) kolejny raz wystawiła na sprzedaż hotel Różany Gaj w Gdyni. W nowym przetargu, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na 20 października, cena wywoławcza jest taka sama jak w nieudanym wiosennym przetargu - 24,8 mln zł.

fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

To kolejna próba sprzedaży trzygwiazdkowego hotelu położonego w prestiżowej części Gdyni, w pobliżu morza i śródmieścia. Przed ponad rokiem, gdy gruntownie wyremontowany obiekt wyceniono na ponad 28,5 mln zł, nie udało się znaleźć nabywcy. Nie udało się to również w kwietniu tego roku, gdy - po nowej wycenie - JSW usiłowała sprzedać obiekt po obniżonej cenie, za 24,8 mln zł.

W kwietniowym przetargu nabywców nie znalazły też inne ośrodki wypoczynkowe, należące do jednej ze spółek z grupy JSW - chodzi o obiekty w Zakopanem oraz w Pobierowie i Sianożętach.

Sprzedaż zbędnego, nieprodukcyjnego majątku to jeden z elementów ogłoszonego w ostatnich dniach planu restrukturyzacji grupy JSW. Spółka porozumiała się z obligatariuszami, którym winna jest w sumie ok. 1,3 mld zł. Termin wykupu obligacji wydłużono o pięć lat, jednak w porozumieniu mowa także o tym, że jeżeli JSW uzyska środki ze sprzedaży zbędnego majątku (np. hotelu czy ośrodków wypoczynkowych - PAP) część z nich może przeznaczyć na wcześniejszy wykup obligacji. Stąd m.in. ponowny przetarg na sprzedaż gdyńskiego hotelu.

Położony w ścisłym centrum Gdyni, nieopodal Bulwaru Nadmorskiego, wybudowany w 1929 r. Różany Gaj to najbardziej prestiżowy z tego typu obiektów należących do JSW, a jego modernizacja sprzed kilku lat, kosztem - jak podawali związkowcy - ok. 27 mln zł - była oceniana przez związki jako przykład kosztownej, nietrafionej inwestycji. Opinie związkowców potwierdził społeczny audyt, przeprowadzony w tym roku w JSW na zlecenie Ministerstwa Energii.

Przed II wojną światową hotel był utrzymanym w marynistycznym stylu pensjonatem - jednym z symboli ówczesnego luksusu letniskowej Gdyni. Stanął w przylegającej do śródmieścia dzielnicy Kamienna Góra, 50 metrów od morza. Jest widoczny na wielu przedwojennych fotografiach, na których wyróżnia się dzięki charakterystycznej wieżyczce. W 1971 r. były pensjonat kupiła kopalnia Zofiówka, która na początku lat 90. weszła do JSW. Hotel został rozbudowany, a w 1990 r. zmienił nazwę na Antracyt i został oddany w dzierżawę. Do pierwotnej nazwy wrócono w 2012 r., po gruntownym remoncie i modernizacji. Obecnie obiekt jest dzierżawiony przez spółkę hotelarską.

Blisko sześć lat temu władze JSW zdecydowały się na remont niszczejącego budynku po kilku nieudanych próbach jego sprzedaży. Ówczesny prezes spółki Jarosław Zagórowski tłumaczył, że trzeba było dostosować hotel do współczesnego standardu, aby mógł na siebie zarabiać. Dlatego w latach 2011-12 odrestaurowano budynek, pozostawiając tylko jego bryłę, a wnętrza od podstaw zaaranżowano zgodnie z najnowszymi trendami, zachowując nadmorski charakter obiektu. Za udaną modernizację hotel otrzymał kilka nagród architektonicznych.

Podczas ubiegłorocznego strajku w JSW inwestycja spółki w hotel była wymieniana przez związki wśród przyczyn trudnej sytuacji finansowej firmy - za którą związkowcy obwiniali przede wszystkim ówczesnego prezesa Jarosława Zagórowskiego. Po górniczych protestach prezes ostatecznie złożył dymisję. W kwietniu 2015 r. ogłoszono przetarg na sprzedaż hotelu, jednak nie zgłosił się żaden oferent. Podobnie było w kwietniu tego roku. (PAP)

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Edward_G
Obiekt nie jest wart 4 mln zł. Położenie nad brudnym morzem jest wadą nie zaletą.

Dzisiaj wszyscy jeżdżą do Azji, taniej, przezroczyste może, dobra pogoda.
~Marcin
Polskie moRZe ma swoje plusy, kapitalne powietrze itp... krótko mówiąc nie znasz się.
~ela
Oni nie maja ponoc na bierzace wydatki dlatego sprzedawaja co sie do media nie pisza calej pra... y
~Jaro
Czego ja sie dowiaduję. Spółka bankrut, a nawet gorzej, przynosi ogromne straty rok do roku, a tu okazuje się że ma takie obiekty! Ciekawe kto z JSW tam wypoczywał, bo nie sądzę, że ciężkko pracujący robotnicy dołowi...
~Pkesiak
Luksusowe Gdynskie kury sie grzeja w tym hotelu.
Recepcjonista bierze 30-50 zl i mozesz dymac 2h.
Czasami sam wpada wybzykac cos za te 50 co dostal.
Gdynskie mlode lale ida za 80 zl liczac ze bedzie 2h a tu po godzinie wypad chyba ze recepcjoniscie da i laske zrobi.
Kolezanka jej wpada tuz po niej na lizanie d... i czochranie jader.
~akcjonariusz
Bardzo dobra decyzja ..... inwestorzy to docenią, iż wreszcie JSW S.A pozbywa się zbędnego balastu który ciąży na wynikach spółki.
~Giełdziarz
Mam trzy pytania:z pozdrowieniami dla niektórych działaczy związkowych i byłego prezesa JSW: 1. Czy w latach 1990-2012 hotel przynosił zyski ? 2. Kto był wtedy zarządzającym hotelu ? 3. Czy byli jacyś winni zaniedbań i strat, którzy ponieśli karę (nie chodzi o sprzątaczki i mandat 50 zł) ?
~dependziak
Niech PIS Jarkowi kupi ...bedzie mial gdzie snuc swoje wizje rozwoju Polski ...
I niech zmienia nazwe GAJ moze sie mylic z Gejem ....:)
~OniOnaOnaiOn
Niech nie sprzedają - mamy 500+, więc turyści przyjadą :)
~seth
jacy turyści? Przecież w tym hotelu bawi się tylko uprzywilejowana część załogi jsw....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki