Iran przejął w Zatoce Perskiej iracki tankowiec. Irak zaprzecza

Tankowiec "przemycający ropę naftową do kilku państw arabskich", który został przejęty na wodach Zatoki Perskiej przez irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej to statek iracki - poinformowała w niedzielę oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.

(Kyodo)

Wcześniej irańska telewizja informowała o przejęciu tankowca przewożącego 700 000 litrów paliwa. Powołując się na dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generała Ramezana Zirahiego, telewizja podała też, że na pokładzie zatrzymano siedmiu marynarzy różnych narodowości.

Operacja specjalnej jednostki sił irańskich miała miejsce w środę w pobliżu wyspy Farsi w północnej części Zatoki Perskiej. Na wyspie tej mieści się baza marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, którego członkowie nazywani są też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji.

Tankowiec został przekazany do portu w Buszehrze nad Zatoką Perską, a "ładunek przemycanego paliwa został dostarczony władzom" w porozumieniu z irańskim sądem - podano w komunikacie Korpusu, na który powołała się AFP. Tankowiec kierował się do krajów arabskich w Zatoce - poinformował generał Zirahi.

Irak: Nie mamy nic wspólnego z tankowcem przejętym przez Iran

Nie mamy jakiegokolwiek związku z tankowcem przejętym przez Iran na wodach Zatoki Perskiej za rzekomy przemyt paliwa - oświadczyło w niedzielę późnym wieczorem irackie ministerstwo ds. ropy naftowej.

"Ministerstwo nie sprzedaje oleju napędowego na rynku międzynarodowym" - oświadczył rzecznik irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej. Dodał, że władze w Bagdadzie sprawdzają informacje o statku zatrzymanym przez Iran.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

Najpierw jednak, na początku lipca, u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

W reakcji na incydent ze Steną Impero Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Utworzona po rewolucji islamskiej w 1979 roku Gwardia Rewolucyjna składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych; jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu. 

klm/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 37 macierz

Brawo Iran,tak trzymać, porządek musi być.

! Odpowiedz
46 20 jkendy

Jak Izrael raz tąpie to będą turbany spieprzać jak w czasie wojny 7 dniowej.

! Odpowiedz
25 41 open_mind

Raczej Izrael do Polski, na wschodnie tereny. Tak już jest ustalane - jeśli dojdzie do dużego Bum na "syjonistów". Ludzie otwórzcie oczy !!

! Odpowiedz
36 46 talmud

iran doskonale wie co robi - tak trzymac !!!! cala akcja rozegra sie w okolicach wzgorz golan zgodnie z przepowiednia.......

! Odpowiedz
55 26 jkendy

Nie bardzo rozumiem sympatię dla sponsora terroryzmu numer 1 na świecie.

! Odpowiedz
26 45 open_mind odpowiada jkendy

Ty w ogóle nic rozumiesz, ale moje uznanie za nazwanie USA " sponsora terroryzmu numer 1 na świecie".

! Odpowiedz
31 18 ezpz odpowiada open_mind

Ty za to wszystko rozumiesz płatny trollu/naiwniaku, gdy się skończy okres z jedynym hegemonem światowym dopiero ci się oczy otworzą. Nie będzie już otwartego handlu z darmową trasą wodną, zacznie się wprowadzanie myt i innych ograniczeń i o to walczy Iran, bo jest regionalnym mocarstwem i chce z tego czerpać korzyści.

! Odpowiedz
16 29 talmud odpowiada ezpz

odp do ezpz- dlaczego od razu obrazac..."argumentuj"...."otwarty handel z darmowa trasa wodna"....eeeh widziales ty cos "darmowego" ? czy tylko powtarzasz to co jest w mediach glownego scieku....napisz cos o "mycie" ktore placa wszyscy uzywajac $$$.....merytorycznie & na temat ....kazdy hegemon wykorzystuje - kwestia jest przez kogo chcialbys byc wykorzystywany ??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 17 ezpz odpowiada talmud

Za to twoje rozbudowane argumenty są nie do obalenia, opierają się na rzetelnych danych z licznych opracowań naukowych uznanych badaczy światowego kalibru.
Dla Polski najlepszy jest układ, który do tej pory obowiązywał, bo my nie jesteśmy regionalnym mocarstwem i nie będziemy mieli żadnych korzyści z rozdrobnienia wpływów. Za to jesteśmy pomiędzy dwoma regionalnym mocarstwami Niemcami i Rosją i na podstawie licznych przykładów historii wiemy jak to się kończy. W Europie mamy pokój nie dlatego, że się tak wspaniale dogadujemy w UE tylko dlatego, że stacjonują tu amerykańskie wojska

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 14 open_mind odpowiada ezpz

Do @talmud: Takich ludzi jak on @ezpz, należy się bać najwięcej. To pod nich grają Elity.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil