Ipopema podniosła rekomendacje dla Orange Polska i Netii, obniżyła dla Cyfrowego

2019-08-20 16:48
publikacja
2019-08-20 16:48

Analitycy Ipopema Securities w raporcie z 13 sierpnia podwyższyli rekomendację dla Orange Polska do "trzymaj" oraz dla Netia do "kupuj". Jednocześnie w raporcie obniżono zalecenie dla Cyfrowego Polsatu do "trzymaj". Utrzymano rekomendację "sprzedaj" dla Play Communications.

/ fot. REUTERS/Darren Staples / FORUM

W raporcie oszacowano wartość godziwą akcji Orange Polska na 6,15 zł, Netii na 5,34 zł, Cyfrowego Polsatu na 28,1 zł, a Play na 26,2 zł.

W ocenie autora raportu, Marcina Nowaka, inwestorzy zbyt optymistycznie ocenili ostatnie podwyżki cen w ofertach komórkowych operatorów, co było najbardziej widoczne w przypadku Play Communications.

"Uważamy, że rynek nie doszacował kwestii braku wprowadzenia efektywnych podwyżek cen zarówno w ofertach pre-paid, jak i submarkach (naszym zdaniem ostatni ruch Orange Polska w ofertach pre-paid nie był bezpośrednim podniesieniem cen)" - napisano w raporcie.

"Operatorzy mobilni mogą być niechętni wprowadzaniu znaczących podwyżek cen w ofertach pre-paid w najbliższej przyszłości z uwagi na ograniczone pole manewru na wypadek, gdyby zaszła potrzeba odwrócenia tej decyzji. Bez podwyżek cen zarówno w ofertach pre-paid, jak i w submarkach, potencjalne kolejne podwyżki w ofertach flagowych będą wyłącznie zmniejszały potencjalne pozytywne efekty wynikające z tych podwyżek" - dodano.

W podstawowym scenariuszu Ipopema nie zakłada kolejnych podwyżek cen we flagowych ofertach mobilnych i oczekuje, że już wprowadzone lub ogłoszone podwyżki znajdą odzwierciedlenie w wyższych przychodach z 67-proc. efektywnością.

W raporcie zwrócono uwagę, że w 2020 roku wszyscy czterej operatorzy komórkowi oraz największy operator kablowy, UPC Polska, będą mieli w swojej ofercie usługi pakietowe.

"W tym otoczeniu spodziewamy się, że operatorzy skupiając się na akwizycji klienta, jego retencji i dosprzedaży kolejnych usług (nie tylko telekomunikacyjnych) nie zmniejszą poziomu konkurencji pomiędzy sobą" - ocenia Nowak.

Analityk szacuje, że za rezerwację pasma radiowego 3,6-3,8 GHz w 2020 roku na potrzeby sieci 5G operatorzy zapłacą łącznie 5,6 mld zł, a za pasmo 700 MHz w 2021 roku - 6,6 mld złotych.

Pierwsze rozpowszechnianie raportu, którego autorem jest Marcin Nowak, nastąpiło 13 sierpnia o godzinie 8.24.

Depesza jest skrótem rekomendacji. W załączniku zamieszczamy plik PDF z wymaganymi prawem informacjami. 

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

33946714_analizy-disclaimer-www.pdfpdf
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki