Internetowe start-upy rosną dzięki funduszom europejskim

2022-06-28 10:40
publikacja
2022-06-28 10:40
Internetowe start-upy rosną dzięki funduszom europejskim
Internetowe start-upy rosną dzięki funduszom europejskim
fot. Oleg Elkov / / Shutterstock

Internetowe biznesy pożądane przez inwestorów, tj. fundusze VC, z pomocą funduszy europejskich zainwestowały w nowe pomysły biznesowe. Oferta Funduszy VC dokapitalizowanych unijnymi pieniędzmi jest nadal aktualna. Przykład mogą stanowić Cateromarket, Closer, Sagenso, czy Edualy.

Rok 2021 był rekordowy pod kątem wartości inwestycji funduszy VC w Polsce, a jak pokazują dane za q1 2022 roku, ten może być jeszcze lepszy niż 2021. „Odnotowaliśmy najmocniejsze rozpoczęcie roku w całej historii polskiego rynku VC. Nawet przy odseparowaniu największej transakcji możemy mówić o ponad dwukrotnym wzroście względem Q1 2021. Jeżeli takie tempo zostanie utrzymane, to już na etapie zamknięcia trzeciego kwartału będziemy mogli patrzeć na poprzedni rekord z perspektywy wstecznego lusterka” -  mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu w PFR Ventures.

PFR Ventures

„W pierwszym kwartale 2022 odnotowaliśmy rekordowy ponad 150% wzrost zainwestowanego kapitału względem Q1 2021 przy podobnej liczbie transakcji. Przełożyło się to na skok średniej wartości rund inwestycyjnych o 140% (z 2,6 mln PLN do 6,2 mln PLN). Wynika to z rosnących wycen startupów w polskim ekosystemie oraz zwiększenia znaczenia rund finansowania spółek na późniejszych etapach” – dopowiada z kolei Radosław Kuchar, Investment Associate w PFR Ventures.

Patrząc na źródła kapitału, to liderem są środki publiczne. PFR Venture to portfel funduszy VC, z których część została dokapitalizowana Funduszami Europejskimi, aby zwiększyć dostęp do kapitału inwestycyjnego firmom na różnym etapie rozwoju.

Fundacja Startup Poland

W I kw. 2022 r. za 57 proc. wartości transakcji odpowiadał natomiast kapitał prywatny, a w 43 proc. był to kapitał publiczno-prywatny. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę transakcji, to kapitał publiczno-prywatny zdominował rynek transakcji odpowiadając za ich 86 proc.

Start-upy w Polsce to ciągle nisza w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Niemniej skala wzrostu liczby start-upów na polskim rynku jest niebagatelna. Znacznie zwiększa się liczba spółek we wczesnych fazach rozwoju, za to wciąż jest niewiele podmiotów na dalszych etapach.

„Można więc powiedzieć, że Polacy są dopiero na etapie uczenia się, jak robić start-upy. W porównaniu z najgorętszymi miejscami, gdzie rozwija się je na świecie, cały czas brakuje nam kolektywnego doświadczenia w miejscach kluczowych do osiągnięcia sukcesu. Brakuje jeszcze founderów (ale też pracowników), którzy już mieli okazję popełnić swoje błędy lub osiągnąć pierwszy sukces, działając przy założeniu agresywnego wzrostu” - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.

PFR Ventures

Spośród start-upów, które skorzystały z dofinansowania ze środków unijnych, można wymienić Cateromarket, Closer, Sagenso czy Edualy.

Firma Sagenso działa w zakresie bezpieczeństwa IT. Dzięki jej usługom możliwe jest ograniczenie ryzyka cyberataku.

Portal edualy.com oferuje korepetycje online z 19 kierunków, a baza korepetytorów liczy blisko 260 nauczycieli.

Serwis cateromarket.pl umożliwia zaś znalezienie idealnej diety pudełkowej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

fot. Materiał Partnera / 

Natomiast Closer to wirtualne narzędzie do sprzedaży, które wykorzystuje komunikator oparty na sztucznej inteligencji.

Wymienione firmy na wczesnym etapie rozwoju pozyskały środki z funduszy VC z portfela PFR Venture tj.: PFR Starter oraz PFR Biznest. Obie opcje są dokapitalizowane Funduszami Europejskim, inwestycje realizowane będą do 2023 roku.

Fundusze te pieniądze, które nadal są dostępne, oferta PFR Starter dostępna jest pod poniższym linkiem. Oferta PFR Biznes opisana jest tutaj.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dididif
"rosną dzięki funduszom europejskim" - równość wobec prawa? konkurencyjność? koryto rośnie, a reszta też by chciała.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki