REKLAMA

Inter Cars przewiduje dwucyfrowy wzrost sprzedaży w '21

2021-03-16 17:00
publikacja
2021-03-16 17:00
Intercars

Inter Cars po pierwszych miesiącach 2021 roku i przy założeniu braku głębokich lockdownów, spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów w całym bieżącym roku - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki Piotr Zamora. Dodał, że przewidując dalszą poprawę rentowności i generowanie gotówki, grupa nie wyklucza wykorzystania nadwyżek na akwizycje.

"Sprzedaż w pierwszym kwartale 2021 rozwija się nadal bardzo dobrze w asortymencie podstawowym dla aut osobowych i ciężarowych, jak i w produktach sezonowych, takich jak opony, akumulatory. Nawet, jeżeli wyeliminujemy w I kw. efekt niskiej bazy przed rokiem, bo od połowy marca 2020 praktycznie nie było sprzedaży, to i tak, przy założeniu braku lockdownów, spodziewamy się dwucyfrowej dynamiki sprzedaży w 2021 roku. Oczywiście mówię o tym na bazie wyników sprzedaży za styczeń i luty oraz bieżących odczuć, gdyż nie znamy obecnie skali przyszłych lockdownów, a które mogą wpłynąć na dynamikę sprzedaży w przyszłości" - powiedział Zamora.

"W 2021 odnotowujemy wzrosty sprzedaży we wszystkich segmentach i nastraja nas to optymistycznie. Ponadto w 2021 roku kluczowa dla sprzedaży jest sprzedaż eksportowa na rynki Europy Zachodniej, której dynamika jest wysoka. Naszą przewagą jest dywersyfikacja geograficzna. Nawet, jeśli w jakimś kraju jest mocny lockdown, to nie obejmuje on jednocześnie wszystkich 18 krajów" - dodał.

Skonsolidowane przychody grupy Inter Cars w lutym 2021 roku wzrosły o 22,2 proc. do 766,2 mln zł. Narastająco od początku roku dystrybutor części samochodowych wypracował 1.521,9 mln zł przychodów, czyli o 19,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zdaniem członka zarządu Inter Cars pandemia pokazała odporność aftermarketu na turbulencje.

"Nasza branża w dobie pandemii potwierdziła, że funkcjonuje dobrze, niezależnie od koniunktury, gdyż spora grupa osób, zamiast korzystać z komunikacji publicznej, przesiadła się do własnych środków transportu w drodze do pracy, czy na wakacje. Wszyscy nauczyli się w miarę normalnie żyć, pomimo lockdownów. To są czynniki, które będą miały pozytywny wpływ również na naszą sprzedaż w bieżącym roku" - zaznaczył.

Według wstępnych szacunków sprzedaż grupy w 2020 roku zwiększyła się o blisko 4,6 proc. do 9,162 mld zł, a zysk netto wzrósł o ok. 46 proc. do 333 mln zł.

"Duży wpływ na poprawę wyniku netto w 2020 roku miało ograniczenie kosztów w zakresie przede wszystkim marketingu i nowych projektów, obcięliśmy również wydatki na Capex o 50 proc., odnosząc się do poziomu tych wydatków w 2019 roku. W 2021 roku należy spodziewać się jednak wzrostu wydatków na inwestycje i nowe projekty. To nie będzie poziom 2019 roku, ale wydatki będą wyższe niż w 2020, bo nie da się rozwijać biznesu bez inwestycji w nowe projekty. Tegoroczne inwestycje mają służyć rozwojowi eksportu, B2C, logistyki i szerokorozumianego e-commerce, w tym produktów dla klienta detalicznego" - powiedział Zamora.

"Zakładamy, że w 2021 roku koszty operacyjne np. dotyczące m.in. marketingu i nowych projektów wzrosną, ale dynamika kosztów będzie niższa niż dynamika sprzedaży. Przewidując dalszą poprawę rentowności i generowanie gotówki, nie wykluczamy na przykład wykorzystania nadwyżek na akwizycje. Obecnie trudno jednak jeszcze określić skalę takich projektów, czy mówić o ich szczegółach" - dodał.

Dotychczasowa strategia grupy Inter Cars zakładała wzrost organiczny.

Członek zarządu zapowiedział otwarcie w tym roku kilkunastu zagranicznych filii, w krajach, gdzie Inter Cars jest obecny.

Grupa ma spółki dystrybucyjne w kilkunastu krajach. Są to: Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Rumunia, Chorwacja, Serbia, Bośnia, Bułgaria, Grecja, Włochy, Mołdawia.

Na koniec trzeciego kw. 2020 roku Inter Cars miał łącznie 559 filii, z czego w Polsce 240 filii. Grupa ma w naszym kraju 11 magazynów i 6 regionalnych za granicą.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki