REKLAMA

Inspekcja Handlowa sprawdziła 21 modeli kuchenek mikrofalowych

2022-08-12 11:00
publikacja
2022-08-12 11:00
Inspekcja Handlowa sprawdziła 21 modeli kuchenek mikrofalowych
Inspekcja Handlowa sprawdziła 21 modeli kuchenek mikrofalowych
fot. Pavel Dyachenko / / Shutterstock

Inspekcja Handlowa sprawdziła 21 modeli mikrofalówek; cztery modele zakwestionowano z przyczyn formalnych - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystkie przebadane urządzenia są bezpieczne dla użytkowników - podkreślił UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w piątek, że Inspekcja Handlowa w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. sprawdziła bezpieczeństwo 21 modeli mikrofalówek.

"Wszystkie przebadane mikrofalówki są bezpieczne dla użytkowników. Zakwestionowaliśmy 4 modele ze względów formalnych - brakowało: ostrzeżeń dotyczących konserwacji i korzystania z urządzenia lub nie posiadały instrukcji w języku polskim" - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kontrolami objęto 18 przedsiębiorców. Łącznie skontrolowano 21 wyrobów: 13 z Chin, 1 z Malezji, 3 pochodziły z innych krajów UE (Czechy, Niemcy, Włochy), 2 z Polski, natomiast w 2 przypadkach nie ustalono kraju pochodzenia.

Kontrole przeprowadziło 8 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej: Białystok, Gdańsk, Kielce, Lublin, Olsztyn, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Jak podał UOKiK, celem kontroli była ocena, czy udostępniane na rynku kuchenki mikrofalowe spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego, oraz czy zostały spełnione obowiązki wynikające z ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.

Wskazano, że inspektorzy Inspekcji Handlowej w przypadku kuchenek mikrofalowych, gdzie stwierdzono niezgodności formalne, wystąpili do przedsiębiorców o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych.

"We wszystkich przypadkach przedsiębiorcy podjęli dobrowolne działania naprawcze i przekazali dowody ich podjęcia do poszczególnych inspektoratów" - stwierdził UOKiK.

Według UOKiK wyniki kontroli pokazały, że nieprawidłowości formalne, jak brak odpowiednio sporządzonej deklaracji zgodności, brak ostrzeżeń, które powinny zostać zawarte w instrukcji czy brak instrukcji w języku polskim, nie przekładają się wprost na wady konstrukcyjne - zaznaczono.

"Wszystkie kuchenki mikrofalowe zakwestionowane pod względem formalnym, okazały się być prawidłowo skonstruowane. Niemniej jednak, zarówno producenci, jak i importerzy czy dystrybutorzy powinni zwracać większą uwagę na ciążące na nich obowiązki związane z udostępnianiem produktów na rynku. Brak odpowiednich informacji czy instrukcji obsługi w języku polskim może, bowiem spowodować niewłaściwe użytkowanie i zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych wydarzeń" - podkreślił UOKiK. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marinata
jak chcesz mieć raka to kupujesz mikrofalę. Prawdziwi bogacze nie używają tego urządzenia. Ciekawe dlaczego :D
zoomek
Nie ustalono kraju pochodzenia!
A może to ci naziści z Antarktydy???
No wiecie - ukryci pod lodem.
zenonn
Nie było instrukcji obsługi po polsku? Straszne.
Dzisiejsze instrukcje są niezdatne do użytku. Prawie nikt ich nie czyta.
Mnóstwo ostrzeżeń bezpieczeństwa, których użyszkodnik nie rozumie.
Trudno znaleźć odpowiedź na istotne wątpliwości.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki