REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Inflacja cenowa w Stanach Zjednoczonych najwyższa od 6 lat

2018-06-12 14:46
publikacja
2018-06-12 14:46
Inflacja cenowa w Stanach Zjednoczonych najwyższa od 6 lat
Inflacja cenowa w Stanach Zjednoczonych najwyższa od 6 lat
fot. Chris Fitzgerald / / FORUM

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w maju sięgnęła 2,8 proc. - poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To najwyższy odczyt inflacji cenowej od lutego 2012 roku.

Rezultat był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji CPI na poziomie 0,2 proc. mdm i 2,8 proc. rdr. W kwietniu amerykański indeks cen dóbr konsumpcyjnych wzrósł o 0,2 proc. mdm i 2,5 proc. rdr.

Czynnikiem najmocniej napędzającym wzrost inflacji CPI były drożejące paliwa. Benzyna w USA była w maju o prawie 22 proc. droższa niż przed rokiem, zaś olej napędowy podrożał o 25 proc. Ale presję inflacyjną dało się też zauważyć w sektorze usług, gdzie ceny wzrosły o 3 proc. Coraz szybciej – bo w tempie 3,5 proc. rocznie – rosły też koszty zakwaterowania.  

W rezultacie tzw. inflacja bazowa – czyli inflacja CPI z wyłączeniem energii i żywności – przyspieszyła z 2,1 do 2,2 proc. rocznie i osiągnęła najwyższą wartość od lutego 2017 roku. Kombinacja rosnącej inflacji cenowej i najniższej od 18 lat stopy bezrobocia najprawdopodobniej utwierdzi Rezerwę Federalną na kursie normalizacji polityki pieniężnej.  

Ekonomiści i inwestorzy są przekonani, że już jutro Fed dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Przedział stopy funduszy federalnych zatem najprawdopodobniej wzrośnie do 1,75-2,00 proc. Rynek spekuluje, że do końca roku Fed dokona jeszcze jednej lub dwóch podwyżek po 25 pb. każda.

KK

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Jestem przekonany że ludzie są dostatecznie ogłupieni i np. Cena złota może zostać bardzo łatwo zbita na bardzo krótki okres w okolice $ 400 – 600 dolarów, orgia banksterów posługiwania się długiem zamiast prawdziwych pieniędzy podpartych solidnym zabezpieczeniem, rzucanie na prawo i lewo papierowych tratw ratunkowych Jestem przekonany że ludzie są dostatecznie ogłupieni i np. Cena złota może zostać bardzo łatwo zbita na bardzo krótki okres w okolice $ 400 – 600 dolarów, orgia banksterów posługiwania się długiem zamiast prawdziwych pieniędzy podpartych solidnym zabezpieczeniem, rzucanie na prawo i lewo papierowych tratw ratunkowych oraz fantazja z krypto walutami którą młodzi łykają jak pingwin rybki na bazie ( nowych TECHNOLOGI)

Jest w zasadzie udowodnione że obecnie ludzkość cofa się w rozwoju umysłowym a wtórny analfabetyzm wprost króluje, ku uciesze producentów piramid finansowych. To tak samo jak z z bogactwem: tylko jednostki się bogacą reszta biednieje, ale nie zauważa tego bo w portfelu ma zamiast wartościowych walorów dług opartu na kredycie który zniknie jak fatamorgana na pustyni, i doprowadzi nas do walk wręcz przed pustymi sklepami spożywczymi na początek.
the_mind_renewed
I co władze nam powiedzą? My mówiliśmy wam nadmiernie się zadłużaliście nie słuchaliście nas. Ps. Wyobrażacie sobie jak by społeczeństwa obecnie się oburzyły na silne ograniczenie kredytu bankowego?
mb-1 odpowiada the_mind_renewed
Wg. mnie to szczególnie wpłynęłoby na spadek cen

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki