Bezrobocie w Ameryce najniższe od 18 lat

Liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się w maju o 223 tysięcy – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Stopa bezrobocia obniżyła się do 3,8%, osiągając najniższy poziom od 18 lat.

Po dwóch słabszych miesiącach amerykańskie „payrollsy” tym razem sprostały oczekiwaniom ekonomistów, którzy spodziewali się po maju odczytu na poziomie 185 tysięcy. W kwietniu zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 159 tys. (po rewizji ze 164 tys.), a w marcu o 155 tys. (po rewizji ze 103 tys.) przy prognozach bliskich 200 tys.

(BLS.)

Przyrost zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniósł 218 tysięcy i również okazał się wyższy od mediany prognoz ekonomistów (+185 tys.). Solidny wzrost liczby etatów odnotowano w przemyśle (+47 tys.) oraz w budownictwie (+25 tys.). Lecz jak zwykle o całościowym wyniki decydował sektor usług, gdzie pracę znalazło 171 tys. osób.

Przeciętna długość czasu pracy nie uległa zmianie i wyniosła 34,5 godzin tygodniowo. Średnia stawka godzina zwiększyła się o 0,3% mdm i 2,7% rdr, co zasadniczo pokrywało się z oczekiwaniami analityków. Wzrost wynagrodzeń w Stanach Zjednoczonych pozostaje więc na tyle niski, aby (przynajmniej teoretycznie) nie groził gwałtownym przyspieszeniem inflacji cenowej.

Obliczana w ramach osobnego badania stopa bezrobocia obniżyła się z 3,9% do 3,8%. To najniższy odczyt od kwietnia 2000 roku! Badanie ankietowe pokazało wzrost liczby pracujących o 293 tysiące i spadek liczby bezrobotnych o 281 tysięcy. Oznacza to, że populacja biernych zawodowo (czyli osób niepracujących i nieposzukujących zatrudnienia) zwiększyła się o 170 tysięcy.

Już prawie 96 milionów Amerykanów w wieku produkcyjnym pozostaje bez płatnego zajęcia i nawet nie poszukuje pracy. Wskaźnik aktywności zawodowej (czyli relacja pracujących i bezrobotnych do populacji w wieku produkcyjnym) obniżył się o 0,1 pkt. proc. do 62,7%. Zatem bardzo niska stopa bezrobocia w USA wcale nie musi świadczyć o sile amerykańskiego rynku pracy.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 pkc

najniższe bezrobocie , czas przygotowac sie na bummm!

! Odpowiedz
11 17 sel

Śmiechu warte , 1/3 pozostaje bez pracy ,a podają że najniższe bezrobocie w historii..

! Odpowiedz
2 7 abcx

No skoro sytuacja w gospodarce i na rynku pracy jest taka bardzo dobra to można stopy procentowe odpalić w kosmos żeby się ta dobra sytuacja nie "przegrzała"

! Odpowiedz
20 17 sharkhunter

Wcale sie nie dziwie... jako ksiegowy dostaje srednio 3 emails od headhunter w sprawie nowej pracy...tak jest przynajmniej w Kaliforni. Nikt z moich znajomych nie jest tutaj bezrobotny.

the_mind_renewed = openmind = respondent = jasnowidz i wiele innych to tylko zwykly spammer...

! Odpowiedz
12 8 the_mind_renewed

Wolność w pisaniu komentarzy pozwala tobie również napisać że 2+2=5

! Odpowiedz
8 14 sharkhunter odpowiada the_mind_renewed

Czy ty musisz wszystko i wszedzie komentowac? Poczytaj blacharzu o blachach jak sie nudzisz albo idz przyciac komus trawe...

! Odpowiedz
6 8 the_mind_renewed odpowiada sharkhunter

Widzę że masz bardz niskią: Temperature wrzenia,,

! Odpowiedz
9 5 the_mind_renewed

paluszki nie bolą od klikania na czerwone?

! Odpowiedz
3 7 the_mind_renewed

Ty powinieneś zmienić nick na „Fake news”

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil