REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Bezrobocie w Ameryce najniższe od 18 lat

2018-06-01 14:30
publikacja
2018-06-01 14:30
Bezrobocie w Ameryce najniższe od 18 lat
Bezrobocie w Ameryce najniższe od 18 lat
fot. Chris Fitzgerald / / FORUM

Liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się w maju o 223 tysięcy – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Stopa bezrobocia obniżyła się do 3,8%, osiągając najniższy poziom od 18 lat.

Po dwóch słabszych miesiącach amerykańskie „payrollsy” tym razem sprostały oczekiwaniom ekonomistów, którzy spodziewali się po maju odczytu na poziomie 185 tysięcy. W kwietniu zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 159 tys. (po rewizji ze 164 tys.), a w marcu o 155 tys. (po rewizji ze 103 tys.) przy prognozach bliskich 200 tys.

Przyrost zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniósł 218 tysięcy i również okazał się wyższy od mediany prognoz ekonomistów (+185 tys.). Solidny wzrost liczby etatów odnotowano w przemyśle (+47 tys.) oraz w budownictwie (+25 tys.). Lecz jak zwykle o całościowym wyniki decydował sektor usług, gdzie pracę znalazło 171 tys. osób.

Przeciętna długość czasu pracy nie uległa zmianie i wyniosła 34,5 godzin tygodniowo. Średnia stawka godzina zwiększyła się o 0,3% mdm i 2,7% rdr, co zasadniczo pokrywało się z oczekiwaniami analityków. Wzrost wynagrodzeń w Stanach Zjednoczonych pozostaje więc na tyle niski, aby (przynajmniej teoretycznie) nie groził gwałtownym przyspieszeniem inflacji cenowej.

Obliczana w ramach osobnego badania stopa bezrobocia obniżyła się z 3,9% do 3,8%. To najniższy odczyt od kwietnia 2000 roku! Badanie ankietowe pokazało wzrost liczby pracujących o 293 tysiące i spadek liczby bezrobotnych o 281 tysięcy. Oznacza to, że populacja biernych zawodowo (czyli osób niepracujących i nieposzukujących zatrudnienia) zwiększyła się o 170 tysięcy.

Już prawie 96 milionów Amerykanów w wieku produkcyjnym pozostaje bez płatnego zajęcia i nawet nie poszukuje pracy. Wskaźnik aktywności zawodowej (czyli relacja pracujących i bezrobotnych do populacji w wieku produkcyjnym) obniżył się o 0,1 pkt. proc. do 62,7%. Zatem bardzo niska stopa bezrobocia w USA wcale nie musi świadczyć o sile amerykańskiego rynku pracy.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
pkc
najniższe bezrobocie , czas przygotowac sie na bummm!
sel
Śmiechu warte , 1/3 pozostaje bez pracy ,a podają że najniższe bezrobocie w historii..
abcx
No skoro sytuacja w gospodarce i na rynku pracy jest taka bardzo dobra to można stopy procentowe odpalić w kosmos żeby się ta dobra sytuacja nie "przegrzała"
sharkhunter
Wcale sie nie dziwie... jako ksiegowy dostaje srednio 3 emails od headhunter w sprawie nowej pracy...tak jest przynajmniej w Kaliforni. Nikt z moich znajomych nie jest tutaj bezrobotny.

the_mind_renewed = openmind = respondent = jasnowidz i wiele innych to tylko zwykly spammer...
the_mind_renewed
Wolność w pisaniu komentarzy pozwala tobie również napisać że 2+2=5
sharkhunter odpowiada the_mind_renewed
Czy ty musisz wszystko i wszedzie komentowac? Poczytaj blacharzu o blachach jak sie nudzisz albo idz przyciac komus trawe...
the_mind_renewed odpowiada sharkhunter
Widzę że masz bardz niskią: Temperature wrzenia,,
the_mind_renewed
paluszki nie bolą od klikania na czerwone?
the_mind_renewed
Ty powinieneś zmienić nick na „Fake news”

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki