REKLAMA

Greta Thunberg: My jesteśmy zmianą

2020-02-28 18:51
publikacja
2020-02-28 18:51

Nastoletnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg ostrzegła sprawujących władzę, że "nie da się uciszyć, gdy świat płonie". Thunberg wzięła udział w piątek w strajku klimatycznym w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii.

/ fot. CARLO ALLEGRI / Reuters

Oskarżyła polityków i media o to, że ignorują kryzys klimatyczny i "zamiatają swój bałagan pod dywan".

"My jesteśmy zmianą i zmiana nadchodzi, czy wam się to podoba czy nie" - powiedziała szwedzka ekologistka i przekonywała zgromadzonych: "Aktywizm działa, więc mówię wam, żebyście działali. Jesteśmy zdradzani przez tych, którzy są u władzy".

Deszczowa pogoda nie odstraszyła zwolenników Thunberg. Na College Green, otwartej przestrzeni miejskiej między katedrą a ratuszem miejskim, zebrało się według policji około 15 tys. osób, choć organizatorzy twierdzą, że liczba uczestników była bliższa raczej 30 tys. Liczba podawana przez policję jest jednak trochę mniejszą, niż się spodziewano. Jeszcze w czwartek policja ostrzegała, szczególnie osoby z małymi dziećmi, przed spodziewanymi tłumami na wiecu, mówiono wtedy, że może tam być 20 tys. osób.

"Nasi przywódcy zachowują się jak dzieci, więc to do nas należy bycie tu dorosłymi. Oni nas zawodzą, ale my się nie wycofamy. Nie powinno tak być, ale musimy powiedzieć niewygodną prawdę. Zamiatają swój bałagan pod dywan i proszą dzieci o sprzątanie za nich" - mówiła 17-letnia Szwedka.

"Ta sytuacja alarmowa jest całkowicie ignorowana przez polityków, media i tych, którzy są u władzy. Zasadniczo nie robi się nic, aby powstrzymać ten kryzys, mimo wszystkich pięknych słów i obietnic naszych wybranych urzędników. Co zrobiliście w tym kluczowym czasie? Ja nie dam się uciszyć, gdy świat płonie" - zapewniała.

Po wiecu na College Green jego uczestnicy przeszli w demonstracji na rzecz klimatu przez miasto. Po południu Thunberg opuściła Bristol.

Thunberg początkowo zamierzała odwiedzić Londyn, by tam przeprowadzić protest klimatyczny, ale teren, na którym miał się odbyć uznano za zbyt mały, stąd organizatorzy zasugerowali przeniesienie wydarzenia do Bristolu.

Przed dwoma laty 15-letnia wówczas Thunberg zaczęła opuszczać zajęcia szkolne w piątek, by w tym czasie protestować przeciwko bezczynności polityków w kwestii zmian politycznych. Z czasem jej akcja rozprzestrzeniła się na większość rozwiniętych państw.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
arudni
Idz zabetonuj wulkany bo jak jeden taki parsknie to wywala tyle co2 co cała produkcja przemysłowa i transport razem wzięte. Widzę, że lobby ekologiczne na siłe chce wbić szpile ropie naftowej
carlito1
Taka celebrytka nam wyrosła...:)
wtomek
Niski poziom edukacji w tej Szwecji pewnie jest. dzieciakowi nikt nie wytłumaczył co to zmiany klimatyczne. Możemy dbać o jakość powietrza wokół siebie, nie produkować śmieci , ale powstrzymać ruchy tektoniczne, wygasić wulkany, zatrzymać huragany i inne duże zmiany nikomu nigdy się nie uda, nawet gdybyśmy całkiem Niski poziom edukacji w tej Szwecji pewnie jest. dzieciakowi nikt nie wytłumaczył co to zmiany klimatyczne. Możemy dbać o jakość powietrza wokół siebie, nie produkować śmieci , ale powstrzymać ruchy tektoniczne, wygasić wulkany, zatrzymać huragany i inne duże zmiany nikomu nigdy się nie uda, nawet gdybyśmy całkiem wszyscy poznikali, to się samo potoczy dalej.
siema123
Też wydaje mi się że zbytnio przecenia wartość człowieka w kontekście planety aczkolwiek wszystkie wykresy mówią że wraz z wzrostem liczby ludzi wzrasta temperatura planety i z tym się zgodzę ale z tym problemem powinna się zwrócić do krajów z dodatnim przyrostem naturalnym czyli nie Też wydaje mi się że zbytnio przecenia wartość człowieka w kontekście planety aczkolwiek wszystkie wykresy mówią że wraz z wzrostem liczby ludzi wzrasta temperatura planety i z tym się zgodzę ale z tym problemem powinna się zwrócić do krajów z dodatnim przyrostem naturalnym czyli nie europejskich.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki