REKLAMA

Goldman Sachs: Inflacja na koniec roku wyniesie 6,5 proc.

2021-10-18 11:18
publikacja
2021-10-18 11:18
Goldman Sachs: Inflacja na koniec roku wyniesie 6,5 proc.
Goldman Sachs: Inflacja na koniec roku wyniesie 6,5 proc.
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Po publikacji danych GUS oraz ze względu na trwającą presję na wzrost cen żywności i energii, a także po uwzględnieniu ostatnich zmian cen surowców, analitycy Goldman Sachs podnieśli prognozę tegorocznej inflacji do 6,5 proc. – poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

„W związku z publikacją najnowszych danych GUS, obserwacją trwającej presji na wzrost inflacji żywności i energii, a także po uwzględnieniu ostatnich zmian cen surowców, analitycy Goldman Sachs zdecydowali się zrewidować swoją prognozę inflacji dla Polski. Obecnie ekonomiści GS spodziewają się, że inflacja w Polsce osiągnie 6,5 proc. na koniec roku” – napisano w poniedziałkowej informacji prasowej banku GS.

Ich zdaniem, wysoka inflacja utrzyma się również w przyszłym roku.

„Podwyżki cen mediów na początku przyszłego roku, jak również utrzymujące się na wysokim poziomie ceny trwałych dóbr konsumpcyjnych, sugerują, zdaniem GS, że spadek inflacji w przyszłym roku będzie jedynie stopniowy, a inflacja powyżej celu prawdopodobnie utrzyma się przez dłuższy czas. W związku z tym eksperci GS prognozują, że w przyszłym roku inflacja wyniesie średnio 4,1 proc.” – napisano w informacji prasowej.

Analitycy GS uważają także, że kolejna podwyżka stóp procentowych nastąpi jeszcze w tym roku. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
A co te podwyżki obecnie dadzą dobrego na rynku,gospodarce? na pewno nie obniżą inflacji, wzrostu cen i opłat za wszelakie kredyty ,pożyczki itd. i na pewno niewiele dobrego dadzą zwykłemu Kowalsk ...... Niestety znów dodatkowo nabiją kabzę garstce % kosztem wielu, wielu etc.
3xx
powinny obnizyc ceny mieszkan
piotr76 odpowiada 3xx
Dla cen mieszkań to bez znaczenia, pompowanie bańki uda się jeszcze trochę przedłużyć kredytami bez wkładu własnego, ale już widać że w dłuższej perspektywie nie ma przestrzeni do wzrostów choćby z powodu podaży-popytu i demografii.
maniek_as
Słuchajcie uważnie co mówi Kaczyński. To będziecie wiedzieć, co będzie z inflacją, a raczej stopami%.
kimdzonk
i co wnioskujesz z tego co powiedział ? nie mówi wprost, ale wynikałoby że nastąpią szybkie decyzje ograniczające infację ...jakie ????
piotr76 odpowiada kimdzonk
Znając jego wzorce, to najprędzej by wymianę pieniędzy jak w 1950 zarządził ;)
michalshk
Gdy inflacja będzie jeszcze większa można podawać m/m, inflacja 3,5% m/m wydaje się dużo mniejsza jak 5% r/r

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki