REKLAMA
PILNE

Inflacja we wrześniu 2021 r. Co podrożało, a co potaniało? [Infografika]

Michał Żuławiński2021-10-15 10:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-15 10:28

W porównaniu do ubiegłego roku, we wrześniu zdrożało prawie wszystko, co najczęściej kupuje polski konsument - taki wniosek można wysnuć z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Inflacja we wrześniu 2021 r. wyniosła 5,9 proc., licząc rok do roku – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Omówienie samej inflacji, która w ubiegłym roku była najwyższa od ponad 20 lat, opublikowaliśmy w osobnym artykule.

Poniżej skupimy się natomiast na danych GUS-u dotyczących poszczególnych kategorii produktów i usług. Warto je znać oraz porównać, czy oficjalne dane statystyczne pozostają w zgodzie z naszymi odczuciami jako konsumentów. O tym, jak dokładnie się ją liczy, pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”.

Najwyższą dynamiką roczną cechują się paliwa (28,6 proc., z czego benzyna 28,3 proc., diesel 26,7 proc., a LPG aż 37,7 proc.). O 19,7 proc. podrożał wywóz śmieci – warto jednak pamiętać, że kategoria ta była inflacyjnym liderem w 2020 r., z wynikiem przekraczającym 50 proc. Przekraczające 10 proc. tempo wzrostu cen odnotowano także w przypadku drobiu (17,5 proc.), tłuszczy roślinnych (11 proc.) oraz warzyw (10,2 proc.)

Przykładów taniejących towarów i usług jest jak na lekarstwo. Ujemną roczną dynamiką cen w liczącej ponad 100 pozycji liście GUS-u charakteryzowało się jedynie 6 kategorii, z czego 4 w stopniu nieznacznym. Mowa o: książkach (-0,2 proc.), herbacie (-0,2 proc.), odzieży (-0,4 proc.), mięsie wieprzowym (-0,8 proc.), owocach (-2,8 proc.) i sprzęcie telekomunikacyjnym (-7 proc.).

Kliknij, aby powiększyć infografikę


Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
langdon25
Potaniała cena kukiza

Teraz to tylko pół godziny w ciemnym gabinecie z Witkiem i pięcioma prawnikami .
forfun
jeśli nawet było coś co staniało to teraz i tak wzrośnie gdyż ceny paliw mają wpływ na wszystkie inne ceny
itso_widmo_bieli
Jezus Maryja w końcu balonik i cytrynka nie wiem czemu nie dostrzegam marchewki no ale nieważne
daniel_1
Obuwie powinni rozdawać za darmo.
Z roku na rok tanieje!!!
ehalley
Potaniały: jedwabniki, dziury w skarpetach i stare opony.
Podrożało: wszystko inne.
Ot, co.
samsza
Dzisiaj w sklepie, dawno nie widziane puste pułki, po najtańszych spożywczakach...
moda zagości na stałe ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arturnow
Cały PiS. Obiecuje wyciągniecie z biedy, daje dodatki, tylko ich target wyborczy to taki poziom, że nie wie, że ceny wzrosną i będą tam gdzie byli albo jeszcze gorzej.
marok
Tak , tak towarzyszu, tylko jak patrzę co najbardziej podrożało, to pierwsze trzy miejsca okupują towary sprowadzane z zagranicy, na których cenę rząd nie ma wpływu , a czwarte miejsce śmieci, gdzie swoje trzy grosze dołożył target opozycji w Warszawie.
itso_widmo_bieli odpowiada marok
''na których cenę rząd nie ma wpływu'' - komu Ci ludzie to wmawiają ? bo nie tylko ty takiego sformułowania używasz. na VAT ma wpływ ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki