W porównaniu do ubiegłego roku, we wrześniu zdrożało prawie wszystko, co najczęściej kupuje polski konsument - taki wniosek można wysnuć z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Inflacja we wrześniu 2021 r. wyniosła 5,9 proc., licząc rok do roku – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Omówienie samej inflacji, która w ubiegłym roku była najwyższa od ponad 20 lat, opublikowaliśmy w osobnym artykule.
Poniżej skupimy się natomiast na danych GUS-u dotyczących poszczególnych kategorii produktów i usług. Warto je znać oraz porównać, czy oficjalne dane statystyczne pozostają w zgodzie z naszymi odczuciami jako konsumentów. O tym, jak dokładnie się ją liczy, pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”.
Najwyższą dynamiką roczną cechują się paliwa (28,6 proc., z czego benzyna 28,3 proc., diesel 26,7 proc., a LPG aż 37,7 proc.). O 19,7 proc. podrożał wywóz śmieci – warto jednak pamiętać, że kategoria ta była inflacyjnym liderem w 2020 r., z wynikiem przekraczającym 50 proc. Przekraczające 10 proc. tempo wzrostu cen odnotowano także w przypadku drobiu (17,5 proc.), tłuszczy roślinnych (11 proc.) oraz warzyw (10,2 proc.)
Przykładów taniejących towarów i usług jest jak na lekarstwo. Ujemną roczną dynamiką cen w liczącej ponad 100 pozycji liście GUS-u charakteryzowało się jedynie 6 kategorii, z czego 4 w stopniu nieznacznym. Mowa o: książkach (-0,2 proc.), herbacie (-0,2 proc.), odzieży (-0,4 proc.), mięsie wieprzowym (-0,8 proc.), owocach (-2,8 proc.) i sprzęcie telekomunikacyjnym (-7 proc.).
Kliknij, aby powiększyć infografikę