REKLAMA

Inflacja we wrześniu 2021 r. Co podrożało, a co potaniało? [Infografika]

Michał Żuławiński2021-10-15 10:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-15 10:28

W porównaniu do ubiegłego roku, we wrześniu zdrożało prawie wszystko, co najczęściej kupuje polski konsument - taki wniosek można wysnuć z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Inflacja we wrześniu 2021 r. wyniosła 5,9 proc., licząc rok do roku – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Omówienie samej inflacji, która w ubiegłym roku była najwyższa od ponad 20 lat, opublikowaliśmy w osobnym artykule.

Poniżej skupimy się natomiast na danych GUS-u dotyczących poszczególnych kategorii produktów i usług. Warto je znać oraz porównać, czy oficjalne dane statystyczne pozostają w zgodzie z naszymi odczuciami jako konsumentów. O tym, jak dokładnie się ją liczy, pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”.

Najwyższą dynamiką roczną cechują się paliwa (28,6 proc., z czego benzyna 28,3 proc., diesel 26,7 proc., a LPG aż 37,7 proc.). O 19,7 proc. podrożał wywóz śmieci – warto jednak pamiętać, że kategoria ta była inflacyjnym liderem w 2020 r., z wynikiem przekraczającym 50 proc. Przekraczające 10 proc. tempo wzrostu cen odnotowano także w przypadku drobiu (17,5 proc.), tłuszczy roślinnych (11 proc.) oraz warzyw (10,2 proc.)

Przykładów taniejących towarów i usług jest jak na lekarstwo. Ujemną roczną dynamiką cen w liczącej ponad 100 pozycji liście GUS-u charakteryzowało się jedynie 6 kategorii, z czego 4 w stopniu nieznacznym. Mowa o: książkach (-0,2 proc.), herbacie (-0,2 proc.), odzieży (-0,4 proc.), mięsie wieprzowym (-0,8 proc.), owocach (-2,8 proc.) i sprzęcie telekomunikacyjnym (-7 proc.).

Kliknij, aby powiększyć infografikę


Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
langdon25
Potaniała cena kukiza

Teraz to tylko pół godziny w ciemnym gabinecie z Witkiem i pięcioma prawnikami .
forfun
jeśli nawet było coś co staniało to teraz i tak wzrośnie gdyż ceny paliw mają wpływ na wszystkie inne ceny
itso_widmo_bieli
Jezus Maryja w końcu balonik i cytrynka nie wiem czemu nie dostrzegam marchewki no ale nieważne
daniel_1
Obuwie powinni rozdawać za darmo.
Z roku na rok tanieje!!!
ehalley
Potaniały: jedwabniki, dziury w skarpetach i stare opony.
Podrożało: wszystko inne.
Ot, co.
samsza
Dzisiaj w sklepie, dawno nie widziane puste pułki, po najtańszych spożywczakach...
moda zagości na stałe ?
arturnow
Cały PiS. Obiecuje wyciągniecie z biedy, daje dodatki, tylko ich target wyborczy to taki poziom, że nie wie, że ceny wzrosną i będą tam gdzie byli albo jeszcze gorzej.
marok
Tak , tak towarzyszu, tylko jak patrzę co najbardziej podrożało, to pierwsze trzy miejsca okupują towary sprowadzane z zagranicy, na których cenę rząd nie ma wpływu , a czwarte miejsce śmieci, gdzie swoje trzy grosze dołożył target opozycji w Warszawie.
itso_widmo_bieli odpowiada marok
''na których cenę rząd nie ma wpływu'' - komu Ci ludzie to wmawiają ? bo nie tylko ty takiego sformułowania używasz. na VAT ma wpływ ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki