REKLAMA

Glapiński: NBP nie jest gospodarzem problemu kredytów frankowych

2021-03-05 15:42, akt.2021-03-05 16:19
publikacja
2021-03-05 15:42
aktualizacja
2021-03-05 16:19
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Narodowy Bank Polski nie uczestniczy w procesie przygotowywania przez banki ugód dla kredytobiorców, którzy mają kredyty frankowe - wynika z piątkowej wypowiedzi prezes NBP Adama Glapińskiego.

“Narodowy Bank Polski nie jest (...) uczestnikiem procesu przygotowywania ugód (dla kredytobiorców, którzy wzięli kredyty frankowe - PAP). Wbrew błędnym informacjom czy przeinaczeniom, informacjom podawanym przez niektóre media, przedstawiciel NBP nie uczestniczył, nie uczestniczy i nie będzie uczestniczył w żadnym procesie przygotowywania ugód” - powiedział Glapiński.

Przyznał, że "początkowo na pierwszych chyba dwóch posiedzeniach różnych gremiów, które się zmieniają, mieliśmy obserwatora, ale go wycofaliśmy, aby nie powstawały różne nieporozumienia". "Nie uczestniczymy w żadnym procesie przygotowywania, nie jesteśmy konsultowani w tej kwestii, nie mamy zdania, nie jesteśmy inicjatorem, nie zostaliśmy poinformowani, że taki proces dyskusyjny się szykuje, i nie uczestniczymy w nim i nie będziemy uczestniczyć” - podkreślił szef NBP.

Dodał, że tylko od banków zależy, jakie propozycje przedstawią kredytobiorcom, a w szczególności, jak atrakcyjne będą te propozycje dla kredytobiorców.

Szef NBP podkreślił, że warunki dla kredytobiorców walutowych nie powinny ich stawiać w uprzywilejowanej pozycji wobec kredytobiorców złotowych.

“Źle by było, gdyby przyjęto rozwiązania, które by powodowały u kredytobiorców złotowych poczucie krzywdy czy niesprawiedliwości związane z tym, że znaleźli się nagle w o wiele gorszej sytuacji” - stwierdził Glapiński.

Prezes banku centralnego powiedział, że NBP nie będzie przedstawiał swojego stanowiska przed zapowiedzianym na 25 marca wyrokiem Sądu Najwyższego. Dodał jednocześnie, że wyrok ten wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej Sądów Powszechnych i być może wpłynie na przyspieszenie postępowań sądowych.

Na 25 marca wyznaczono posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych, które powinno rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii tych kredytów, a w szczególności kredytów frankowych.

Rzecznik Finansowy doradził konsumentom, by poczekali na stanowisko SN, i dopiero w tym świetle oceniali konkretne propozycje ugodowe składane im przez banki.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
markus2018
Jak pracownik banku zetknąłem się z kredytami walutowymi w roku 2000. Nie było wtedy KNF i jego zadania wykonywał NBP. Prezesem wtedy była Hanna Gronkiewicz - Walc, a zaraz po niej od stycznia 2001 do 2007 roku Leszek Balcerowicz. Więc jak ktoś jest winny temu, że pozwolono wrabiać osoby fizyczne w spekulacje walutowe na Jak pracownik banku zetknąłem się z kredytami walutowymi w roku 2000. Nie było wtedy KNF i jego zadania wykonywał NBP. Prezesem wtedy była Hanna Gronkiewicz - Walc, a zaraz po niej od stycznia 2001 do 2007 roku Leszek Balcerowicz. Więc jak ktoś jest winny temu, że pozwolono wrabiać osoby fizyczne w spekulacje walutowe na mieszkaniach to była to Hannia i Leszek.
marxs
przecież już miesiąc temu City Bank zapodał że przewalutowanie owszem tak ale z udziałem NBP i już wtedy PISałem że glapa i jego blond cizie nagle zaniemówili krótko mówiąc narobili apetytu frankensztajnom no i kaszana co od razu było wiadome
langdon25
A czym zajmuje się NBP poza drukowaniem pieniądza i zatrudnianiem blond asystentek prezesa ?
demeryt_69
Kto szefował w KNF gdy wprowadzono te nieszczęsne kredyty?
damamad
Dzięki Glapińskiemu wiemy przynajmniej jakie jest prawdziwe zaangażowanie banków. Pozostałe informacje pojawiające się w innych artykułach, jakoby banki aktywnie pracowały nad projektem to mydlenie oczu i granie na czas.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki