REKLAMA
BADANIE

Genomtec nie chce zwlekać z emisją; zintensyfikuje prace dot. platformy Genomtec Tumor

2023-03-06 15:36
publikacja
2023-03-06 15:36

Genomtec nie chce zwlekać z przeprowadzeniem emisji akcji. Liczy, że warunki rynkowe pozwolą na sprawne przeprowadzenie procesu. Spółka chce zintensyfikować prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania platformy do diagnostyki onkologicznej Genomtec Tumor – poinformował prezes Miron Tokarski.

Genomtec nie chce zwlekać z emisją; zintensyfikuje prace dot. platformy Genomtec Tumor
Genomtec nie chce zwlekać z emisją; zintensyfikuje prace dot. platformy Genomtec Tumor
fot. Genomtec /

"Nie przesądzamy terminu emisji, będziemy obserwować sytuację rynkową. Cena emisyjna zostanie ustalona w oparciu o budowę księgi popytu, w tej formie chcemy przeprowadzić transakcję. Nie narzucamy sobie terminów, ale nie chcemy też przeciągać procesu. W naszej ocenie, dzięki pracom finansowanym przez emisję akcji poszerzymy grono kupców technologii i potencjalnie zwiększymy wartość transakcji" – powiedział PAP Biznes prezes Tokarski.

Pod koniec lutego spółka poinformowała o zamiarze emisji do 1.637.000 akcji, z czego emisja do 400 tys. akcji w ramach kapitału docelowego skierowana ma być do akcjonariusza spółki, tj. Leonarto Funds lub podmiotu wskazanego przez Leonarto Funds. Środki z emisji spółka chce przeznaczyć m.in. na intensyfikowanie prac B+R w obszarze onkologicznym, przeprowadzenie programu early access dla jednostek klinicznych na terenie UE, czy kontynuację testów klinicznych.

Walne zgromadzenie, które zdecyduje w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego, zwołano na 27 marca.

Zarząd nie informuje o oczekiwanym poziomie środków, jaki spółka chciałaby pozyskać z oferty, ani o minimalnym poziomie, by oferta doszła do skutku, ale ocenia, że nie powinno być problemów z zamknięciem tej rundy inwestycji.

"Będziemy na bieżąco oceniać jak przebiega proces budowania księgi popytu. Sądzimy, że spółka jest dobrze przygotowana do tej rundy i spodziewamy się, że problemów z jej zamknięciem raczej być nie powinno" – powiedział Tokarski.

Dodał, że Genomtec bierze też pod uwagę inne możliwości finansowania, jak np. dotacje, czy pożyczki od głównego udziałowca.

Jednym z podstawowych celów, na które mają zostać przeznaczone środki pozyskane z planowanej emisji akcji, jest zintensyfikowanie prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania platformy do diagnostyki onkologicznej Genomtec Tumor.

"Do tej pory zbieraliśmy próbki materiałów w badaniach prowadzonych w porozumieniu z Wrocławskim Uniwersytetem Medycznym, jak również w jednym ze szpitali w województwie dolnośląskim. Chcemy stworzyć pierwszy panel do doboru leczenia w diagnostyce onkologicznej w oparciu o technologie izotermalne" – powiedział prezes.

"Zainteresowanie tym obszarem wynika z sytuacji rynkowej. Uważamy, że szybka diagnostyka w onkologii jest tym obszarem, który w niedalekiej przyszłości będzie zyskiwał na znaczeniu. Na rozwój technologii trzeba patrzeć biorąc pod uwagę dłuższy horyzont czasowy. Porównywanie projektów badawczo-rozwojowych do technologii obecnych na rynku nie jest właściwe, bo efekty prac będą wdrożone za kilka lat" – dodał.

W ocenie prezesa, na rynku widać odchodzenie od technologii PCR na rzecz diagnostyki za pomocą metod izotermalnych, a obszarów w onkologii, gdzie diagnostyka genetyczna może znaleźć zastosowanie jest bardzo dużo.

"W Polsce dosyć krótko wykorzystujemy genetykę w doborze leczenia – Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone są daleko przed nami. Tam nowe leki są opracowywane w kontekście markerów genetycznych i dzięki temu mamy do czynienia z medycyną spersonalizowaną. Sama diagnostyka i wczesne wykrywanie nowotworów to obszar, który będzie się w kolejnych latach rozwijał i gdzie także widzimy zastosowanie dla Genomtec Tumor" – powiedział Tokarski.

Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Spółka chce część środków z emisji przeznaczyć m.in. na przeprowadzenie programu early access dla jednostek klinicznych na terenie UE oraz kontynuację testów klinicznych, które obecnie prowadzone są w Polsce i we Francji.

"Do końca roku chcemy uzyskać raport z tych badań. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy będziemy mieli wystarczającą liczbę próbek dodatnich z obecnego sezonu grypowego. Jeśli tak, to możliwe, że raport pojawi się wcześniej. Jest to też związane z regulacjami unijnymi, które wymuszają ponowną certyfikację przed 2025 r. Chcemy złożyć dokumenty do jednostki notyfikowanej na początku przyszłego roku” – powiedział prezes.

Obecnie – jak poinformował - spółka jest po półmetku, jeśli chodzi o rekrutację. W badaniu zrekrutowanych zostało blisko 440 pacjentów z 800 planowanych.

PROCES POZYSKANIA INWESTORA TOCZY SIĘ ZGODNIE Z PLANEM

Pod koniec listopada 2022 r. Genomtec zawarł umowę z Clairfield Partners LLC, której przedmiotem jest doradztwo w procesie nawiązania partnerstwa strategicznego, sprzedaży licencji i/lub sprzedaży całości lub części posiadanej własności intelektualnej i związanej z nią technologii.

Prezes pytany o przebieg procesu pozyskania inwestora poinformował, że toczy się on zgodnie z planem, ale zarząd nie zakłada obecnie konkretnego terminu na zawarcie transakcji.

"W tej chwili wkraczamy w fazę, gdy spływają do nas pierwsze informacje od doradcy. O kolejnym etapie będziemy mogli mówić, gdy wpłynie częściowo wiążąca oferta. Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. Tego typu procesy standardowo trwają ok. 12-18 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że zamkniemy się w tym standardzie rynkowym" – powiedział Tokarski.

Dodał, że spółka nie zmienia strategii - chce pozostać spółką technologiczną i nie planuje zmiany w spółkę produktową.

W procesie poszukiwania inwestora zarząd rozważa sprzedaż całej spółki, nie tylko własności intelektualnej, ale – jak zaznaczył prezes – wybrany zostanie scenariusz, który da inwestorom największy zwrot.

W jego ocenie, Genomtec już na obecnym etapie jest atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów, a technologia spółki ma potencjał użycia w innych obszarach niż ten, w którym Genomtec do tej pory się specjalizował, czyli górne drogi oddechowe.

"Takim atrakcyjnym obszarem w oczach potencjalnych kupujących jest właśnie onkologia. Dlatego chcemy wzmocnić prace w tym obszarze i pokazać, że nasza technologia ma w nim zastosowanie” – powiedział.

Tokarski uważa, że rynek jest otwarty na przejęcia w polskiej branży biotech i medtech, co pokazała m.in. zeszłoroczna transakcja sprzedaży Curiosity Diagnostics przez Scope Fluidics.

"Rynek jest otwarty na transakcje – ogromny kapitał skumulowany w czasie pandemii nadal jest do wykorzystania. Mam nadzieję, że sytuacja makroekonomiczna pozwoli na polepszenie nastrojów na giełdach - to też zwiększyłoby chęć kupujących do nabywania technologii" – dodał prezes.

16 lutego Genomtec zadebiutował na rynku głównym GPW. Wcześniej, od marca 2021 r., spółka była notowana na rynku NewConnect.

Genomtec to spółka technologiczna działająca w obszarze diagnostyki klinicznej. Obecnie dysponuje działającą platformą Genomtec ID wraz z certyfikowanym w 30 krajach Europy panelem diagnostycznym. Posiada 9 patentów m.in. w Europie, USA, Japonii i Brazylii i 26 zgłoszeń patentowych na świecie.

Dominika Antoniak 

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki