REKLAMA

Gdzie mieszkają frankowcy?

2015-02-05 10:39
publikacja
2015-02-05 10:39
Gdzie mieszkają frankowcy?
Gdzie mieszkają frankowcy?
fot. Artem Samokhvalov / / Thinkstock

Najwięcej osób posiadających kredyty mieszkaniowe we franku szwajcarskim, w przeliczeniu na 100 mieszkańców, mieszka w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, ale również w Lubinie, Policach i w Bielsku Białej. Najmniej kredytów hipotecznych w tej walucie (poniżej 2%) zaciągali mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wyjątkiem w tej części kraju są Ryki, Lesko, Puławy i Świdnik.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, mieszkańcy Polski północnej i zachodniej, w proporcji do liczebności populacji dorosłej, zaciągają więcej kredytów mieszkaniowych.

- Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków i Trójmiasto to aglomeracje, w których kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim ma od 15 do 20 na 100 mieszkańców z Pokolenia X (osoby w wieku 32 - 46 lat) oraz od 6 do 9 na 100 mieszkańców powyżej 18 roku życia. Wyższe nasycenie kredytami walutowymi występuje jednak nie tylko w zamożnych powiatach Polski, ale również na Warmii i Mazurach - w powiatach o niskich przeciętnych dochodach i relatywnie wyższym bezrobociu- mówi prof. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Reklama

We wschodniej i centralnej Polsce (poza aglomeracjami warszawską i łódzką), kredyty we frankach ma maksymalnie dwa procent dorosłych mieszkańców. Być może ich liczba jest jeszcze mniejsza, ponieważ mieszkańcy Polski powiatowej nabywają mieszkania w dużych miastach, w zestawieniu natomiast mogą być traktowani jako mieszkańcy powiatów, które w przyszłości zamierzają opuścić. W większości dużych aglomeracji nasycenie kredytami walutowymi sięga 9% liczby dorosłej ludności.

Kredytobiorców frankowych z pokolenia X, na które przypada 65% frankowiczów i 72% wartości kredytów, najwięcej mieszka w największych miastach Polski (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i w Trójmieście). Najmniej osób z pokolenia X posiadających kredyt we franku mieszka w południowo - wschodniej Polsce.

Poniższa tabela prezentuje:

Kolumna "Udział" - udział osób z kredytem we frankach w stosunku do ogółu dorosłych Polaków w danym mieście. Przykład: w Warszawie 7,6% dorosłych ma kredyt we frankach.

Kolumna "Udział X" - udział osób z pokolenia X z kredytem we frankach w stosunku do osób z pokolenia X w danym mieście. Przykład: w Warszawie 18,6% osób z pokolenia X ma kredyt we frankach w stosunku do ogółu osób z pokolenia X w tym mieście.

Gdzie mieszkają frankowcy?
Udział Udział X WOJEWÓDZTWO POW
7,6% 18,6% MAZOWIECKIE WARSZAWA
6,3% 15,6% POMORSKIE GDAŃSK
6,8% 15,2% WARMIŃSKO-MAZURSKIE OLSZTYN
6,1% 14,6% DOLNOŚLĄSKIE WROCŁAW
5,5% 13,5% WIELKOPOLSKIE POZNAŃ
5,5% 12,6% ZACHODNIOPOMORSKIE SZCZECIN
4,6% 11,2% MAŁOPOLSKIE KRAKÓW
5,0% 10,9% LUBUSKIE ZIELONA GÓRA
4,8% 10,4% OPOLSKIE OPOLE
4,2% 10,1% KUJAWSKO-POMORSKIE BYDGOSZCZ
3,6% 8,4% LUBELSKIE LUBLIN
3,5% 8,3% PODKARPACKIE RZESZÓW
2,8% 6,7% ŁÓDZKIE ŁÓDŹ
2,9% 6,6% ŚWIĘTOKRZYSKIE KIELCE
2,5% 6,3% ŚLĄSKIE KATOWICE
2,6% 6,1% PODLASKIE BIAŁYSTOK
Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:Biuro Informacji Kredytowej
Tematy
Jedź po więcej, ale na spokojnie! Teraz MG HS z ubezpieczeniem za 1 zł na rok.
Jedź po więcej, ale na spokojnie! Teraz MG HS z ubezpieczeniem za 1 zł na rok.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~koi
sama bogole życze im upadłosci
~kumaty
Porównajcie te mapy do map wyborców PO-PIS w wyborach do Europarlamentu... Identyczna :) Czyli statystyczny leming głosuje na PO i ma kredyt we frankach :)
~plazowicz
Ostatnio słyszałem od znajomego historię o ludziach, którzy wzięli odpowiednik 1,5 mln zł, a teraz mają 4. Co trzeba mieć w głowie by tak wierzyć w świetlaną przyszłość? A przecież 4 zł za franka to może być dopiero początek. Ta ciemnota nigdy nie wyjdzie z długów.
~Rafał
Witam wszystkich.....napisze tak ....dla mnie frank może kosztówac i 5 zł i mi to nie będzie przeszkadzać.....tylko cały czas przeszkadza mi rząd i urzędnicy i nowelizacje nowelizacji przepisów .......itd. Aha i proszę nie pisać ze jak mi nie pasuje kraj to mam wyjechać....bo kraj nasz mi pasuje gorzej z tymi co rządzą na rożnych Witam wszystkich.....napisze tak ....dla mnie frank może kosztówac i 5 zł i mi to nie będzie przeszkadzać.....tylko cały czas przeszkadza mi rząd i urzędnicy i nowelizacje nowelizacji przepisów .......itd. Aha i proszę nie pisać ze jak mi nie pasuje kraj to mam wyjechać....bo kraj nasz mi pasuje gorzej z tymi co rządzą na rożnych szczeblach.....i jeszcze jedno u mnie pracownicy nie zarabiają najniższego wynagrodzenia....i zmieniam auta co piec lat na nowe.... I tyle w temacie ...jak coś chce sie mieć to trzeba zapierdalac....a nie narzekać....pozdrawiam wszystkich frankowiczow.
~dolar
uwaga następna wiadomość !co jedzą frankowcy buhaha
~PolskaC
Znam kilku Franków w wieku 30-40l. Żaden poniżej 3k netto na głowę nie schodzi. Często mają dodatkowe mieszkania (wynajem) z których spłacają mieszkania/domy na kredyt w chf. Bez jednego-dwóch wypadów w roku np. do Hiszpanii, Egiptu się nie obejdą. Samochody posiadają raczej kilkuletnie o wartości 30-40k i dłużej jak 5 lat nimi nie Znam kilku Franków w wieku 30-40l. Żaden poniżej 3k netto na głowę nie schodzi. Często mają dodatkowe mieszkania (wynajem) z których spłacają mieszkania/domy na kredyt w chf. Bez jednego-dwóch wypadów w roku np. do Hiszpanii, Egiptu się nie obejdą. Samochody posiadają raczej kilkuletnie o wartości 30-40k i dłużej jak 5 lat nimi nie śmigają, przez wyższą ratę autobusem czy rowerem jeździć przecież nie będą. Szaleć nie szaleją ale też węża w kieszeniach nie trzymają. W odróżnieniu od zwykłego zjadacza chleba (ciągły brak kasy) mają spory problem z kasy nadmiarem. Znam takich co wtopili na giełdzie czy wydymał ich Plichta z AG na całkiem pokaźne sumki i bynajmniej nie płaczą po nocach rwąc włosy z głowy tylko dalej zapier.... w wyścigu szczurów.
~Wuj_MARX
ło Jezu ale masz "problem" zazdrośniku ... zobacz czy czasem sam nie "wlazłeś" w jakąś lichwę to może ci pomożemy .. Pamiętaj głupota i zazdrość idą w parze a w drugiej parze ślepota i lichwa.
~erererer
też znam takich, z pozoru tacy bogaci, człowiek się ciekawi co oni za biznes zrobili/jakie studia skończyli że tak im się w życiu powiodło no ale w końcu okazuje się że interesy to oni robią tylko z komornikiem, który nawiedza ich tak namiętnie że jeszcze sąsiadów obchodzi w poszukiwaniu informacji kiedy tego kredyciarza można dorwać też znam takich, z pozoru tacy bogaci, człowiek się ciekawi co oni za biznes zrobili/jakie studia skończyli że tak im się w życiu powiodło no ale w końcu okazuje się że interesy to oni robią tylko z komornikiem, który nawiedza ich tak namiętnie że jeszcze sąsiadów obchodzi w poszukiwaniu informacji kiedy tego kredyciarza można dorwać bo nie spłaca....
~szefuf odpowiada ~erererer
Ale teraz nie rozumiem, czy mamy im współczuć? Jak dla mnie jak się chciało poszpanować to dobrze, że ktoś ich na ziemie sprowadzi, że lepsi od reszty nie są. Czasem kubeł zimnej wody wskazany.
~Niezadowolony
Wymiotować się chce.
Kolejny artykuł będzie o tym jakie stolce robią frankowcy.

Powiązane: Poznań

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki