REKLAMA
PILNE

Fuzja prawna BGŻ i BNP Paribas Banku Polska w I poł. '15, a operacyjna w '16 (opis)

2014-09-19 10:34
publikacja
2014-09-19 10:34

Fuzja prawna Banku BGŻ i Paribas Banku Polska planowana jest w pierwszej połowie 2015 r., natomiast fuzja operacyjna ma się zakończyć w 2016 r. - poinformował Jean-Paul Sabet z BNP Paribas.

"Zakładamy, że fuzja prawna będzie miał miejsce w pierwszej połowie 2015 roku biorąc pod uwagę konieczność uzyskania zgód od Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział na konferencji Jean-Paul Sabet, zastępca Dyrektora Generalnego International Retail Banking BNP Paribas.

"Po fuzji prawnej nastąpi przyjęcie wspólnej marki. Ostatnia tura migracji, czyli zakończenie fuzji operacyjnej, będzie miało miejsce w 2016 r." - dodał.

Nowy połączony bank ma funkcjonować pod nazwą prawną Bank BGŻ BNP Paribas.

Zgodnie ze zobowiązaniami BNP Paribas, połączenie BGŻ z BNP Paribas Bank Polska nastąpi poprzez przejęcie działalności BNP Paribas Bank Polska przez BGŻ.

"Będziemy chcieli powiększać nasz udział rynkowy. Będziemy inwestować w to, co już jest naszą silną stroną. Chcemy umacniać pozycję lidera w sektorze rolno-spożywczym, będziemy również starali się uzyskać wiodącą pozycję w segmencie kredytów konsumpcyjnych" - powiedział Jean-Paul Sabet.

Dodał, że połączony bank ma być bankiem pierwszego wyboru dla dużych i międzynarodowych korporacji w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami planowane jest także przeniesienie wybranych obszarów korporacyjnej działalności bankowej BNP Paribas SA oddział w Polsce do połączonego banku oraz połączenie działalności Sygma Banque SA oddział w Polsce z działalnością połączonego banku.

W połowie września BNP Paribas przejął kontrolę nad Bankiem BGŻ. Bank kupił od Rabobanku 74,39 proc. akcji BGŻ, a po zakończeniu wezwania BNP Paribas będzie miał w sumie 88,64-90 proc. akcji BGŻ. Rabobank pozostanie akcjonariuszem BGŻ z pakietem ok. 10 proc. akcji.

Łączne aktywa połączonych banków wyniosą 60 mld zł, co sprawi, że będzie to 7 największy bank w Polsce. Wartość portfela kredytowego wyniesie 45 mld zł, a saldo depozytów 36 mld zł.

W I połowie 2014 r. zysk netto banku BGŻ wynosił 108,5 mln zł, a BNP Paribas Banku Polska 49,7 mln zł. BGŻ ma ok. 400 placówek i i ponad 1,1 mln klientów indywidualnych.

BNP Paribas Bank Polska ma 223 oddziały detaliczne, 27 centrów dedykowanych sektorowi MŚP oraz 9 centrów dla klientów bankowości korporacyjnej. Bank ma 375,5 tys. klientów indywidualnych.

W grudniu 2013 r. BNP Paribas i Grupa Rabobank poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej sprzedaży 98,5 proc. akcji Banku BGŻ za kwotę 4,2 mld zł. (PAP)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
milion_dolars
Nie oszukujmy się!!!
Kolejny Polski Bank zostaje sprzedany. Wiadomo że profrancuski BNP reprezentuje tutaj nie polskie interesy . To kolejny etap zubożenia Polski wzgledem Zachodu i kolejna możliwość transferu kapitału.
Jakoś zachodnim bankom opłaca się przejmować nasze , a nam dziwnie opłaca się sprzedawać,
Nie oszukujmy się!!!
Kolejny Polski Bank zostaje sprzedany. Wiadomo że profrancuski BNP reprezentuje tutaj nie polskie interesy . To kolejny etap zubożenia Polski wzgledem Zachodu i kolejna możliwość transferu kapitału.
Jakoś zachodnim bankom opłaca się przejmować nasze , a nam dziwnie opłaca się sprzedawać, a nie kupować zachodnie . To jest juz żenujące. Jak już wszystko zostanie sprzedane ten kraj już nic nie będzie sobą reprezentował, tylko tanią siłę roboczą która i tak już emigruje na zachód.

Politycy i ich szukanie pieniędzy do łatania dziur powodują że powoli można tu będzie wszystko zaorać ...
~mar
BGŻ należał wcześniej do holenderskiego Rabobanku, debilu
~prezes
Błąd w tekście, przecież to BNP wchłania BGŻ :"(...) połączenie BGŻ z BNP Paribas Bank Polska nastąpi poprzez przejęcie działalności BNP Paribas Bank Polska przez BGŻ."
~lev
To nie jest błąd, bo własnie tak ma się to odbyć.

Powiązane: Prognozy na 2014 rok, podsumowania 2013 roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki