REKLAMA

Francuska gospodarka stanęła

2016-07-29 08:19
publikacja
2016-07-29 08:19
fot. JEAN-PAUL PELISSIER / FORUM

W drugim kwartale tego roku wzrost gospodarczy we Francji wyniósł okrągłe zero. Na wynik największy wpływ miała postawa francuskich konsumentów.

Francuska gospodarka stanęła / fot. Jacky Naegelen / FORUM

Kwartalna dynamika francuskiego PKB w drugim kwartale tego roku wyniosła 0,0% wobec 0,7% w pierwszym kwartale – poinformował dziś rano instytut statystyczny INSEE.

Odczyt ten zawiódł ekonomistów, którzy oczekiwali wyniku przynajmniej na poziomie 0,2%.

Słabe wyniki PKB to przyczyna przede wszystkim spowolnienia wydatków konsumenckich (0,0% wobec 1,2% w pierwszym kwartale) oraz inwestycyjnych (-0,4% wobec 1,3%). W efekcie popyt wewnętrzny (z wyłączeniem zmiany zapasów) nie dodał do PKB nic, podczas gdy w pierwszym kwartale zwiększył ten wskaźnik o 1 punkt procentowy.

Wyraźny spadek zanotowano we francuskim imporcie (-1,3% wobec 0,5%), który przewyższył cofnięcie w eksporcie (-0,3% wobec -0,3%). W efekcie bilans handlu zagranicznego dodał do PKB 0,3 punktu procentowego.

Zdaniem francuskiego ministra finansów podane dziś dane z gospodarki są „rozczarowujące”. Michel Sapin podkreślił, że na odczyt wpływ miał wyjątkowo dobry pierwszy kwartał oraz jednorazowe czynniki w postaci m.in. strajku w rafineriach. Mimo dzisiejszych danych, rząd podtrzymuje roczną prognozę wzrostu na poziomie 1,5%.

Dane dotyczą drugiego kwartału, a zatem nie obejmują większości ekonomicznych konsekwencji wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. Większość ekonomistów jest zgodna, że w trzecim kwartale europejskie gospodarki odnotują zauważalnie gorsze wyniki.

Więcej danych

Bez większych zaskoczeń wypadły dane o wzroście PKB w Hiszpanii. Czwarta największa gospodarka strefy euro rosła w drugim kwartale w tempie 0,7% k/k i 3,2% r/r. Analitycy oczekiwali tymczasem wzrostu o 0,7% w ujęciu kwartalnym i 3,1,% w rocznym.

Negatywną niespodziankę sprawiła natomiast gospodarka Szwecji. Zamiast oczekiwanego tempa wzrostu PKB o 0,7% k/k i 3,7% r/r, tamtejszy urząd statystyczny poinformował o tempie 0,3% k/k i 3,1% r/r.

O 11.00 o wzroście PKB w strefie euro poinformuje Eurostat.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~WrażeDraże
We Francji mają jak w Aliorze. Okrągłe ZERO/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Ad
Mozecie wprowadzic limit dlugosci tekstow?
~rick
Proszę o poprawienie błędów.
1. Nie ma takiego państwa jak Francja. Jest kalifat francuski pod nadzorem żydowskim.
2. Nie ma czegos takiego jak wzrost PKB. Bo gdyby był wzrost to w Europie żyłoby się coraz łatwiej a przecież jest coraz gorzej.
3.Wzrost PKB oznacza m.in. zwiększenie prostytucji, bo tą nawet
Proszę o poprawienie błędów.
1. Nie ma takiego państwa jak Francja. Jest kalifat francuski pod nadzorem żydowskim.
2. Nie ma czegos takiego jak wzrost PKB. Bo gdyby był wzrost to w Europie żyłoby się coraz łatwiej a przecież jest coraz gorzej.
3.Wzrost PKB oznacza m.in. zwiększenie prostytucji, bo tą nawet w kolonii, zwaną Polską, traktuje się jako wzrost dobrobytu. Więc jedynie zmniejszenie się PKB może oznaczać poprawę.
4. Do PKB wlicza się produkcję śmieciowej żywności, toksycznych unrań, rozpylanie smug chemicznych np. nad Warszawą, budowanie falszywych muzeów, np. Polin, finansowanie in vitro, produkcja kondomów, aprzez to marnowanie meskiego nasienia,bezużyteczna praca urzędników i księgowych, wydawanie pieniędzy na psychopatów muzułmańskich tzw.nachodźców itd.
5. Użyteczny PKB to jest taki służący dobru Narodu to zapewne jakieś 5 % tego wyliczanie przez lewakow. A raczej nawet jest ujemny, bo wykonujemy prace destrukcyjną w ogólnym rozrachunku.
Ale tego żaden dupek zarażony ekonomią na studiach i tak nie.zrozumie.
~Alex
Samochód jechał 90 km/h. Po minucie jechał 100 km/h. Potem przez godzinę jechał nadal 100 km/h. Dziennikarze napisali, że przez godzinę samochód stał.

Wybaczcie, ale wasz bełkot znowu rani mi mózg i najlepiej będzie chyba przestać tu w ogóle zaglądać.
~lecznicaPISuaru_
zapraszam na stronę szydełkowanie narodowe
~Jasnowidzący
Francuska gospodarka stanęła ... nad przepaścią ... pytanie czy za chwilę ruszy z miejsca ?
~prosto
czy spotkałeś iedyś Francuza, który mówił po angielsku? ja nie. dlaczego zatem Polacy mająsię uczyć mówic o angielsku?!? Polacy nie gęsi i swój jezyk mają! niech amerykanie i anglicy i inni uczą się polskiego, jeżeli chcą jeść nasze jablka, zieminaki, pić mleko, oglądać nasze filmy, czytać litereatuę, chodzić czy spotkałeś iedyś Francuza, który mówił po angielsku? ja nie. dlaczego zatem Polacy mająsię uczyć mówic o angielsku?!? Polacy nie gęsi i swój jezyk mają! niech amerykanie i anglicy i inni uczą się polskiego, jeżeli chcą jeść nasze jablka, zieminaki, pić mleko, oglądać nasze filmy, czytać litereatuę, chodzić do naszych kościołow i jeździć naszymi samochodami. przepraszam zapomniałem, że my nie produkujemy własnych samochodów, ale to szczegół
~qwer
nie chcesz nie ucz sie. i wlasnie dlatego musimy uczyc sie jezykow obcych bo u nas dziadostwo dziadostwem pogania. nigdy nie wiadomo kiedy bedzie trzeba uciekac stad
~Malcolm
Bo dzieki temu nasza siła robocza i gospodarka wygra z francuską. Gdybyśmy jeszcze dzieciakom w szkole dali do wyboru chiński lub hinduski lub jakiejś innej gospodarki wschodzącej. Afryka się buduje (wolno- może być lepiej) ameryka łacińska także. Europa zdycha. EU kupi temu kontynentowi 5 min. a zabierze całe pokolenie Bo dzieki temu nasza siła robocza i gospodarka wygra z francuską. Gdybyśmy jeszcze dzieciakom w szkole dali do wyboru chiński lub hinduski lub jakiejś innej gospodarki wschodzącej. Afryka się buduje (wolno- może być lepiej) ameryka łacińska także. Europa zdycha. EU kupi temu kontynentowi 5 min. a zabierze całe pokolenie zdolnych i pacowitych ludzi. A tych strat już nie odbudujemy. Europe nalezy jeszcze wykorzystać jako dzwigni. I przenosić biznes bo EU i USA to już przeszłość. Rosja - jeśli nie jesteś oligarchą to też nie to miejsce aczkolwiek ma wiekszy potencjał. Można spróbować ale to już mocno nie na temat
Pozdrawiam

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki