REKLAMA

Francja sprzeciwia się przejęciu Carrefoura przez kanadyjski koncern Couche-Tard

2021-01-15 12:27
publikacja
2021-01-15 12:27
Francja sprzeciwia się przejęciu Carrefoura przez kanadyjski koncern Couche-Tard
Francja sprzeciwia się przejęciu Carrefoura przez kanadyjski koncern Couche-Tard
fot. Stephane Mahe / / FORUM

Rząd Francji "jasno i ostatecznie" sprzeciwia się przejęciu sieci Carrefour przez kanadyjską grupę Couche-Tard - powiedział w piątek w telewizji BFM TV minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Takie stanowisko uzasadniał troską o bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

"Moja odpowiedź jest niezwykle jasna: nie popieramy tej umowy. +Nie+ jest uprzejme, ale jasne i ostateczne" - mówił minister.

"Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne" - podkreślił Le Maire. Dodał, że jest to sprawa strategiczna dla państwa.

Informacje o propozycji przejęcia sieci francuskich supermarketów przez kanadyjski koncern prowadzący sieci małych sklepów spożywczych pojawiły się w środę. Jak informuje Reuters transakcja mogłaby być warta 20 mld dolarów.

Wraz z innymi sieciami handlowymi posiadający około jednej piątej francuskiego rynku spożywczego Carrefour odegrał główną rolę w zapewnieniu płynnych dostaw żywności podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przypomina agencja Reutera. Carrefour jest również największą siecią supermarketów w Europie i największym prywatnym pracodawcą we Francji.

Podczas pandemii prezydent Francji Emmanuel Macron wzmocnił swoje stanowisko wzywające do ochrony francuskiej suwerenności w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna czy przemysł - ocenia Reuters.

"Zakup Carrefoura przez zagraniczną firmę byłby dla nas wszystkich dużym problemem" - powiedział Le Maire. AFP przypomina, że rząd mógłby zablokować ten krok powołując się na przepisy dotyczące kontroli inwestycji zagranicznych pozwalające na blokowanie przejęć w przemyśle spożywczym.

"Dysponujemy instrumentem prawnym, którego wolałbym nie używać" - powiedział Le Maire dodając, że wykorzysta go, jeżeli będzie to konieczne. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
billbill
A co ma powiedzieć Polska w której większość to zagraniczne sklepy.
kkk1111
ale te francuzy głupie nie chcą oddać koncernu, panie Balcerowicz wytłumacz im pan jakie to dobro oddać wszystko ,a do bierz pan sobie geniusza prywatyzacji walense wszak tyle to warte ile dadzą ,jeszcze może pan jakiś order od nich dostaniesz,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki