Fińska minister o COP25: atmosfera braku zaufania wśród krajów

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się w atmosferze "sprzeczności" i "braku zaufania między krajami" - oświadczyła Krista Mikkonen, minister ochrony środowiska oraz zmian klimatu Finlandii, reprezentująca UE w Madrycie w ramach fińskiej prezydencji.

(fot. Krista Mikkonen / Twitter)

"Nigdy wcześniej między dyskusjami prowadzonymi w salach negocjacyjnych i poza nimi nie było tak dużego rozdźwięku" - przyznała minister, cytowana w oficjalnym komunikacie fińskiego rządu.

"Jest mi przykro, że międzynarodowa społeczność nie była w stanie bardziej zdecydowanie odnieść się do problemu klimatu i przekazu od naukowców. Kolejny rok będzie krytyczny. Każdy powinien spojrzeć w lustro i zastanowić się, jak możemy przywrócić wiarę w ten proces" - dodała.

Resort podkreślił, że głównym celem UE oraz Finlandii było uzgodnienie zasad możliwości wykorzystania międzynarodowych mechanizmów rynkowych podczas obowiązywania paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. (dotyczące m.in. handlu emisjami), który można by wdrożyć od początku przyszłego roku.

Zdaniem fińskiej minister trudności w negocjacjach spodziewano się już wcześniej, ponieważ wśród krajów obecna była "atmosfera nieufności", wynikająca m.in. z tego, że część dużych państw, jak Brazylia, "wydaje się podważać współpracę międzynarodową". USA, które wychodzą z porozumienia paryskiego – wskazała Mikkonen – również przyczyniły się do "braku zaufania" i rozwoju wątpliwości, dlaczego jedne kraje mają podejmować działania na rzecz redukcji emisji, podczas gdy inne nie.

"Pogląd UE był taki, że nieustalenie zasad jest lepszym wyjściem niż zatwierdzenie złych rozwiązań" - podkreślono w komunikacie fińskiego ministerstwa.

Trwający od 2 grudnia szczyt ONZ COP25 w Madrycie, przedłużony o dwa dni, zakończył się ostatecznie brakiem porozumienia wśród przedstawicieli ok. 200 krajów. Kolejny szczyt klimatyczny odbędzie się w listopadzie 2020 r. w Glasgow. W połowie 2020 r. UE ma też uaktualnić swoje cele dotyczące redukcji emisji. (PAP)

pmo/ ndz/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil