Fińska minister o COP25: atmosfera braku zaufania wśród krajów

2019-12-15 21:09
publikacja
2019-12-15 21:09

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się w atmosferze "sprzeczności" i "braku zaufania między krajami" - oświadczyła Krista Mikkonen, minister ochrony środowiska oraz zmian klimatu Finlandii, reprezentująca UE w Madrycie w ramach fińskiej prezydencji.

/ fot. Krista Mikkonen / Twitter

"Nigdy wcześniej między dyskusjami prowadzonymi w salach negocjacyjnych i poza nimi nie było tak dużego rozdźwięku" - przyznała minister, cytowana w oficjalnym komunikacie fińskiego rządu.

"Jest mi przykro, że międzynarodowa społeczność nie była w stanie bardziej zdecydowanie odnieść się do problemu klimatu i przekazu od naukowców. Kolejny rok będzie krytyczny. Każdy powinien spojrzeć w lustro i zastanowić się, jak możemy przywrócić wiarę w ten proces" - dodała.

Resort podkreślił, że głównym celem UE oraz Finlandii było uzgodnienie zasad możliwości wykorzystania międzynarodowych mechanizmów rynkowych podczas obowiązywania paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. (dotyczące m.in. handlu emisjami), który można by wdrożyć od początku przyszłego roku.

Zdaniem fińskiej minister trudności w negocjacjach spodziewano się już wcześniej, ponieważ wśród krajów obecna była "atmosfera nieufności", wynikająca m.in. z tego, że część dużych państw, jak Brazylia, "wydaje się podważać współpracę międzynarodową". USA, które wychodzą z porozumienia paryskiego – wskazała Mikkonen – również przyczyniły się do "braku zaufania" i rozwoju wątpliwości, dlaczego jedne kraje mają podejmować działania na rzecz redukcji emisji, podczas gdy inne nie.

"Pogląd UE był taki, że nieustalenie zasad jest lepszym wyjściem niż zatwierdzenie złych rozwiązań" - podkreślono w komunikacie fińskiego ministerstwa.

Trwający od 2 grudnia szczyt ONZ COP25 w Madrycie, przedłużony o dwa dni, zakończył się ostatecznie brakiem porozumienia wśród przedstawicieli ok. 200 krajów. Kolejny szczyt klimatyczny odbędzie się w listopadzie 2020 r. w Glasgow. W połowie 2020 r. UE ma też uaktualnić swoje cele dotyczące redukcji emisji. (PAP)

pmo/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Szczyt klimatyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki