FOR proponuje założenia nowej Ordynacji podatkowej

Usunięcie niejasnych i niespójnych przepisów, które utrudniają życie podatnikom i urzędnikom skarbowym, a także ułatwiają oszustwa to cel propozycji nowej Ordynacji podatkowej autorstwa Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Leszek Balcerowicz (fot. Rafal Siderski/Wprost/ / FORUM)


"Bez dalszych zdecydowanych reform Polska wyhamuje swój rozwój" - mówił lider FOR Leszek Balcerowicz na wtorkowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano założenia nowej Ordynacji podatkowej. Zapowiedział jednocześnie przygotowanie raportu z propozycjami reform, jakie Polska powinna przeprowadzić przez następne 25 lat, by "dogonić Zachód".

Balcerowicz podkreślał, że ordynacja miałaby rangę Kodeksu podatkowego, a jej celem byłoby usunięcie niejasnych i niespójnych przepisów, które utrudniają życie podatnikom i urzędnikom skarbowym, a także ułatwiają oszustwa. Nowa ordynacja miałaby też na celu usunięcie z prawa podatkowego przepisów, które "zniechęcają ludzi do pracy" i stanowią "pułapki socjalne".

Szczegóły propozycji przedstawił ekspert FOR Dariusz Adamski, który argumentował, że "system podatkowy jest naprawdę fatalny" i "należy do najgorszych w Unii Europejskiej", więc "reforma musi być głęboka". Zaznaczył, że ordynacja to zaledwie element systemu podatkowego, ale element podstawowy.

FOR proponuje m.in. zawężenie zakresu podmiotowego i przedmiotowego ustawy oraz wprowadzenie zasady "in dubio pro tributario" (zasada "domniemania niewinności podatkowej", proponowana już w projekcie prezydenckim). Ta ostatnia zasada, jak mówił Adamski, miałaby być "udoskonalona" względem pomysłu prezydenckiego. FOR przestrzega też przed wprowadzeniem do ustawy "zasady obejścia prawa podatkowego". Proponuje także wprowadzenie Karty Rzetelnego Podatnika.

Inne propozycje dotyczą przepisów szczegółowych, m.in. o zobowiązaniach podatkowych i obejmują np. wyłączenie możliwości naliczania odsetek za zwłokę podczas trwania postępowania karno-skarbowego. FOR postuluje też wprowadzenie zasady, że zabezpieczenie zobowiązania wygasa z mocy prawa, jeśli uchylona zostaje podstawa zabezpieczenia. Chce również dostosowania odpowiedzialności członków zarządów spółek za zobowiązania podatkowe do zakresu odpowiedzialności wynikającej z prawa upadłościowego.

Wśród pomysłów FOR są też propozycje dotyczące przedawnienia. Takie jak wykreślenie wszczęcia postępowania karno-skarbowego z katalogu zdarzeń zawieszających bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a także wyeliminowanie możliwości przerwania biegu terminu przedawnienia wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, jeśli okazałoby się, że środek ten zastosowany został wadliwie.

Inne pomysły FOR to przekształcenie instytucji indywidualnych ulg i zwolnień podatkowych w powszechną i indywidualną redukcję zobowiązania podatkowego. A także likwidacja autonomii postępowania podatkowego względem postępowania administracyjnego. To ostatnie jest autonomiczne od 1997 roku i, jak mówił Adamski, "nie sprawdziło się". Bo w efekcie reguły postępowania podatkowego są dziś "wewnętrznie sprzeczne" - argumentował.

Fundacja chce także zwiększenia funkcjonalności prowadzonego przez MF portalu podatkowego, integracji instytucji kontroli podatkowej i skarbowej, wprowadzenia nowych reguł konsultacji zmian prawa podatkowego oraz nowych "bodźców" dla zatrudnionych w aparacie skarbowym, by cechowały ich wyższe standardy. "Obecne bodźce są takie same dla osób wydających decyzje paszportowe i osób zatrudnionych w organach podatkowych, które często zmagają się z bardzo skomplikowanymi stanami faktycznymi" - mówił Adamski.

Na razie FOR przedstawia założenia, natomiast do końca 2015 roku, jak mówił Balcerowicz, ma być gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

Przedstawiciele FOR tłumaczyli, że przygotowali założenia, gdyż rząd planuje nową Ordynację podatkową dopiero około 2018 roku. Wyrazili jednocześnie nadzieję, że resort finansów skorzysta z ich propozycji przy pracy nad zapowiadanymi niebawem własnymi założeniami Ordynacji podatkowej. (PAP)

pś/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Ala

US Zamość pit wyslany 25 przez Internet,dzis po 17 zwrot na konto;)pozdrawiam

! Odpowiedz
2 1 ~podatnik

Panie Prokuratorze Generalny mam pytanie? Dlaczego osoba o nazwisku Leszek Balcerowicz nie jest oskarżony o udział i sprawstwo w aferach, że przypomnę tylko: FOZZ, OFE,etc?

! Odpowiedz
0 0 ~rysiul20

Niech juz jedzie uzdrawiac Ukraine ku radosci Putina

! Odpowiedz
0 3 ~MKZS

Tak, wiemy z waszych gazet że czołowy głosiciel i miłośnik tezy "Balcerowicz musi odejść" w końcu sam powiesił się we własnej toalecie na własnym pasku od gaci. Dlatego reformatorskie tezy o uproszczeniach i likwidacji barier należy głosić jak najrzadziej lub po uprzednim uzgodnieniu z pociągaczami demokratycznych sznurków. A i to w celu tylko i wyłącznie dopchania się do koryta na nowo. Bo przecież gdyby ktoś naprawdę chciał coś uprościć, to nie tylko zlikwidował by cały sektor doradztwa ale przede wszystkim wprowadziłby wolną konkurencję. A ta zagrażała by istniejącemu establishmentowi mafii białodomskiej. Więc autor też w końcu powiesiłby się u siebie w toalecie manifestując w ten sposób ostateczne zrozumienie niepoprawności głoszonych przez siebie tez reformatorskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~andrea

Dobre propozycje będą krytykowali tylko malkontenci i Smerf Maruda ! Prostych zasad i logiki , nigdy nie za wiele ! Gdy byśmy nie byli takimi zawistnikami i pieniaczami oraz byli narodem tak zdyscyplinowanym jak Koreańczycy Płd , to właśnie dobijaliśmy do celu .

! Odpowiedz
2 11 ~Wojtek

Balcerowicz chce naszego dobra.... ale my go już tak niewiele mamy.

! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 5 ~polskidziad

....ja już temu panu dziękuję .....wystarczy ,

! Odpowiedz
0 10 ~kl

Pamiętam jak włodarze tego kraju w latach 90-tych zapewniali, że po 25-30 latach dogonimy Zachód. Dziś od tych samych osób słychać "nie trzeba kolejnych 25 lat". Pytanie, dlaczego Korei Pld. udało się z rolniczego państwa stać się potęgą przez 25 lat, a Polsce udało się wysłać za granice 2 mln. obywateli, powiększyć dług ze 100 mld. do 1 bln, powiększyć liczbę urzędników ze 100 tys. do 400 tys., doprowadzić do upadku całe branże przemysłowe? Były też pozytywy, np. możemy jeździć niemieckimi autami. Wnioski. Trzeba oprzeć kraj na produkcji i eksporcie, wspierać ją rozwiązaniami podatkowymi, administracyjnymi, finansowymi, lobbingiem, kupowaniem tylko swoich produktów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~franek

W 1960 roku general Park Chung-hee w wyniku zamachu stanu objął władze, pierwszym krokiem była nacjonalizacja banków oraz częściowa nacjonalizacja przemysłu. Pozostali przedsiębiorcy zmuszeni zostali do płacenia podatków. Niestety aby zapewnić sobie niezależność od panów wyznania finansowego z Chicago (takich Balcerowiczow), wysłał na wojnę w Wietnamie ok. 300tys żołnierzy. http://www.sjsu.edu/faculty/watkins/park.htm
W czasie rządów gen Parka powstała potęga ekonomiczna Korei Pld. Jej największe koncerny. Niestety P.Park nie przeżył ostatniego zamachu w 1979. Obecnie jego córka jest prezydentem Korei Pld.
Pytanie: czy w Polsce możliwy byłby scenariusz Korei Pld? Być może, ale po jakiejś strasznej wojnie ,której nikomu nie życzę lub po załamaniu się systemu drukowanego pieniądza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.