REKLAMA

Europejskie stolice i Meksyk wyłączą diesle z ruchu

2016-12-02 12:00
publikacja
2016-12-02 12:00

Paryż, Madryt, Ateny oraz Meksyk chcą zakazać pojazdów z silnikami Diesla do 2025 roku – wynika z wypowiedzi burmistrzów podczas spotkania C40, zrzeszającego 86 miast z całego świata w celu walki z emisją gazów cieplarnianych.

fot. Olivier Arandel / / FORUM

Zakaz ten ma być kolejnym krokiem w walce ze zmianami klimatycznymi oraz ma pomóc w poprawieniu jakości powietrza w miastach.

- Jakość powietrza, którym oddychamy w naszych miastach, jest bezpośrednio powiązana z walką ze zmianami klimatycznymi. Obniżanie emisji gazów cieplarnianych oznacza czystsze powietrze i lepsze zdrowie dla naszych mieszkańców – powiedziała burmistrz Madrytu Manuela Carmena.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że 3 miliony osób umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Wydatnie do tego problemu przyczyniają się silniki Diesla, poprzez emisję pyłu zawieszonego i tlenków azotu, która w przypadku diesli jest wyższa niż w przypadku innych typów silników.

- To wpłynie na działania producentów samochodów. Historia pokazała, że firmy, które nie nadążają za regulacjami środowiskowymi ponoszą porażkę – skomentował ekspert BBC Roger Harrabin.

Burmistrzowie zapowiedzieli promowanie i różnego rodzaju zachęty do korzystania z alternatywnych sposobów poruszania się - z wykorzystaniem transportu publicznego czy za pomocą roweru.  

Dla Paryża nie jest to pierwszy krok w walce z samochodami. Od 1 lipca bieżącego roku samochody zarejestrowane przed 1997 rokiem mają zakaz wjazdu na teren miasta codziennie od 8.00 do 20.00 pod karą grzywny.

Liczba starszych samochodów może również ulec zmianie w Polsce wraz z wprowadzeniem zmian w stawkach akcyz na sprowadzane auta. Przypomnijmy, że będzie ona uzależniona od pojemności silnika, normy emisji spalin i wieku auta. Zmiany mają na celu podniesienie akcyzy w przypadku pierwszej rejestracji samochodów starszych niż 10-letnie z dużymi silnikami.

Jakub Krześnicki

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~TrzeciOddechKaczuchy
A moja Vectra 2.5V6 rocznik 96 pomyka sobie po Warszawie.W papierach ma na dwójce 120 a na piątce bez problemu zamyka licznik .Z tłumika owszem wylatuje ...ale woda destylowana
~StanRS
Widzicie, nawet w takim Meksyku. A Warszawka 100 lat za murzynami.
~cena
Czyli ceny diesla powinny iść w dol
~antykod
Filtr cząstek stałych emituje nanocząstki sadzy które są silnie trujące , więc zakaz wydaje się logiczny ale tylko dla samochodów z filtrem.
Samochód elektryczny jest znacznie droższy w eksploatacji od diesla po uwzględnieniu podatków.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze (akcyza z benzyny , akumulator
Filtr cząstek stałych emituje nanocząstki sadzy które są silnie trujące , więc zakaz wydaje się logiczny ale tylko dla samochodów z filtrem.
Samochód elektryczny jest znacznie droższy w eksploatacji od diesla po uwzględnieniu podatków.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze (akcyza z benzyny , akumulator dzierżawiony i samoczynnie się rozładowujący).
~tin_foil_hat
a ja ich wszystkich mam w ..

na legalu sobie napierdykam z cz 75 sp 01 shadow i to jest mój akt oporu przeciwko political correctness

na gwiazdke se kupie ar 15 i niech lewaki ida się walic
~niepelnosprawny_org
te niby gazy cieplarniane i tak będą, jedynie człowiek może polepszy sobie byt, może zacięta walka ekologów o wstrzymanie zanieczyszczania środowiska z czego rodzi sie ocieplenie klimatu (jak sami mówią), ustanie w końcu i zobaczą, że to nie było przyczyną jakoby ocieplającego sie klimatu...
~uma
słynne TDI do LAMUSA, co wymyśli polska wieś zielona, wieś wesoła?
~Wraki
Do 25 roku nikt oprocz afryki i zascianka w chinach nie bedzie jezdzil spaliniarzem, samochody elektryczne tylko i wylacznie, zauważcie, że w 2025 obecne nówki będą starymi klamotami, huty sobie z mimi poradzą
~Fred
Taaaaaak... a pamietsza back To The Future II? W 2015 roku mialy byc samochody latajace i co z tego wyszlo?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki