Europejskie stolice i Meksyk wyłączą diesle z ruchu

Paryż, Madryt, Ateny oraz Meksyk chcą zakazać pojazdów z silnikami Diesla do 2025 roku – wynika z wypowiedzi burmistrzów podczas spotkania C40, zrzeszającego 86 miast z całego świata w celu walki z emisją gazów cieplarnianych.

Europejskie stolice i Meksyk wyłączą diesle z ruchu
Europejskie stolice i Meksyk wyłączą diesle z ruchu (fot. Olivier Arandel / FORUM)

Zakaz ten ma być kolejnym krokiem w walce ze zmianami klimatycznymi oraz ma pomóc w poprawieniu jakości powietrza w miastach.

- Jakość powietrza, którym oddychamy w naszych miastach, jest bezpośrednio powiązana z walką ze zmianami klimatycznymi. Obniżanie emisji gazów cieplarnianych oznacza czystsze powietrze i lepsze zdrowie dla naszych mieszkańców – powiedziała burmistrz Madrytu Manuela Carmena.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że 3 miliony osób umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Wydatnie do tego problemu przyczyniają się silniki Diesla, poprzez emisję pyłu zawieszonego i tlenków azotu, która w przypadku diesli jest wyższa niż w przypadku innych typów silników.

- To wpłynie na działania producentów samochodów. Historia pokazała, że firmy, które nie nadążają za regulacjami środowiskowymi ponoszą porażkę – skomentował ekspert BBC Roger Harrabin.

Burmistrzowie zapowiedzieli promowanie i różnego rodzaju zachęty do korzystania z alternatywnych sposobów poruszania się - z wykorzystaniem transportu publicznego czy za pomocą roweru.  

Dla Paryża nie jest to pierwszy krok w walce z samochodami. Od 1 lipca bieżącego roku samochody zarejestrowane przed 1997 rokiem mają zakaz wjazdu na teren miasta codziennie od 8.00 do 20.00 pod karą grzywny.

Liczba starszych samochodów może również ulec zmianie w Polsce wraz z wprowadzeniem zmian w stawkach akcyz na sprowadzane auta. Przypomnijmy, że będzie ona uzależniona od pojemności silnika, normy emisji spalin i wieku auta. Zmiany mają na celu podniesienie akcyzy w przypadku pierwszej rejestracji samochodów starszych niż 10-letnie z dużymi silnikami.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~TrzeciOddechKaczuchy

A moja Vectra 2.5V6 rocznik 96 pomyka sobie po Warszawie.W papierach ma na dwójce 120 a na piątce bez problemu zamyka licznik .Z tłumika owszem wylatuje ...ale woda destylowana

! Odpowiedz
1 3 ~StanRS

Widzicie, nawet w takim Meksyku. A Warszawka 100 lat za murzynami.

! Odpowiedz
0 1 ~cena

Czyli ceny diesla powinny iść w dol

! Odpowiedz
1 3 ~antykod

Filtr cząstek stałych emituje nanocząstki sadzy które są silnie trujące , więc zakaz wydaje się logiczny ale tylko dla samochodów z filtrem.
Samochód elektryczny jest znacznie droższy w eksploatacji od diesla po uwzględnieniu podatków.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze (akcyza z benzyny , akumulator dzierżawiony i samoczynnie się rozładowujący).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~tin_foil_hat

a ja ich wszystkich mam w ..

na legalu sobie napierdykam z cz 75 sp 01 shadow i to jest mój akt oporu przeciwko political correctness

na gwiazdke se kupie ar 15 i niech lewaki ida się walic

! Odpowiedz
0 5 ~niepelnosprawny_org

te niby gazy cieplarniane i tak będą, jedynie człowiek może polepszy sobie byt, może zacięta walka ekologów o wstrzymanie zanieczyszczania środowiska z czego rodzi sie ocieplenie klimatu (jak sami mówią), ustanie w końcu i zobaczą, że to nie było przyczyną jakoby ocieplającego sie klimatu...

! Odpowiedz
9 4 ~uma

słynne TDI do LAMUSA, co wymyśli polska wieś zielona, wieś wesoła?

! Odpowiedz
0 2 ~Zr

masz na mysli warszawe?

! Odpowiedz
11 2 ~Wraki

Do 25 roku nikt oprocz afryki i zascianka w chinach nie bedzie jezdzil spaliniarzem, samochody elektryczne tylko i wylacznie, zauważcie, że w 2025 obecne nówki będą starymi klamotami, huty sobie z mimi poradzą

! Odpowiedz
2 10 ~Fred

Taaaaaak... a pamietsza back To The Future II? W 2015 roku mialy byc samochody latajace i co z tego wyszlo?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia