REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Europejskie giełdy tracą przed wystąpieniem Bena Bernanke

2011-08-26 14:27
publikacja
2011-08-26 14:27
Malejące nadzieje na dodruk pieniądza przez Rezerwę Federalną przyniosły spadki na europejskich giełdach. Inwestorzy czekają na wystąpienie Bena Bernanke.

Rosnące wątpliwości wokół dzisiejszego wystąpienia Bena Bernanke (godzina 16.00) skłoniły inwestorów do sprzedawania akcji. Trzeźwa ocena sytuacji amerykańskiej gospodarki zmniejsza nadzieje na kolejny dodruk pieniądza przez Rezerwę Federalną. Stany Zjednoczone doświadczają obecnie podwyższonej inflacji, przedsiębiorstwa zaciągają kredyt oraz rośnie podaż pieniądza. Wszystkie te czynniki przemawiają za wstrzymaniem kolejnego poluzowania polityki pieniężnej.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym szanse na realizację scenariusza oczekiwanego przez rynek jest rosnąca opozycja wobec Bena Bernanke. Podczas ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku trzech prezesów regionalnych oddziałów Fed - Richard Fisher, Narayana Kocherlakota i Charles Plosser – opowiedziało się przeciwko obietnicy utrzymania stóp blisko zerowego poziomu do 2013 roku. Ostatnim razem tak duży podział w FOMC miał miejsce w 1992 roku za czasów Alana Greenspana.

Nastrojów na rynkach nie poprawiają raporty gospodarcze. Amerykańska gospodarka mocno zwolniła, co pokazały dzisiejsze dane o produkcie krajowym brutto. Ponadto wcześniej przedstawiono serię raportów sygnalizujących pogorszenie koniunktury w sektorze przemysłowym oraz usługowym.

Obok problemów natury gospodarczej negatywne emocje wyzwala spór wokół zabezpieczenia pożyczek udzielanych Grecji. Najgłośniej takiego rozwiązania domaga się Finlandia, która jest wpierana przez kilka dodatkowych krajów. Wyjściem z sytuacji, które zostało zaproponowane przez europejskich polityków, jest zabezpieczenie pożyczek udziałami w greckich firmach państwowych oraz nieruchomościach.

Po 14.10 na europejskich giełdach dominowała czerwień. Niemiecki DAX tracił 2,5 proc. a francuski CAC 40 niemal 1,7 proc. Brytyjski FTSE 100 tracił 1 proc.

P.L.
Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~kasia
baranie przcież napisał, dzisiaj godz. 16:00
~vito
a może byś tak napisał kiedy to wystąpienie??? a nie się mądrzył?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki