REKLAMA

Europejski wyścig o pompy ciepła. Czy Polska wykorzysta swoją szansę?

2022-08-08 10:49
publikacja
2022-08-08 10:49
Europejski wyścig o pompy ciepła. Czy Polska wykorzysta swoją szansę?
Europejski wyścig o pompy ciepła. Czy Polska wykorzysta swoją szansę?
fot. Studio Harmony / / Shutterstock

Polski przemysł i rynek pracy mogą dużo zyskać na rosnącej w całej Europie popularności pomp ciepła. Sprzedaż tych urządzeń rośnie u nas najszybciej w Europie, a Polacy instalują je w swoich domach częściej niż Belgowie, Niemcy czy Brytyjczycy.

Elektryfikacja domowego ogrzewnictwa to jedna z głównych składowych zarówno ograniczania emisyjności budynków, jak i sposobów na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych – zwłaszcza w kontekście planowanego przez Unię Europejską odcięcia się od dostaw gazu z Rosji.

Komisja Europejska w ramach planu REPowerEU założyła podwojone tempo wdrażania indywidualnych pomp ciepła (PC), aby zainstalować ich 10 mln w ciągu najbliższych pięciu lat. Sektor ma być również wspierany pod względem możliwości produkcyjnych i kadrowych.

Polska liderem wzrostu

Jednocześnie ambitne plany formułują rządy – zwłaszcza tych państw, które są najmocniej uzależnione od gazu jako paliwa w ogrzewnictwie. Tu oczywiście przodują Niemcy, które do 2030 r. chcą zainstalować sześć milionów PC. Tamtejszy rynek pracy będzie potrzebował wzmocnienia nawet o ok. 100 tys. nowych instalatorów.

Choć Wielka Brytania opuściła UE z końcem stycznia 2020 r., to plany również ma ambitne. Zwłaszcza że w ubiegłym roku pod względem pomp ciepła zainstalowanych na 1000 gospodarstw domowych zajęła ostatnie miejsce wśród 21 państw należących do European Heat Pump Association (Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, EHPA).

WysokieNapiecie.pl

Wynik ten wyniósł niespełna 1,5. Co ciekawe, w tym rankingu Polska – z wynikiem powyżej siedmiu – wyprzedziła nie tylko Brytyjczyków, ale też Niemców (4,3) czy Belgów (5,5).

Tymczasem rząd wyspiarskiego państwa chciałby, aby do 2028 r. instalować 600 tys. PC rocznie. Plany dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej Wielkiej Brytanii w 2050 r. wymagają wyposażenia w PC ponad 27 mln domów. Jak wyliczył portal NewScientist, przy dynamice instalacji zanotowanej w ubiegłym roku zajęłoby to… ponad 600 lat.

Mocne przyspieszenie na europejskim rynku były już widoczne w ubiegłym roku, czyli przed agresją Rosji na Ukrainę, ale to „zasługa” potężnych podwyżek cen gazu. Według danych EHPA, w 2021 r. sprzedaż PC zanotowała rekordowy wzrost (+34 proc.), osiągając poziom 2,18 mln sztuk. Łączna liczba zainstalowanych pomp sięgnęła prawie 17 mln sztuk, co przełożyło się na ok. 14 proc. całego rynku grzewczego.

Kto zanotował największy wzrost w sprzedaży pomp ciepła? Jak długie są kolejki po pompy ciepła? Czy rynek jest gotowy by wykorzystać szansę? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Tomasz Elżbieciak

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jaho31
primo: sieci energetyczne na wsiach pod Warszawą czy Wrocławiem tego nie udźwigną

sekundo artykuł 5 lat po:
Będą dopłaty do ogrzewania pompami ciepła, każdy właściciel dostanie 5 tysięcy na prąd
do ogrzewania pompą

xqwztsa
Przesadzasz! U mnie we wsi pod Warszawą mam tylko około 600-700 wyłączeń prądu rocznie. Średnio 2-3 dziennie, ale ostatnio już i do 10 dojeżdżało.
ehud
Ten Elzbieciak jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Swoje doświadczenie zdobywał w PAPie oraz w katowickim oddziale "Koszer Cajtung" - lovely :)
pstrzezek
Czy to demeryt czy to omlet czy to ehujd.j, przekaz zawsze ten sam. Czyli szuka korzeni ;))))
niederfurzdorf
Fakty: mój sąsiad dumnie pokazywał mi swoją pompę dwa lata temu . Dziś mówi KICHA! Jeśli pompa to tylko gruntowa na dużą głębokość . Powietrzna nie daje rady i dużo prądu zużywa.
ehud
Może tu chodzi o jakieś pompy, które są napędzane ciepła wodą, bo te na prąd są bardzo drogie w eksploatacji.

Problem w tym, że w Polsce się nie produkuje nawet tych na prąd - główni gracze to firmy zagraniczne: Vaillant, Viessmann, Buderus, Stiebel Eltron i wiele innych.
-pio-
Autor artykułu jak przyszedł do WysokiegoNapięcia miał zajmować się m.in. infrastrukturą energetyczną. Stworzył artykuł sponsorowany, jak łatwo się sprzedać za garść srebrników. Takie zdanie samo przychodzi mi do głowy. Po kolei. Jaki wyścig? Jaka szansa? Wydaje mi się, że szansa jest po stronie instalatorów. Czy Polska i jej sieci Autor artykułu jak przyszedł do WysokiegoNapięcia miał zajmować się m.in. infrastrukturą energetyczną. Stworzył artykuł sponsorowany, jak łatwo się sprzedać za garść srebrników. Takie zdanie samo przychodzi mi do głowy. Po kolei. Jaki wyścig? Jaka szansa? Wydaje mi się, że szansa jest po stronie instalatorów. Czy Polska i jej sieci są w stanie utrzymać pompy ciepła? Zaokrąglę w dół - jest 2mln domostw, niech co drugie założy pompę. Autor jako ekspert powinien przewidzieć pobór prądu w miesiącach zimowych. No chyba, że nie jest ekspertem. Nasuwają się pytania:
Ile kosztuje pompa? Ile potrzebuje energii w ciągu roku? Jaki jest koszt roczny obsługi? Ile kosztuje serwisowanie?
Mi tego zabrakło. Ale nie jestem ekspertem. Jestem właścicielem domku, który po przeczytaniu tych wypocin na pewno nie stanie do wyścigu. Pozdrawiam.
ssmentek
No jeszcze dolicz to tego ile ten prąd by kosztował gdyby pompy faktycznie były masowo w użytkowaniu. To jest sztuczny temat na zamówienie od sprzedajnych "publicystów".
welsandar
Pisemko o dupie Jasia. Nic nie wnosi.

Polacy nigdy nie dogonią Niemców i Francuzów w pompach bo ci drudzy maja 99% dofinansowania od rządu. Tyle w temacie.
tom979
Artykuł sponsorowany. Wciskali fotowoltaikę a teraz na pompach ciepła chcą zarobić. Pompa droga. Prąd cały czas drożeje i nie ma pewności czy w ogóle będzie. Dodatkowo to też się zużywa i trzeba wymieniać. W ogóle to nieopłacalne ale co się frajerów na to nabierze to ich.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki