REKLAMA

Etniczne bezrobocie w USA. Czarni za latynosami, białymi i Azjatami

2016-02-16 06:00
publikacja
2016-02-16 06:00

Płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie. Oto standardowe kryteria, którymi urzędy statystyczne zazwyczaj okraszają swoje raporty dotyczące rynku pracy. Jest jednak wcale niemały kraj, w którym miesiąc w miesiąc analizuje się jeszcze jeden wymiar.

Blacks, whites, Asians, Hispanics – to terminy, na które natyka się osoba studiująca wnikliwie raporty Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych. Dane rasowe w spisach powszechnych amerykańscy statystycy zaczęli zbierać już w 1790 r., jednak wówczas chodziło głównie o opisanie liczby ludzi wolnych i niewolników, a samej stopy bezrobocia wówczas nikt nie mierzył.

Najdłuższą obecnie dostępną historię mają oczywiście dane dla białych Amerykanów. Następnie – co związane było ze zmianami w amerykańskim społeczeństwie - w latach 70. – dodano osoby czarnoskóre oraz pochodzenia latynoskiego, a pod koniec wieku Azjatów.

Grup tych mogłoby być jeszcze więcej, ponieważ w ankietach Departamentu Pracy można określić swoje pochodzenie jako „rdzenny Hawajczyk/mieszkaniec wysp Pacyfiku”, „rdzenny Amerykanin/mieszkaniec Alaski” lub wybrać „dwie lub więcej ras”. Jak twierdzi amerykańska administracja, osób należących do wymienionych grup jest jednak zbyt mało, aby dane od nich pozyskane można było uznać za statystycznie istotne.

Przejdźmy do najważniejszego, czyli do samych danych. Najwyższa stopa bezrobocia panuje wśród czarnych obywateli USA (9,1%; dane niewyrównane sezonowo za styczeń 2016 r.), nieco niższa wśród Amerykanów pochodzenia latynoskiego (6,6%), następnie biali (4,7%) oraz ze zdecydowanie najlepszym wynikiem Azjaci (3,7%). Kolejność dwóch pierwszych grup jest stała, dwie ostatnie natomiast wymieniają się miejscami co jakiś czas.

Przyczyny różnic w stopie bezrobocia to temat poruszany za oceanem każdego miesiąca zarówno w naukowych opracowaniach, jak i artykułach prasowych czy wreszcie w social media. Czynników wymienia się całe mnóstwo, od wykształcenia, statusu majątkowego i pozycji społecznej rodziców, przez uwarunkowania historyczne i kulturowe, aż po zwykłe stereotypy.

W tyglu narodów wciąż buzuje

Być może za kilkadziesiąt lat rozważania te przestaną mieć większy sens. Z roku na rok przybywa bowiem Amerykanów, którzy identyfikują się z wieloma rasami/grupami etnicznymi, a na dodatek mocno się one między sobą różnią.

Według ubiegłorocznego raportu Pew Research Center, grono to stanowi 6,9% dorosłych obywateli USA (17 milionów). Jako, że liczba tego typu par i małżeństw również stale rośnie, wśród dzieci wskaźnik wynosi nawet 10% wobec 1% w 1970 r. Według niektórych szacunków do 2050 do wielorasowego pochodzenia przyznawać będzie się co piąty obywatel USA, a do 2100 nawet co trzeci.

O tym, jak za kilkadziesiąt lat wyglądać mogą przeciętni Amerykanie w 2013 r. szeroko pisał magazyn „National Geographic”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~Konrad
>Według ubiegłorocznego raportu Pew Research Center, grono to stanowi 6,9% dorosłych obywateli USA (17 milionów). Jako, że liczba tego typu par i małżeństw również stale rośnie, wśród dzieci wskaźnik wynosi nawet 10% wobec 1% w 1970 r. Według niektórych szacunków do 2050 do wielorasowego pochodzenia przyznawać będzie się co piąty >Według ubiegłorocznego raportu Pew Research Center, grono to stanowi 6,9% dorosłych obywateli USA (17 milionów). Jako, że liczba tego typu par i małżeństw również stale rośnie, wśród dzieci wskaźnik wynosi nawet 10% wobec 1% w 1970 r. Według niektórych szacunków do 2050 do wielorasowego pochodzenia przyznawać będzie się co piąty obywatel USA, a do 2100 nawet co trzeci.

Napiszcie lepiej ile jest rozwodów w małżeństwach mieszanych, ale nie napiszecie bo by to nie pasowało waszym szegom
~azet
Od razu widać kogo deportować żeby gospodarka ruszyła z miejsca. Niestety tak sie nie stanie gdyż panuje terror poprawności politycznej. Rodowici pracujący Amerykanie przewidują max 30 lat zanim USA padnie i to jest info z pierwszej ręki.
~azet
Poza tym, statystyki etniczne kryminalistów w USA są jeszcze ciekawsze. Zainteresowanych odsyłam do własnych poszukiwań tych liczb, ponieważ są one wybitnie niekorzystne dla chorujących na polityczną poprawność.
~BIg
Mógłbyś określić kim są rodowici Amerykanie?
~Black24
W ciągu dnia nad miastem rozszalała się burza i piorun uderzył w dom zamieszkały przez białych, latynosów i murzynów. Przeżyli tylko biali. Dlaczego???? Ponieważ byli w pracy…
~bumbum
Średnie IQ w Czarnej Afryce jest poniżej 80. W Azji powyżej 100.
~WD40
"Najwyższa stopa bezrobocia panuje wśród czarnych obywateli USA"

Poprostu nie mają czasu, bo robią hip hop. Poza tym podejrzewam, że spora ich część może robić na czarno ;)
~Kamil
Mimo całego terroru poprawności politycznej nadal jak na dłoni widać co jest grane.
~aaaaa
Może należałoby taki wykres zrobić dla krajów europejskich czy dla Polski? Niestety, poprawność polityczna nie pozwala podać danych dotyczących grup etnicznych i społecznych...
~bbbbb
Gdzieś czytałem artykuł (na bankierze), że zarejestrowane bezrobocie wśród cygnów przekracza 70%.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki