REKLAMA

Erste spodziewa się głębokiej recesji w Polsce

2020-03-26 14:12
publikacja
2020-03-26 14:12

Ekonomiści Erste obniżyli prognozę dynamiki PKB w Polsce w 2020 r. do -3,7 proc. z 1,2 proc. - wynika z czwartkowego raportu banku. W 2021 r. Erste prognozuje odbicie dynamiki PKB do poziomi 3 proc. Ekonomiści szacują, że deficyt gg w bieżącym roku wzrośnie do 7,7 proc. PKB.

fot. Kuba Stężycki / / FORUM

"Obniżamy zatem prognozę wzrostu PKB na 2020 rok do poziomu -3,7 proc. z 1,2 proc. szacowanych wcześniej. Podczas, gdy dynamika wzrostu rdr w pierwszym kwartale pozostanie prawdopodobnie dodatnia, w drugim spodziewamy się głębszego hamowania do ujemnych poziomów. Oczekujemy, że konsumpcja prywatna znacznie spadnie i znajdzie się w tym roku na poziomie 2,3 proc. Spodziewamy się widocznego spadku wydatków gospodarstw domowych na transport, edukację, rekreację i kulturę, restauracje i hotele (głównie z powodu zamknięć), a także na dobra trwałe i odzież (z powodu niższych dochodów)" - napisano w raporcie.

"Niepewność na rynku pracy obniży zaufanie konsumentów, a spadek zatrudnienia wpłynie na poziom wydatków gospodarstw domowych. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek lub osoby zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony są szczególnie narażone na utratę dochodów. Ponadto wysoki poziom niepewności wpłynie również negatywnie na wzrost inwestycji, których dynamika może wynieść -5,3 proc. w 2020 r." - dodano.

Ekonomiści Erste szacują, że deficyt gg w bieżącym roku wzrośnie do 7,7 proc. PKB.

"Szok związany z rozprzestrzenianiem się COVID-19 wpłynie na finanse publiczne. Spowolnienie wzrostu gospodarczego zmniejszy dochody podatkowe w tym roku, a pakiet ratunkowy przedstawiony przez polski rząd zwiększy deficyt w tym roku. Oczekujemy wzrostu deficytu budżetowego do 7,7 proc. PKB" - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że w scenariuszu recesji w Polsce w tym roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na dalsze cięcie stóp procentowych.

"Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na podwyższonym poziomie ze względu na jej ścieżkę w pierwszym kwartale, ale wraz ze słabnącym popytem spodziewamy się, że będzie stopniowo spadać przez cały rok. Podwyższona inflacja nie powinna być problemem dla NBP, jednak w obliczu tak głębokiej recesji, prawdopodobnie skupi się on na perspektywach wzrostu gospodarczego. Realizacja scenariusza recesji jest, naszym zdaniem, zgodna z dalszymi obniżkami stóp procentowych" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
and-owc
"Ernest" ogłasza zalecenia NBP bo oni się wstydzą to powiedzieć.
leoto
A co Erste wróży Austrii i Rosji bo to oni są udziałowcami? Pewnie full prosperita i dobrobyt.
vitosza
Jacyś kolesie z erst (Niemcy?), wróżą z fusów. Nikt przecież nie wie, w którą stronę pójdzie cała sytuacja z tym wirusem. Właśnie stąd całe przerażenie bo jest to poza kontrolą. Wszystkie gospodarki porządnie oberwą, szczególnie te bogate, a Polska może najmniej.
plutarch
Przepraszam - to się teraz nazywa: polityka godnościowa (dawanie w łapę) i podnoszenie z kolan (za kredyt).
fermax
$$$$$$ sie drukują niech chłopaki z NBP pomysla nad zakupem wiekszej ilości drukarek i podwyższeniem drukowanych nominalów bo potem okaże sie ze peYsy były szybsze i nie ma juz nic do kupienia...i pod koniec roku w energetyce i KGHM wali czosnkiem..i terminal LPG tez nie nasz..
macierz
Przecież to zapaść gospodarcza! Tak kończą się rządy pozorantów, oraz ignorantów, zapomnieli wspomnieć o wysokim bezrobociu, i spadku dochodów realnych.
fred_
Tez uwazam, ze inflacji duzej nie bedzie. Popyt spadnie i to bardzo.
zbyszek_
Mike Maloney przewiduje, że bedzie deflacja, creacja waluty a potem inflacja.
obeznany
a surowce tanie, popyt strasznie spadł, więc drukują na potęgę i robią helicopter money, bo tak bardzo boją się deflacji

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki