Eksperyment z dochodem gwarantowanym w Stanach Zjednoczonych

W Dolinie Krzemowej zaczyna się eksperyment polegający na wysyłaniu stu rodzinom w Oakland od tysiąca do 2 tys. dolarów miesięcznie przez rok. Chodzi o sprawdzenie skutków mechanizmu redystrybucji w postaci gwarantowanego dochodu.

Eksperyment z dochodem gwarantowanym w Stanach Zjednoczonych
Eksperyment z dochodem gwarantowanym w Stanach Zjednoczonych (YAY Foto)

"Dochód gwarantowany ma jedną wielką zaletę: budzi nadzieje po obu stronach spektrum debaty ekonomicznej" pisze autor artykułu, Rafał Woś w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Socjalliberałowie widzą w nim mechanizm walki z rosnącymi nierównościami majątkowymi. Radykalni socjaliści też są za, bo uważają, że pewna suma gwarantowanego i bezwarunkowego dochodu pozwoli pracownikom wzmocnić swą pozycję na nadmiernie zglobalizowanym rynku pracy zdominowanym przez kapitał (pracodawców). Popytowcy liczą z kolei, że dofinansowanie spauperyzowanych robotników i klasy średniej ożywi koniunkturę umożliwiając tym samym zachodnim gospodarkom powrót na ścieżkę wzrostu.

"Co jednak najciekawsze, gwarantowany dochód podstawowy pociąga również ekonomicznych konserwatystów, którzy widzą w nim ślad koncepcji +podatku negatywnego+ Miltona Friedmana" czytamy w artykule. Jednakże "Friedman chciał, by podatek negatywny zastąpił socjalne komponenty państwa dobrobytu" zaznacza autor.

Eksperymenty tego rodzaju przeprowadzano jak dotąd w krajach biednych, gdzie okazało się, że "dawanie ludziom pieniędzy przez dłuższy czas jest mniej kosztowne" i nie wiąże się z ryzykiem, że "będzie to zachęta do niepracowania".

Eksperyment w Oakland, prowadzony przez firmę Y Combinator będzie pierwszym tego rodzaju w krajach wysoko rozwiniętych - podsumowuje "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Rafi

Jak by zaczęli od komunizmu wojennego to szybciej by im przeszło, a tak będą się gotować jak żaba.

! Odpowiedz
2 1 ~autor_widmo

Ale czemu testowac skoro na Alasce jest dochód gwarantowany? Przecież widać, że to w niczym nie szkodzi. Skoro jest tak, że jest wysoka efektywność producji i wpada kasa do budżetu, a z drugiej strony ludziom brakuje, to naturalne jest, że można im dać za to, że są. A dzicko nie na kieszonkowego? A dajemy "za nic" i co, lenie same w świecie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~Eltor

To Woś to popełnił, to co się dziwić? Wyznawca Marksa i Engelsa - ciągle sprzedaje to samo odgrzewane danie, upichcone co chwila w nieco innym garnku, licząc że tym razem ludziom jednak może posmakuje.

! Odpowiedz
1 7 ~herb

miliony murzynow juz od pokolensa chowane przez panstwo I juz bialych jest mniejszosc.

! Odpowiedz
5 0 ~anty_pis_2016

Jakie chowane przez państwo, a kieszonkowego dzieciom nie dajesz? To kraj nie może swoim obywatelom dać, jak ma? Kraj - rodzina.

! Odpowiedz
0 3 ~gość odpowiada ~anty_pis_2016

A wiesz jakie są problemy z dorosłymi dziećmi, które dostawały wikt, opierunek, mieszkanie i kieszonkowe..., i które w wieku 35 lat nie chcą lub nie mogą się usamodzielnić...

! Odpowiedz
1 18 ~dd

Jak dodruk w gieldy i banki juz nie pomaga to trzeba zrzucac z helikoptera do ludzi....

! Odpowiedz
2 10 ~lel

"
Eksperymenty tego rodzaju przeprowadzano jak dotąd w krajach biednych, gdzie okazało się, że "dawanie ludziom pieniędzy przez dłuższy czas jest mniej kosztowne" i nie wiąże się z ryzykiem, że "będzie to zachęta do niepracowania".
"
- jak to fajnie przy okazji wyciągnąć zza pazuchy baśniowy argument

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ~endi

likwidacji ulega cała armia urzędników z Opieki Społecznej , ZUS i KRUS , ci ludzie przechodzą do różnych działów gospodarki więc generalnie pomysł uważam za dobry . Minimalny dochód gwarantowany pełnił by funkcję swoistej emerytury obywatelskiej , renty czy stałej zapomogi bez konieczności zaliczania wizyt u setek urzędników , pisania różnych podań , wyciągania różnych dokumentów , papierków , świstków , odwołań w sądach od decyzji urzędników itd , słowem uproszczenie życia połączone z tanim państwem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~sceptyk odpowiada ~endi

nie przechodzą do innych działów gospodarki tylko stają po stronie biorących.
dawanie czegokolwiek za darmo jest sprzeczne z naturą i wypacza zdrowe mechanizmy w społeczeństwie - i na pewno będzie zachętą do niepracowania.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.