Egipt zmieni wygląd placu Tahrir w Kairze, by nie przypominał o 2011 roku

Na kairskim placu Tahrir "wyrosną" palmy, pomniki faraonów i majestatyczny obelisk. Wszystko po to, aby - jak pisze agencja EFE - nie przypominał arabskiej wiosny, która doprowadziła do obalenia trzydziestoletniej dyktatury Hosniego Mubaraka.

(fot. Mohamed Abd El Ghany / Reuters)

W przeddzień dziewiątej rocznicy antyrządowych protestów, które rozpoczęły się na masową skalę 25 stycznia 2011 r., na placu pracują koparki i betoniarki, by zamienić jego przestrzeń w oazę „archeologiczną i turystyczną”.

Gubernator stolicy Egiptu Chaled Abdel Aal, uzasadniając przed paru dniami ideę przebudowy placu Tahrir, powiedział, że jej celem jest "nawiązanie do historycznej tradycji faraonów" i w tym celu wokół placu zostaną ustawione niektóre monumentalne rzeźby muzealne.

Mimo że wszelkie zbiorowe protesty są obecnie w Egipcie zakazane we wrześniu ubiegłego roku doszło w Kairze w pobliżu placu Tahrir do znaczących, choć niezbyt masowych demonstracji przeciwko rządom prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego. Aresztowano wówczas w całym kraju 4 tys. osób.

Wielu działaczy opozycji pozostaje od tego czasu za kratami, a inni - jak pisze EFE - unikają kontaktów z zagranicznymi dziennikarzami, którzy przygotowują teksty z okazji zbliżającej się rocznicy rewolucji, po której w 2013 roku nastąpił wojskowy zamach stanu przeciwko islamistycznemu prezydentowi Mohamedowi Mursiemu, po czym władzę objął Sisi.

Podczas gdy w Kairze panuje niezmiennie bardzo intensywny ruch samochodowy, wjazy na plac Tahrir są kontrolowane przez uzbrojonych wojskowych i policjantów w kominiarkach. (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne