REKLAMA
WAŻNE

Dzień bez Samochodu - w tych miastach za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej

2023-09-21 21:59
publikacja
2023-09-21 21:59

W piątek w całym kraju obchodzony jest Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach komunikacja miejska będzie tego dnia darmowa. W niektórych dla wszystkich, a w innych za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu. Z bezpłatnych przejazdów zrezygnował Olsztyn.

Dzień bez Samochodu - w tych miastach za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej
Dzień bez Samochodu - w tych miastach za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej
fot. Cezary Pecold / / Forum

W Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim z oferty darmowej komunikacji miejskiej mogą korzystać wszyscy podróżni bez żadnych wymogów. Kasowniki w pojazdach zostaną w tych miastach wyłączone.

Dodatkowo w stolicy, tego dnia można bez biletu podróżować pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich.

"Do akcji dołączyli także przewoźnicy aglomeracyjni na liniach 9xx i okoliczne gminy. Nie trzeba przy tym mieć ze sobą dowodu osobistego, czy prawa jazdy" – przekazał PAP Tomasz Sikora z wrocławskiego magistratu.

W Szczecinie do bezpłatnego przejazdu pociągami regionalnymi dla dwóch osób będzie uprawniał dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących, tj. w woj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim.

W województwie łódzkim pociągami oraz w Łodzi komunikacją miejską bezpłatnie będzie mogło poruszać się w piątek wraz z właścicielem auta tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto. Natomiast w Lublinie i Częstochowie z oferty darmowych przejazdów komunikacją miejską skorzysta tylko właściciel auta.

W komunikacji miejskiej w Gdańsku do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami uprawnieni będą posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. W trakcie przejazdu należy mieć ze sobą także dokument tożsamości ze zdjęciem.

W Gdyni i Wejherowie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni będą właściciele samochodów osobowych, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Ten sam wymóg obowiązywał będzie także w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Polregio (w granicach województwa pomorskiego). Takie same zasady będą obowiązywać w komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Z darmowej komunikacji w Dniu bez Samochodu zrezygnował Olsztyn. "My do korzystania z publicznej komunikacji zachęcamy cały rok" - powiedziała PAP rzecznik prasowa ratusza Marta Bartoszewicz.

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania, której celem jest promocja proekologicznych rozwiązań i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach. Święto kończy Europejski Tydzień Mobilności, który przypada w dniach 16-22 września.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku.

Autorzy: Marta Stańczyk, Agata Tomczyńska, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Małgorzata Miszczuk, Piotr Nowak, Bartłomiej Pawlak, Piotr Mirowicz, Maciej Świerzy, Marcin Rynkiewicz

mas/ ato/ jwo/ misz/ pin/ bap/ pm/ macs/ mmd/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (7)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Dzień "pieszego pasażera", coś z Misia...
inwestor.pl
Kiedy będzie dzień bez kłamstw polityków? Naród zasługuje na takie święto.
peluquero
Nie ma czegoś takiego jak za darmo, wszystko absolutnie wszystko kosztuje, najpoważniejszym składnikiem jest energia, nawet oddech nie jest za darmo, natomiast drugim składnikiem jest czas.

Można powiedzieć bezpłatnie (w pełni po stronie pasażera uwzględniając jedynie kwestię zakupu biletu, czyli płatność), lub bardziej ocierający
Nie ma czegoś takiego jak za darmo, wszystko absolutnie wszystko kosztuje, najpoważniejszym składnikiem jest energia, nawet oddech nie jest za darmo, natomiast drugim składnikiem jest czas.

Można powiedzieć bezpłatnie (w pełni po stronie pasażera uwzględniając jedynie kwestię zakupu biletu, czyli płatność), lub bardziej ocierający się o polemikę zwrot - bezkosztowy (tu też po stronie pasażera, ale koszty są i będą przerzucone, natomiast koszt biletu jest zerowy), ale na pewno nie za darmo.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki