Dziedziczak: W Polonii widzimy partnera, nie petenta

W Polonii widzimy partnera - zadeklarował w wywiadzie dla wtorkowego "Naszego Dziennika" parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości i b. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Zmieniliśmy filozofię podejścia do tej kwestii. Nasi poprzednicy uważali, że Polonia to jest petent który sprawia kłopot. My w Polonii widzimy partnera" - powiedział dziennikowi Dziedziczak.

Jak przypomniał, Senat zwiększył budżet na programy polonijne z 75 mln zł do 100 mln zł. "Wprowadziliśmy szereg korzystnych zmian w prawie. To m.in. polonijne legitymacje szkolne dla każdego polskiego dziecka uczącego się za granicą. Rozszerzyliśmy też Kartę Polaka na cały świat" - dodał były wiceminister spraw zagranicznych.

"Ale partnerstwo polega też na tym, że prosimy naszych rodaków o to, żeby byli współodpowiedzialni za Polskę. To wiąże się z odpowiedzią na nasz apel, aby bronili dobrego imienia naszego kraju, gdzie tylko są nasi rodacy" - mówił.

Przypomniał przy tym, że "prosimy też o tworzenie propolskiego lobby, gdzie są Polacy". "Żeby się integrowali i naciskali w ważnych dla nas sprawach na polityków danych krajów, których wybierają w wyborach. Trzecia nasza prośba, aby utrzymywali więzy z Polską, krzewili jej kulturę i przekazywali ją następnym pokoleniom" - powiedział.(PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ mark/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.