REKLAMA

Duże zmiany w radzie nadzorczej PKO BP

Adam Torchała2016-02-25 10:41redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-25 10:41
Bankier.pl

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego dokonało znaczących zmian w radzie nadzorczej spółki. 

W pierwszej części zgromadzenia Ministerstwo Skarbu Państwa zgłosiło wniosek o odwołanie sześciu dotychczasowych członków rady nadzorczej. W gronie tym znaleźli się Jerzy Góra (dotychczasowy przewodniczący rady), Mirosław Czekaj, Piotr Marczak, Marek Mroczkowski, Krzysztof Kilian oraz Zofia Dzik. Jako uzasadnienie zmian, MSP podało chęć wzmocnienia nadzoru nad działalnością banku.

Zgromadzenie podjęło decyzję o odwołaniu wspomnianych wyżej członków. Stanowiska w radzie nadzorczej utrzymały Małgorzata Dec-Kruczkowska oraz Elżbieta Mączyńska-Ziemacka. W radzie nadzorczej po głosowaniu pozostało siedem wakatów, wcześniej z pełnienia swojej funkcji zrezygnowała bowiem Mirosława Boryczka.

Nowi członkowie rady

WZA w kolejnym głosowaniu powołało siedmiu nowych członków rady nadzorczej na wolne wakaty. Radę zasilili zaproponowani przez MSP: Adam Budnikowski (profesor nauk ekonomicznych i były rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie), Wojciech Jasiński (obecny prezes PKN Orlen, były minister Skarbu Państwa), Janusz Ostaszewski (były dyrektor departamentu w MF oraz dyrektor Instytutu Finansów na SGH), Piotr Sadownik (prawnik) oraz Agnieszka Winnik-Kalemba (zasiadała w RN PKO BP w latach 2006-2008, również prawnik). 

Dodatkowo do rady powołano także zgłoszonego przez Aviva OFE Mirosława Barszcza (były wiceminister finansów i były minister budownictwa) oraz zgłoszonego przez Metlife Andrzeja Kisielewicza (profesor Uniwersytetu Wrocławskiego). Odrzucono kandydaturę Pawła  Góreckiego zaproponowanego przez Pekao OFE.

MSP zaproponowało Piotra Sadownika jako przewodniczącego rady nadzorczej, jego zastępcą ma być Agnieszka Winnik-Kalemba.

Jagiełło straci koronę?

Wśród uprawnień rady nadzorczej znajduje się m.in. powoływanie i odwoływanie członków zarządu. Wymiana organu nadzorczego może więc być pierwszym krokiem do wymiany zarządu (podobny scenariusz był obserwowany w ostatnich tygodniach na innych spółkach, w których swoje udziały posiada MSP). Warto dodać, że podczas WZA dokonano także korekty statutu, która sprawia, że radzie będzie łatwiej dokonać zmian w zarządzie.

Prezesem PKO BP jest obecnie Zbigniew Jagiełło, który stery banku przejął za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Na rynku spekulowano, że być może pozostanie on na swoim stanowisku także za rządów Prawa i Sprawiedliwości, po ostatniej podwyżce opłat trafił on jednak na dywanik Komisji Finansów PublicznychW środę minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował PAP, że resort skarbu nie planuje na razie zmian w zarządzie PKO BP, poczeka na rekomendacje ze strony nowej rady nadzorczej.

Dziś minister w swoim oświadczeniu dotyczącym WZA PKO BP wyraził swoje zadowolenie ze zwiększenia znaczenia rady. - Zmiany w statucie PKO BP mają na celu przywrócenie ogólnej zasady, zgodnie z którą rada nadzorcza ma prawo wpływać na kształt całego zarządu. Dotychczas statut PKO BP był wyjątkiem od tej reguły, co w skrajnym przypadku mogło prowadzić do paraliżu decyzyjnego. Poprawiony statut spółki zapewnia stabilność i ciągłość działania organów korporacyjnych w długim okresie - oświadczył Jackiewicz.

Minister skarbu liczy, że "nowa rada nadzorcza w oparciu o doświadczenia z ubiegłych tygodni - będzie wykazywać się ponadstandardową wrażliwością na kwestie związane z komunikacją z rynkiem i klientami".

- Zgoda prawie wszystkich akcjonariuszy PKO BP jest dla mnie wyraźnym sygnałem, że obrany przez nas kierunek wzmacniania nadzoru właścicielskiego jest oceniany jako korzystny dla spółek i ich właścicieli - dodał szef resortu skarbu.

Źródło:Bankier24
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~kolesie
Już za zakup "Nordei" to nie powinien polecieć ze stołka????????????Przekręt stulecia! 16 miliardów w toksycznych kredytach - we franku! - do spłaty!!!!!! Ryzyko????? Kto obliczył to ryzyko????? To taki zakup miał "wzmocnić " kondycje finansową PKO?????? Bo co??? Ratował "kolesia" Już za zakup "Nordei" to nie powinien polecieć ze stołka????????????Przekręt stulecia! 16 miliardów w toksycznych kredytach - we franku! - do spłaty!!!!!! Ryzyko????? Kto obliczył to ryzyko????? To taki zakup miał "wzmocnić " kondycje finansową PKO?????? Bo co??? Ratował "kolesia" na polecenie "kolesia" z peło???? No ciekawe czy teraz "koleś" z PiS uratuje mu d*???
~niezadowolony
"Zadaniem notowanej na giełdzie spółki akcyjnej jest dostarczanie wartości dla akcjonariuszy - dywidenda - a więc przede wszystkim zarabianie pieniędzy. Powinno to być jasne dla " ... gównego menagera? patrząc na akcje PKO i brak dostarczania tychże wartości, to co ten tam jeszcze robi?????????? buduje "wieżę"?"Zadaniem notowanej na giełdzie spółki akcyjnej jest dostarczanie wartości dla akcjonariuszy - dywidenda - a więc przede wszystkim zarabianie pieniędzy. Powinno to być jasne dla " ... gównego menagera? patrząc na akcje PKO i brak dostarczania tychże wartości, to co ten tam jeszcze robi?????????? buduje "wieżę"??????? Chyba Babel - dla PiS????????
~dr2eko
emeryt chyba - data i miejsce urodzenia: 1 kwietnia 1948 (67 lat) ; prima aprilis
~ADAM_NA_PREZESA
teraz rada. za chwilę cały zarząd. w imieniu czytelników, akcjonariuszy i inwestorów złaszam kandydatrę Pana Adama na nowego prezesa PKO
~DOBRAZMIANA
nareszcie dobra zmiana. to jest polski bank i cały zysk powinien przeznaczać na pomoc spcjalną dla Polaków i podatek też. tak jak KGHM a nie inwestować gdzieś tam po zagranicach. czekam na kasę
~xyz
Jestem za, ale nie w sytuacji gdy Skarb Państwa posiada w spółce 31,39% udziałów. Skoro sprzedano akcje inwestorom, to należy dbać o zysk spółki i dzielić się tym zyskiem z innymi udziałowcami. Niestety w Polsce od pewnego czasu w ramach akcjonariatu obywatelskiego wydymało się inwestorów indywidualnych, wydymało Jestem za, ale nie w sytuacji gdy Skarb Państwa posiada w spółce 31,39% udziałów. Skoro sprzedano akcje inwestorom, to należy dbać o zysk spółki i dzielić się tym zyskiem z innymi udziałowcami. Niestety w Polsce od pewnego czasu w ramach akcjonariatu obywatelskiego wydymało się inwestorów indywidualnych, wydymało się również zagranicę. Teraz czas na wydymanie resztek OFE i już nie będzie kogo dymać, bo uprzednio wydymani od GPW będą się trzymać bardzo daleko, a smród pozostanie na długo zniechęcając potencjalnych nowych leszczy.
~radekzradomia odpowiada ~xyz
zagrniaczni inwestrozy niech inwestują u siebie. po co mi w akcoanriaci pko islamiści albo buddyści. co może za chwilę będę musiał budować dla nich meczety? polskie banki dla Polaków

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki