REKLAMA

Bankowcy na sejmowym dywaniku [Relacja]

2016-02-09 11:03
publikacja
2016-02-09 11:03
Bankowcy na sejmowym dywaniku [Relacja]
Bankowcy na sejmowym dywaniku [Relacja]

Bankowcy na “sejmowym dywaniku”. Komisja Finansów Publicznych zapoznaje się dziś z informacją KNF, UOKiK oraz przedstawicieli banków na temat podwyżek marż, prowizji i innych opłat, do których doszło ostatnio lub które są zapowiadane w najbliższym czasie. Wydarzenie to na żywo relacjonujemy w Bankier.pl.

W posiedzeniu komisji uczestniczą prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes mBanku Cezary Stypułkowski, prezes Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki, wiceprezes Alior Banku Witold Skrok, prezes Banku BPH Richard Gaskin, wiceprezes Raiffeisen Polbanku Maciej Bardan, wiceprezes Eurobanku Marcin Ciszewski oraz wiceprezes BOŚ Piotr Lisiecki.

W Sejmie są dziś także przewodniczący Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak, wiceminister Konrad Raczkowski z MF oraz wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

W Komisji Finansów Publicznych zasiada 47 posłów. Jej przewodniczącym jest Andrzej Jaworski, który prowadzi dzisiejsze posiedzenie.

Tło sprawy:

Ruszyła lawina podwyżek za usługi bankowe

PKO Bank Polski podnosi opłaty klientom detalicznym

PKO BP tłumaczy się z podwyżek. Sprawa trafi do Komisji Finansów Publicznych

Szałamacha: Nie ma podstaw do podnoszenia opłat przez banki

Idzie podatek. Pierwsze banki podnoszą marże

[15:21] Przewodniczący Jaworski zamknął posiedzenie komisji. Podsumowując, ocenił, że szefowie banków jednoznacznie odpowiedzieli, że to co się dzieje z marżami i podwyższaniem opłat, nie jest w żaden sposób związane z tzw. podatkiem bankowym. "Myślę, że przetnie to spekulacje, które były w mediach, ale komisja nie przyjęła do wiadomości powodów, dla których te marże rosną. Cieszę się, że minister finansów zapowiedział wystąpienie do UOKiK i KNF o zbadanie tej sprawy. Jak tylko ta odpowiedź będzie, to do tematu wrócimy. Wbrew temu co mówiła PO, komisja finansów publicznych jest upoważniona do tego, by dbać o interesy konsumentów i klientów banków. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości i nieprawidłowości, to jesteśmy po to, żeby to wyjaśniać" - zaznaczył.
[14:58] Obserwujemy próbę osłabienia pozycji konkurencyjnej i naruszanie interesów akcjonariuszy polskich banków przez niektóre banki zagraniczne, które przenoszą udzielanie kredytów za granicę. Otrzymaliśmy takie informacje od kilku biur doradztwa. Suma aktywów, która próbuje być wyprowadzona w ten sposób jest znacząca - stwierdził Raczkowski.

Poinformował, że resort nie wyklucza, iż praktyki banków mogą doprowadzić do konieczności noweli ustawy o podatku bankowym.


[14:55] Wiceminister finansów Konrad Raczkowski zapowiedział, że ministerstwo zwróci się do KNF o zbadanie tego, czy banki zagraniczne starają się ominąć podatek bankowy poprzez wyprowadzanie aktywów z Polski. 

Otrzymujemy takie informacje od niektórych biur doradztwa, (...) które też w tym uczestniczą. (...) Na pewno takie pismo skierujemy do Komisji Nadzoru Finansowego o zbadanie tej sprawy" - mówił wiceszef MF na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów.

Dodał, że resort finansów zbada, czy takie operacje nie są próbą nielegalnego uchylania się od opodatkowania. "Jeśli tak jest, jest to niezgodne z prawem i podlega penalizacji. (...) Suma aktywów, jaka w tej chwili próbuje być wyprowadzana, jest znacząca" - ocenił.

W związku z tym - według niego - być może będzie potrzebna nowelizacja niedawno uchwalonej ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Zaznaczył, że to "nie jest fair w stosunku do polskich obywateli"


[14:52] - Jakby ktoś potrzebował narządów do przeszczepu, to zawsze najlepsze jest serce bankowca, bo bankowiec ma serce nieużywane - wtrącił znany z bon motów poseł Cymański.


[14:50] Poseł Cymański z PiS: Najważniejsze jest to, że nikt nie został wezwany, tylko osoby zostały zaproszone. Musimy rozróżniać te elementarne kwestie. Tu nikt nie stoi na baczność. Całe spotkanie było reakcją na wielka wrzawę w mediach, bo oto banki od razu sobie przerzuciły koszty związane z podatkiem bankowym. Płacz, pisk przerażonych klientów. Słyszeliśmy te odpowiedzi, bo żeby je ocenić, to trzeba je porównać. Jeżeli byśmy to wzięli na osi czasowej, jak to wyglądało w poszczególnych latach – a były lata nietypowe  - (…) co do tego, że nie ma żadnych przełożeń, to nie wierzę, bo bo sam pracowałem w banku i może jest dobrze, ale nie aż tak dobrze.


[14:46] Poseł Szewczak odpowiada na zarzuty Nitrasa: Jestem tu w charakterze parlamentarzysty, posła na Sejm RP, którego wybrali tacy sami wyborcy jak pana Nitrasa. Rozumiem, że pan Nitras jest specjalistą w zakresie finansów i bankowości, ale polecam obejrzeć ze dwa posiedzenia komisji finansów USA, gdzie posiedzenie takie jak to byłoby uznane za nudne. Są różne opinie na temat instytucji kontroli rynku finansowego i bankowego i warto wiedzieć, że rolą parlamentarzysty jest kontrola instytucji rządowych i państwowych, a nie odwrotnie, Rozumiem, że przez 8 lat mogło być inaczej, ale teraz jest tak, jak trzeba.[14:43] Przewodniczący Jaworski upomina Nitrasa, który jego zdaniem “swoim wystąpieniem urąga funkcjonowaniu parlamentarzysty”. “Albo pan nie ma wiedzy, albo zachowuje się jak lobbysta bankowy” - mówi Jaworski.


[14:40] Płomienne przemówienie Sławomira Nitrasa z Platformy Obywatelskiej. Poseł pyta, czy zasadne jest ingerowanie w rynek. Poseł pyta też, czy Komisja “będzie kontrolować ceny w piekarniach, które obejmie podatek od sprzedaży”. Bierze w obronę obecnych na sali prezesów banków, szczególnie krytykuje związanego ze SKOK-ami Janusza Szewczaka z PiS, pytając, czy Szewczak reprezentuje konkurentów banków.


[14:30] Członkowie Komisji Finansów Publicznych zadają pytania.


[14:04] Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski: Z wypowiedzi panów prezesów wynika, że ustawa o podatku bankowym nie miała wpływu na wysokość opłat, ale wypowiedzi te nie tłumaczą, dlaczego podwyżki te nastąpiły właśnie w tym czasie.


[14:01] Wiceprezes Alior Banku Witold Skrok: Alior Bank jest relatywnie małym bankiem - nasz udział w rynku to mniej niż 4%, suma bilansowa to poniżej 40 mld zł. Nasza misja to obserwowanie tego, co robi konkurencja. W każdym kwartale dokonujemy analizy tabel opłat i dostosowujemy je do zmieniających się warunków. Jesteśmy bankiem giełdowym - 75% naszych akcji jest notowana na giełdzie, duża część należy do OFE i TFI.


[13:59] W niektórych przypadkach musieliśmy podnieść ceny dla nowych produktów i usług. Zrobiliśmy to po to, aby długoterminowa kondycja banku i bezpieczeństwo klientów nie były zagrożone. W 2015 budżet państwa został zasilony przez mBank około 250 mln zł z podatku CIT. W tym roku oczekuję, że zysk banku może spaść o ⅓, głównie ze względu na wysokość podatku od aktywów. - powiedział Stypułkowski.[13:58] Trzeba pamiętać, że kapitał powierzony bankom ma swój koszt i musimy na to zarabiać - powiedział Stypułkowski, rozpoczynając krótki wykład o funkcjonowaniu banku komercyjnego: cena produktu bankowego musi z pewną nadwyżką pokrywać koszt kapitału banku, koszt zapewnienia źródeł finansowania, koszt niespłacania niektórych kredytów czy koszty funkcjonowania banków - dodał prezes mBanku. - Średnia długość kredytów hipotecznych w Polsce to 20 łat - średnia długość depozytu w mBanku to 8 miesięcy.


[13:55] mBank od 2001 roku, gdy wprowadził konto za 0, był pionierem i pozostaje liderem niskokosztowej działalności bankowej - powiedział Stypułkowski.[13:53] Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Zainteresowanie zmianami cen produktów ze strony członków komisji jest zrozumiałe. Chcę zapewnić, że mBank stosuje się do zapisów ustawy. Podkreślam, że mBank generuje jedne z najniższych marż na polskim rynku.


[13:50] Wiceprezes Eurobanku Marcin Ciszewski: Na chwilę obecną bank nie planuje dodatkowego zwiększenia marż kredytów detalicznych. Standardowa oferta banku dotycząca kredytów hipotecznych plasuje nas w środku rynku. O atrakcyjności produktu decydują także inne elementy, np. dbałość o poziom obsługi klienta, o które staramy się dbać, ponosząc na ten cel koszty.


[13:47] W tym roku koszt podatku bankowego będzie wynosił 120 mln zł, zatem jest to duże uderzenie w ekonomikę banku. Niektóre prowizje i opłaty będziemy obniżać - koszty inspekcji, nie będziemy pobierać opłat za rozpatrzenie wniosków. Podwyższyliśmy prowizje od kredytów, więc ten koszt bierzemy na siebie - dodał Kalicki.


Banki sprytnie podnoszą opłaty. Głównie starym klientom

Banki sprytnie podnoszą opłaty. Głównie starym klientom

Banki podnoszą opłaty, ale robią to sprytnie. Nie ruszają swoich flagowych kont i kart, które reklamują w telewizji i na witrynach placówek. Te produkty są wabikiem na nowych klientów i muszą świecić zerami. Dokręca się jednak śrubę posiadaczom rachunków założonych przed laty, które dziś są „produktami wycofanymi z bieżącej sprzedaży”. A z takich ROR-ów korzystają miliony osób.


[13:44] Żeby wyjaśnić, co nas motywuje, to jest to proste - gdybyśmy spojrzeli na kwestię kosztów zewnętrznych (BFG, upadające banki, fundusz pomocy biorcom kredytów hipotecznych, kwestie regulacyjne), to nasze koszty w 2015 r. tylko z tego tytułu wzrosły o 85 mln zł, co przy wyniku ok. 170 mln zł, to było obciążenie bardzo duże, nie chcę powiedzieć dramatyczne - podkreślił prezes Deutsche Banku.


[13:41] - Rozważamy podniesienie opłat i prowizji, w szczególności tam, gdzie opłaty wynosiły 0 zł, np. za konta. Ze względu na obniżkę stóp procentowych nasze przychody spadły. Spadły też nasze wyniki prowizyjne - dodał Kalicki.


[13:40] Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku: Wyjaśnienie podwyżek marż na kredyty hipoteczne jest banalne: mieliśmy najniższe na rynku (120 pkt), kiedy rynek miał 180 pkt i musieliśmy dopasować strukturę kosztów do struktury aktywów.[13:38] Jesienią 2015 r. prace zaowocowały uchwałą zarządu banku podjętą 1 grudnia 2015 wprowadzającą nowa tabele prowizji i opłat. Co czwarty kredyt hipoteczny w Polsce jest kredytem w PKO BP - podkreślił Jagiełło.


[13:37] To, co jest dobre dla polskiej gospodarki, jest dobre dla PKO BP - mówi Jagiełło.


[13:36] W 2011 r. PKO BP dokonał gruntownej modernizacji oferty produktowej. Wówczas podjęliśmy decyzje, że co roku będziemy analizowali zachowanie klientów, żeby lepiej dopasowywać produkty i usługi. Tabela prowizji i opłat była zmieniana co roku jako rutynowy proces - w 2011, 2012, 2013, 2014 i ostatnia zmiana 4 maja 2015 r.


[13:34] PKO BP jest największym polskim bankiem z sumą bilansową ponad 250 mld zł. Ta wielkość została zbudowana w okresie ostatnich lat. Obecnie obsługujemy prawie 9 mln klientów indywidualnych, 430 tys. małych i średnich firm, 13 tys. dużych firm, 2 tys. jednostek samorządu terytorialnego - powiedział Jagiełło.


[13:33] Głos zabiera prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. “Dziękuje za możliwość zaprezentowania banku i relacji z klientami” - mówi.


[13:30] W grupie 20 największych banków w kraju jest sześć banków z przewagą kapitału krajowego, a 14 - zagranicznego. Większość banków w IV kwartale 2015 r. i I kwartale 2016 r. podniosła marże i oprocentowanie kredytów. KNF nie może bezpośrednio ingerować w umowy łączące banki z klientami - zakończył wiceprezes KNF.[13:26] Obciążenia związane z wpłatami na BFG zwiększyły się z ok. 27 mld zł w 2014 roku do 30 mld zł w 2015 roku. Stopa zwrotu z działalności bankowej obniżała się wyraźnie w okresie 2010-2015. Zwrot na kapitale wyniósł na koniec 2014 roku 9,4%, co w wymiarze unijnym było wynikiem dobrym.Równiez zwrot na aktywach uległ obniżeniu z 1% w 2010 r. do 0,7% na koniec 2015 r. To również jest przyzwoity wynik. marża z działalności bankowej obniżyła się z 4,6% do 3,5%. Pomimo obniżek wszystkich poziomów efektywności i marz, ostateczny wynik, uwzględniając koniec 2015 r., będzie sytuował polski sektor bankowy w grupie tych sektorów, które wykazują wyniki pozytywne, a nie tych, które borykały się i borykają z poważnymi problemami - dodaje Kwaśniak.[13:24] Dla banków w aspekcie wzrostu funduszy własnych przez zysk zatrzymany istotna jest kwestia kosztów finansowania działalności, na które wpływają przede wszystkim koszty związane z pozyskiwanym i depozytami, środkami pozyskiwanymi z rynku finansowego - krajowego i międzynarodowego. W dużym stopniu jest to powiązane z ratingiem poszczególnych banków, ich siłą finansową oraz z ryzykiem kraju. To elementy, które wpływają na koszty kapitału ponoszone przez banki - dodaje wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak.


[13:20] Sprawa wyniku finansowego jest bardzo ważna z 2 powodów. Po pierwsze, w warunkach niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych pozytywny wynik finansowy jest podstawowym źródłem wzmacniania kapitału wszystkich instytucji finansowych, a banków w szczególności oraz źródłem dywidend dla akcjonariuszy. Średnio w ostatnich latach ok. 58% wyniku finansowego było zatrzymywane na funduszach własnych. Gdy mówimy o dywidendach, musimy pamiętać, że to jest koszt kapitału, który banki muszą zapłacić akcjonariuszom - mówi Kwaśniak. 


[13:15] Wynik finansowy sektora bankowego za 2015 rok jest znacznie niższy niż w poprzednich latach i wyniósł ok. 11,5 mld zł. Wynik ten jest niezaudytowany" - powiedział Kwaśniak podczas wtorkowej komisji sejmowej.


[13:08] Niezależnie od tych dwóch głównych elementów są jeszcze inne elementy o charakterze jednorazowym, jak obniżenie opłat interchange, która jest decyzja ogólnounijną, również z działaniami banków związanymi - mówię o grupie banków reprezentującej około połowy sektora - które posiadają portfele kredytowe w walutach obcych.


[12:59] W końcu 2015 roku odnotowujemy, iż na sytuację sektora bankowego w układzie długookresowym w ciągu ostatnich 5 lat przede wszystkim miały wpływ obciążenia związane z ruchami stop procentowych banku centralnego oraz koszty ponoszone na rzecz skapitalizowania BFG - twierdzi Kwaśniak.

fot. Piotr Waniorek/FORBES / / FORUM

[12:58] Wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak: Skoncentrowałbym się na 4 elementach dotyczących sytuacji w systemie bankowym i zachowania banków, z drugiej strony reakcji klientów, pewnych doświadczeń i wniosków z podobnych sytuacji międzynarodowych.


[12:56] Niektóre zachowania banków budzą wątpliwości UOKiK; prowadzimy postępowanie wyjaśniające ws. wysokości opłat bankowych i prowizji - oświadczyła wiceprezes Urzędu Bernadeta Kasztelan-Świetlik na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów.


[12:55] Mamy świadomość że wielość usług finansowych generuje różne opłaty, więc porównywanie ich jest dosyć trudne. W zeszłym tygodniu poprosiliśmy banki o kolejną porcję wyjaśnień. My nie możemy jednak bazować na spekulacjach prasowych, musimy opierać się na faktach - dodaje Kasztelan-Świetlik.


[12:54] Obecnie zmiany na rynku dotyczące zmian wysokości prowizji też analizujemy. Bazujemy częściowo na zestawienie NBP, które niestety kończy się w czerwcu 2015 r. Mam nadzieję, że dostaniemy świeże analizy, natomiast ze swojej strony wszczęliśmy postępowanie - nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy, tylko postępowanie w sprawie - które ma na celu przede wszystkim sprawdzenie, w jaki sposób te opłaty się kształtują - mówi Kasztelan-Świetlik.


[12:52] Wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik: Nie mamy wątpliwości, że prezes UOKiK szczególnie w ostatnich latach przyglądał się temu, co dzieje się na rynku usług finansowych. Z naszej analizy, i zgadzamy się tu z premierem Morawieckim, wynika że jest rynek konkurencyjny, ale niektóre przypadki budzą nasze wątpliwości. W tych przypadkach, kiedy mogliśmy postawić konkretne zarzuty, te zarzuty były stawiane - one są dostępne na naszej stronie.


[12:45] Przewodniczący komisji Andrzej Jaworski: Proszę o wskazanie konkretnych powodów zmian w cennikach, dlaczego podniesiono marze na hipotekach, jak dużej grupy dotkną wprowadzane zmiany, jaki udział w wyniku z tytułu prowizji i opłat będzie miała ostatnio wprowadzona podwyżka, proszę o wskazanie terminu decyzji wejścia w życie podwyżek, czy klienci zostali poinformowani, co mogą zrobić w przypadku zmiany cennika, czy mają tańsze produkty. Czy banki proponują klientom bankowości prywatnej otwieranie kont poza Polską, w bankowych centralach? Czy udzielają im kredytów za granicą?

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (102)

dodaj komentarz
~Gość
Ja mógłbym polecić Pewny Kantor. Wcześniej sprawdzałem też inne popularne kantory, ale się zawiodłem. Pewny Kantor ma najkorzystniejszą ofertę,wszystko sprawnie działa, transakcje są szybkie i bezpieczne. No i ma bardzo dobry spread.
~kos
Pisowcy tkwia mentalnie w PRL. Marzy im się gospodarka centralnie sterowana i kartki na mieso.
~lili
ale jestes ciemny..... uuuuu oj bardzo
~janek
Pan prezes Jagiełło nie zna oferty banku PKOBP twierdząc, że konto bez granic jest bezpłatne.
Zerknijcie do tabeli opłat na chwilę obecną.
~Księga_URODZAJU
Jak się "bije" psa to pies szczeka. Nie zdziwię się jak zagryzie on "oprawcę"

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu
Jak się "bije" psa to pies szczeka. Nie zdziwię się jak zagryzie on "oprawcę"

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 85 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8-12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.85 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 85 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 85 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,1 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,85mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 100 mld PLN)*0,44% = ok. 4,85 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).


Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy,
jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html
~Księga_URODZAJU odpowiada ~kjhb
no właśnie. Czy rządzący są już PANAMI, czy jeszcze nie ???
~kjhb odpowiada ~Księga_URODZAJU
a czy po jest psem ??
~Księga_URODZAJU odpowiada ~kjhb
PIES to przenośnia, społeczeństwo chyba nie jest kamieniem
~kjhb odpowiada ~Księga_URODZAJU
jescze nie dawno spoleczenstwo bylo traktowane jak kamien . a teraz widac polacy zaczynaja odzyskiwac swoje panstwo.

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki