Do 2025 r. sieć 5G ma być w głównych polskich miastach

W pełni rozwinięta łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich do 2025 r. - m.in. taką zmianę przewiduje zmieniony "Narodowy Plan Szerokopasmowy", który we wtorek poprał rząd.

(fot. Kyodo / MAXPPP)

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął uchwałę zmieniającą uchwałę ws. przyjęcia programu rozwoju "Narodowy Plan Szerokopasmowy", przedłożoną przez ministra cyfryzacji

"Narodowy Plan Szerokopasmowy określa politykę rządu dotyczącą zapewnienia obywatelom i przedsiębiorcom dostępu do nowoczesnych usług komunikacji elektronicznej. Dokument został dostosowany do nowych celów rozwoju sieci łączności elektronicznej, wytyczonych przez Komisję Europejską" - dodano.

CIR wyjaśniło, że rząd zdecydował, iż do 2025 r. obywatele będą mieli powszechny dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, z możliwością modyfikacji do przepustowości mierzonych w Gb/s. Internet o przepustowości na poziomie przynajmniej 1 Gb/s ma być dostępny we wszystkich miejscach stanowiących "główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego". Jak wyjaśniono chodzi o: szkoły, węzły transportowe i główne miejsca świadczenia usług publicznych. Dotyczy to także przedsiębiorstw prowadzących intensywną działalność w internecie.

Program przewiduje też w "pełni rozwiniętą łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich".

"Narodowy Plan Szerokopasmowy" (NPS) jest rządowym programem rozwoju, określającym działania oraz środki w celu zapewnienia powszechnego, bardzo szybkiego i niezawodnego szerokopasmowego dostępu do internetu dla wzmocnienia filarów konkurencyjności polskiej gospodarki i społecznej spójności.

Został przyjęty w formie uchwały przez rząd Donalda Tuska w styczniu 2014 r. jako rządowy program rozwoju infrastruktury szerokopasmowej w kraju w ramach Strategii Sprawne Państwo 2020. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 kosel-t

Plan jest teraz trzeba go jeszcze zrealizować. Inwestowanie w 5G na pewno przyniesie wiele korzyści.

! Odpowiedz
4 1 gzzima

Wygląda to dobrze, 5G to będzie wstęp do technologicznej rewolucji, dobrze, że już niedługo się zacznie. Zapowiada się fascynująco.

! Odpowiedz
0 3 adamii

Mnie tylko interesuje w jakich czestotliwosciach bedzie to nasze 5g?

! Odpowiedz
2 1 mr_simo

Niedawno ruszyła aukcja nowych częstotliwości pod 5G i na nowych częstotliwościach 5G będzie śmigało aż miło, na obecnych częstotliwościach zmiana w transferach będzie ale nie aż tak znacząca.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.