REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Dietl: GPW jest dziś ciekawą alternatywą pozyskania kapitału

2020-10-13 07:02
publikacja
2020-10-13 07:02
Dietl: GPW jest dziś ciekawą alternatywą pozyskania kapitału
Dietl: GPW jest dziś ciekawą alternatywą pozyskania kapitału
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Debiut Allegro jest największym w historii Giełdy Papierów Wartościowych - ocenił prezes GPW Marek Dietl. Jak dodał, warszawska giełda jest "ciekawą alternatywą" pozyskania kapitału dla spółek różnej wielkości.

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro. eu. Notowanie akcji spółki rozpoczęło się o godzinie 9.15. Allegro jest największą firmą notowaną na giełdzie; to największe IPO w historii GPW.

"W poniedziałek odbył się największy w historii debiut na GPW. W ramach IPO spółce Allegro zaufało m.in. ponad 36 tysięcy inwestorów indywidualnych. Redukcja zleceń w transzy detalicznej wyniosła prawie 85 proc., co pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dotyczy to zarówno dużych spółek z parkietu głównego, takich jak Allegro, ale apetyt na ciekawe inwestycje widać również po dynamicznym rozwoju rynku NewConnect" - przekazał PAP Dietl.

Prezes GPW przypomniał, że w ubiegły piątek, 9 października, miał miejsce kolejny historyczny rekord sesyjnych obrotów dziennych w wysokości 260 mln zł.

"Cieszy nas fakt, że wiele spółek technologicznych stara się korzystać z tego zainteresowania giełdą, debiutując na warszawskim parkiecie. W październiku GPW została światowym liderem pod względem liczby notowanych spółek gamingowych, prześcigając giełdę w Tokio" - wskazał Dietl. Dodał, że na Głównym Rynku i NewConnect notowanych jest 49 spółek z tej branży.

"Wydarzenia ostatnich dni pokazują, że GPW jest dziś ciekawą alternatywą pozyskania kapitału zarówno dla spółek różnej wielkości, jak i miejscem, w którym swoje strategie inwestycyjne mogą realizować inwestorzy skłonni do ponoszenia różnego stopnia ryzyka" - ocenił prezes GPW.

Całkowita wartość oferty publicznej Allegro wyniesie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału.

Oferta publiczna obejmowała emisję 23.255.814 nowych akcji, z której spółka pozyskała wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł oraz sprzedaż 190.293.225 istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Środki z emisji nowych akcji mają trafić na spłatę zadłużenia spółki.

Oferta Allegro, największej platformy transakcji on-line w kraju, obejmowała początkowo 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.43, razem z opcją stabilizacyjną. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki