REKLAMA

Desa ogłasza zamiar przeprowadzenia IPO

2021-11-29 10:34, akt.2021-11-29 11:12
publikacja
2021-11-29 10:34
aktualizacja
2021-11-29 11:12
Desa ogłasza zamiar przeprowadzenia IPO
Desa ogłasza zamiar przeprowadzenia IPO
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Desa, spółka holdingowa grupy działającej na polskim rynku sztuki, ogłosiła zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji i wejścia na rynek podstawowy GPW - podała spółka w komunikacie prasowym. Spółka szacuje, że wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą 85-95 mln zł.

Jak podano, oferta obejmuje publiczną subskrypcję nowo wyemitowanych akcji spółki oraz publiczną sprzedaż istniejących akcji należących do głównych akcjonariuszy.

Głównymi obszarami działalności grupy jest prowadzenie przez spółkę Desa Unicum domu aukcyjnego oferującego pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich oraz krótko- i długoterminowe inwestowanie w dzieła sztuki oraz obiekty kolekcjonerskie prowadzone głównie przez spółkę Keil Art. Grupa zapewnia też obsługę klienta, świadcząc usługi komplementarne, np. logistyczno-spedycyjne, pakowania i magazynowania dzieł sztuki.

Desa poinformowała w komunikacie, że wpływy netto z oferty zostaną przeznaczone na sfinansowanie realizacji strategii rozwoju spółki, w tym przede wszystkim przejęcia podmiotów mających wiodącą pozycję na rynku handlu dziełami sztuki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, generujących EBITDA w przedziale 5-15 mln zł, charakteryzujących się stałym wzrostem przychodów i o profilu działalności zbliżonym do grupy oraz na finansowanie i refinansowanie zakupów dzieł sztuki w celu dalszej budowy portfela Keil Art.

Jak podano, w ramach rozwoju organicznego spółka planuje m.in. rozbudowywać portfel inwestycyjny Keil Art (do wartości 200-250 mln zł według cen zakupu), zwiększać liczbę organizowanych aukcji stacjonarnych i online oraz wartość wystawianych na aukcjach obiektów, a także poszerzać zakres oferowanych usług. Strategia zakłada też ekspansję poprzez akwizycje.

W perspektywie średnio i długoterminowej, celem grupy jest umocnienie pozycji lidera wśród domów aukcyjnych w regionie Europie Środkowo-Wschodniej oraz osiągnięcie pozycji jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów.

"Nasza strategia nastawiona jest na dalszy dynamiczny wzrost. Chcemy, by Desa Unicum uzyskała w perspektywie najbliższych lat pozycję jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów. Zamierzamy kontynuować szybki wzrost organiczny oraz rozwijać działalność poza granicami Polski, poprzez akwizycje podmiotów o profilu działalności zbliżonym do grupy. Ogłoszony dziś zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji jest kamieniem milowym w historii spółki – pozyskanie środków z IPO pozwoli nam na przyspieszenie realizacji strategii rozwoju i wykorzystanie możliwości, jakie stwarza rosnący rynek obrotu dziełami sztuki w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Juliusz Windorbski, prezes Desa.

Jak poinformował, w 2020 roku obroty na polskim rynku aukcyjnym wyniosły 380 mln zł i były o blisko 800 proc. wyższe niż przed dekadą. Po trzech kwartałach tego roku obroty wyniosły 330 mln zł, co stanowi wzrost o 82 proc. rdr.

Desa Unicum ma ponad 50 proc. udziałów na polskim rynku domów aukcyjnych. W okresie od 2016 roku do 30 września 2021 r. na aukcjach Desa Unicum wylicytowano dzieła o wartości przekraczającej 700 mln zł. Na koniec 2020 roku Desa Unicum była 8. domem aukcyjnym w Europe i 13. na świecie. W 2020 roku spółka zorganizowała ok. 150 aukcji (stacjonarnych i online), podczas których wylicytowano obiekty o łącznej wartości blisko 200 mln zł.

Przychody grupy Desa wzrosły z 43,5 mln zł w 2018 r. do 72,4 mln zł w 2020 r. (CAGR w wysokości 29 proc.), głównie dzięki zwiększeniu liczby prowadzonych aukcji oraz wartości dzieł sztuki sprzedawanych podczas aukcji, w tym będącymi własnością Keil Art oraz dynamicznemu rozwojowi rynku sztuki. EBITDA z działalności kontynuowanej wzrosła w tym okresie z 11,6 mln zł w 2018 r. do 26,5 mln zł w 2020 r. (CAGR w wysokości 51 proc.). Marża EBITDA wzrosła do 36,7 proc. z 26,7 proc.

W okresie trzech kwartałów 2021 roku grupa Desa wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości blisko 48,9 mln zł (wzrost o 46,3 proc.), EBITDA na poziomie 17,4 mln zł (+87 proc.) i zysk netto w wysokości 9,9 mln zł (+260,8 proc.).

Głównymi akcjonariuszami spółki są prezes Juliusz Windorbski, posiadający pośrednio (poprzez Art Financial Services) 67,2 proc. akcji oraz Plio Limited, posiadająca 30 proc. akcji. Pozostałe 2,8 proc. akcji jest w posiadaniu pracowników i współpracowników grupy.

Jak podano, Juliusz Windorbski zamierza utrzymać kontrolny pakiet akcji po IPO.

Intencją spółki i jej akcjonariuszy jest zapewnienie liczby akcji znajdujących się w wolnym obrocie, stanowiących ponad 25 proc. wszystkich akcji.

Zakłada się, że po przeprowadzeniu oferty spółkę i oferujących obowiązywać będzie tzw. umowa lock-up.

Firmą inwestycyjną pośredniczącą w ofercie publicznej jest mBank. (PAP Biznes)

pel/ osz/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki